03.01.2022, 16:52
Шлягерові «Я - твоє крило» сповнюється 50!
«Зірки на снігу, зірки на снігу, Веселі зірки новорічного свята. Зірки на снігу, зірки на снігу, І ми у Карпатах, у синіх Карпатах. Я — твоє крило, Ти — моє крило, — Щастя більшого не треба. Полетімо в ніч, В неповторну ніч І крильми торкнемось неба…», - шлягерові Володимира Івасюка і Романа Кудлика «Я — твоє крило» сповнюється 50!
Про це у ФБ пише журналіст Михайло Маслій.
"Роман Кудлик (4 травня 1941 — 21 січня 2019): «У пісні ”Я — твоє крило” Володя Івасюк у першому рядку замінив ”свічки на снігу” на ”зірки…”, йшов 1972 рік — радянська цензура цього би просто не пропустила”.
Роман Кудлик: «Був звичайний для Львова дощовий день, були в мене якісь клопоти, і, повільно обминаючи калюжі на площі Міцкевича, не одразу й почув, що мене кличуть. А коли озирнувся — бачу: біля кінотеатру імені Івана Франка стоять мій товариш львівський письменник (до речі, уродженець Буковини) Дмитро Герасимчук і незнайомий симпатичний юнак у чорному шкіряному плащі, трохи незвичному для ока, бо такі тільки–но почали входити в моду.
”Знайомся, Романе, — мовив Дмитро, — це Володя Івасюк”. Чесно кажучи, трохи інакшим уявляв собі автора пісень ”Червона рута” і ”Водограй”, що тоді буквально заполонили усе довкола і звучали щодня по радіо й телебаченню, то із естрадних майданчиків, розчинених вікон будинків, і просто на вулиці, їх наспівували і продавці морозива, і водії таксі, і вчителі, і носильники на вокзалі...
Як нині пам’ятаю, Володя тоді якось зніяковіло глянув на мене: ”Я маю вашу збірку, може, підпишете її?” Відразу відчув до нього симпатію, бо і в голосі, і в бентежному синьоокому погляді не було ні крапелиночки самовдоволення, самозакоханості — він абсолютно не сприйняв тої слави, що звалилася на нього, він, здається, у глибині душі навіть сам дивувався їй.
З 1965–го вже справді дещо пописував з Богданом Янівським, чи не найбільше ми творили для вистав. Володя про це добре знав. Тож при першій же нашій зустрічі сказав, що має бажання зав’язати творчі контакти з львівськими поетами, бо своїми текстами невдоволений, хотів би якихось глибших, значиміших. Я пообіцяв, що подумаю. Перше, що ми створили, була пісня ”Я — твоє крило”. Івасюк, якому тоді було лише 23 роки, попросив написати якийсь текст. Мелодії ще не було. Трохи посидів, поспіхом написав вірша і показав Володі. Йому не все відразу сподобалося, тому попросив переробити приспів. І почалася справжня каторга. Спочатку легенько підправив і навіть був задоволений написаним.
Перше що почув від молодого композитора: ”Знаєте, це поки що не годиться...” Самолюбство моє було дещо зачеплене, можливо, наша співдружність на цьому припинилася б назавжди, якби вчасно не відчув: йому незручно, йому прикро робити зауваження — але мусить. Так, мусить, бо — це вже зрозумів згодом — легковажності у творчості він не прощав нікому, а передовсім — собі. Тому вкотре делікатно просив мене: ”Подумайте ще... Я вас прошу...”
Я переробляв не раз, пісня народжувалася кілька тижнів. Вірш ставав щоразу кращим, природнішим. Прочитав його вимогливому та вибагливому львівському пісняреві Богдану Стельмаху. І навіть він похвалив його, а от Володя знову думав, перечитував, і нарешті сказав: ”Все–таки приспів повинен бути іншим. Таким, щоб одразу запам’ятовувався...”
Тему для твору навіяв спогад про Карпати, де з компанією друзів зустрічав Новий рік. Ми ставили свічки на снігу… Так вірш і розпочинався з цього: ”Свічки на снігу, свічки на снігу, веселі свічки новорічного свята…”
Далі в тексті було ще ”свічки на вінках”.
Йшов 1972 рік, несправедливий і суворий радянський час проти свічок: цензура цього би просто не пропустила. Тому Володя запропонував замінити ”свічки” на ”зірки”. А в приспіві з’явилися слова ”Я — твоє крило…”, що й дали назву пісні, яку нині всі знають саме такою».
Зірки на снігу, зірки на снігу ,
Веселі зірки новорічного свята.
Зірки на снігу, зірки на снігу,
І ми у Карпатах, у синіх Карпатах.
Я — твоє крило,
Ти — моє крило, —
Щастя більшого не треба.
Полетімо в ніч,
В неповторну ніч
І крильми торкнемось неба.
Зірки на вінках, вінки на воді,
Вінки на воді в синю ніч на Купала.
Зірки на вінках, зірки на воді,
І ще одна впала, на щастя нам впала.
Я — твоє крило,
Ти — моє крило, —
Щастя більшого не треба.
Полетімо в ніч,
В неповторну ніч
І крильми торкнемось неба.
Зірки відгорять, погаснуть зірки,
Та в серці не згасне їх полум’я вічне.
Бо з нами та ніч, бо з нами та ніч,
Та ніч на Купала, і ніч новорічна.
Я — твоє крило,
Ти — моє крило, —
Щастя більшого не треба.
Полетімо в ніч,
В неповторну ніч
І крильми торкнемось неба".
За темою
- МКІП розробляє План реабілітації військових та їхніх родин через культуру
30.08.2024, 15:08
- Прикарпатський режисер Любомир Левицький серед претендентів на “Оскар” від України
29.08.2024, 22:25
- Перший урок нового навчального року присвятять пам'яті загиблих захисників України: рекомендації МОН
27.08.2024, 12:38
- КультPRO: культура на відстані одного кліка
15.08.2024, 23:43
- Франківський актор Олексій Гнатковський приєднався до зйомок серіалу «Кава з кардамоном»
13.08.2024, 12:03
Обговорення
ТОП
Уродженця Маріуполя, який побив чоловіка у центрі Львов, взяли під варту
На Львівщині у жителя Прикарпаття вилучили буса через контрабанду 16 блоків сигарет
На Львівщині загинув водій квадроцикла
На Львівщині внаслідок ДТП загинув водій автобуса
На Львівщині двох прикарпатців викрили на контрабанді техніки та алкоголю на 1.5 млн грн
ФОТО
«Туристи» в шльопанцях і «кікіморах»: прикордонники затримали групу порушників на кордоні з Румунією
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів
Мирослав Дністрянський
КОЛИ Ж СФОРМУВАЛАСЯ УКРАЇНСЬКА НАЦІЯ? І ЯК ДОСЯГТИ ЇЇ КОНСОЛІДАЦІЇ?
Василь Чорний
Громади Волині в умовах воєнного стану