07.07.2018, 02:21

Вікінги також знали гру в шахи

Археологи у Шотландії знайшли дошку для гри у "шахи вікінгів".

На північному сході Шотландії археологи виявили кам’яну дошку для скандинавської настільної гри хнефатафл, що нагадує шахи.

Як повідомляє газета The Scotsman, артефакт знайшли під час розкопок уДірському абатстві, передає N+1.

Руїни Дірського абатства розташовані на території Абердиншир, яке було засноване 1219 року та існувало до кінця XVI століття, поки абатство не секуляризували і не передали у володіння одному з місцевих лордів.

Ймовірно, абатство було зведене на руїнах одного з найдавніших монастирів Шотландії, який заснував ірландський місіонер Святий Колумба (521-563 рік). Колумба відомий тим, що створив перший християнський монастир на території Шотландії (на острові Айона) і звідти вів активну місіонерську діяльність, навертаючи до християнства піктів і ско?тів і засновуючи монастирі й громади.

Ймовірно, одним з таких монастирів було давнє Дірське абатство. Тут у X столітті була створена Дірськя книга – одна з найдавніших збережених шотландських книг. У неї входять Євангеліє на латині з пізніми додаваннями староірландської і гельської мов. Зараз вона зберігається в бібліотеці Кембриджського університету. До теперішнього часу слідів першого абатства, заснованого Святим Колумбія, не залишилося.

Аркуш з Дірської книги із зображенням еєангеліста Луки. Cambridge University Library

З 2008 року в руїнах абатства ведуть розкопки археологи з The Book of Deer Project. Проект був створений з метою популяризації Дірської книги і пошуку місця розташування першого Дірського абатства. Нещодавно тут знайшли й залишки викладеного каменем вогнища зі слідами вугілля, яке датували XII-XIII століттями, і горщик кінця XIII-XIV століть.

Нової знахідкою шотландських археологів під керівництвом Алі Кемерона (Ali Cameron) виявилася дошка для хнефатафла – скандинавської настільної гри, схожої на шахи. Два гравці рухали фішки різного номіналу по розлінійованій дошці й іноді використовували гральну кістку, за допомогою якого визначали, на яку відстань можна рухати фішку і чи можна рухати її взагалі. Перші згадки про хнефатафле датуються III століттям. Згодом вікінги завезли її в інші країни Північної Європи.

За повідомленням дослідників, дошку ще належить датувати, але схожий артефакт, який знайшли на Оркнейських островах в 1989 році, створили в V-IX ст.

Додамо, минулого року археологи знайшли на острові Ліндісфарн на північному сході Англії, залишки однієї з найдавніших англійських церков, яку збудували в VII-VIII століттях на території Ліндісфарнскій монастиря.

 

Фото джерело

 • ,
 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  48-поверховий хмародер загорівся в ОАЕ

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Нардепи створили міжфракційне об'єднання "Карпати"

  Іван Стецькович

  Про Конституцію і українські народні казки

  Мирослав Дністрянський

  Україна для Трампа – це така собі «скалка», яка заважає розгорнути дружні відносини з Путіним

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: