17.02.2020, 15:20

У Польщі ввели податок на цукор і на «мавпки»

Польський Сейм у п'ятницю, 14 лютого, ухвалив рішення про запровадження так званого “цукрового” податку, а також податку “на мавпки” - на невеликі пляшечки з алкоголем.

Як пoвідoмляє Yavp.pl, надходження від нових податків йтимуть переважно до Національного фонду охорони здоров'я (NFZ).

Відучають від солодкого новим податком

Цукровий податок, згідно офіційного формулювання, був запроваджений як частина Національної стратегії боротьби з онкозахворюваннями. Урядовці пояснюють його появу необхідністю обмежити “шкідливі харчові звички” населення. 

Посадовці вважають, що занадто активне споживання цукру поляками викликає все більше проблем з ожирінням, що у свою чергу помітно впливає на збільшення кількості та розвиток онкологічних захворювань. Згідно з останніми даними, один житель Польщі в середньому споживає за рік 51 кг цукру, що вдвічі більше, ніж було в 50-х роках минулого століття.

Ще до ухвалення Сеймом ініціатива уряду викликала хвилю критики в Польщі. Багато хто вважає, що йдеться не про здоров'я, а про банальні пошуки нових джерел наповнення бюджету. Запровадження податку на цукор не тільки по виробниках солодких виробів з тіста чи шоколаду, а й по виробниках солодких напоїв. 

На практиці це виглядатиме так: за кожен літр напою з додаванням цукру виробнику потрібно буде додатково заплатити 0,50 зл нового податку, а за кожен літр напою з додаванням кофеїну або таурину - 0,10 зл. Водночас передбачена й плаваюча ставка: якщо вміст цукру у виробі буде більшим, ніж 5 грамів/100 мл, то за кожен зайвий грам доведеться додатково заплатити по 5 грош.

98% отриманих надходжень йтимуть до Національного фонду охорони здоров'я (NFZ), ще 2% - до Міністерства фінансів.

Пити з “мавпок” стане дорожче

Сейм ухвалив також рішення про запровадження так званого “податку на мавпки”. Підприємці, які реалізують алкогольні напої в тарі об'ємом до 300 мл, змушені будуть платити більше. 

На практиці це виглядатиме так: за кожну продану 100 мл “мавпку” горілки треба буде заплатити 1 зл податку, за 200 мл “мавпку” горілки - 2 зл податку, а за 250 мл “мавку” вина до 14% - 0,88 зл податку. Відповідно, цінники для покупців зазнають змін.

Офіційно причиною запровадження нового податку називають турботу про здоров'я населення. Уряд схвильований тим, що в країні щодня продається по 3 млн невеликих 100 або 200-грамових пляшечок алкоголю. Ті, хто їх купуватимуть, тепер частково фінансуватимуть Національний фонд охорони здоров'я (NFZ). 50% надходжень від податку на “мавпки” йтиме саме туди. Прогнозується, що протягом року сума складе 500 млн злотих. Інша половина податку направлятиметься в бюджети гмін. 

Ухвалені Сеймом рішення про запровадження податку на цукор та податку на “мавпки” наберуть чинності з 1 липня 2020 року.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Папа Римський дочасно виголосив Великодню молитву: Ісусе, Тебе не хвилює, чи ми загинемо?

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Відкрити ломбарди під час карантину - цинічна логіка Уряду

  Мирослав Дністрянський

  Які стереотипи заважають відстояти українські державницькі позиції на Донеччині?

  Іван Стецькович

  "Слуги народу", не втрачайте совість! Нікому піднімати. Всі на карантині

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: