08.10.2021, 13:22
Оголосили лауреатів Нобелівської премії миру
Лауреатами Нобелівської премії миру стали філіппіно-американська журналістка Марія Ресса та головний редактор «Новой газеты» Дмитро Муратов.
Про це йдеться на сайті Нобелівської премії, передає Громадське.
Так, Норвезький Нобелівський комітет вирішив вручити премію за «зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та тривалого миру».
Дмитро Муратов є головним редактором «Новой газеты» з 2019 року. До того він обіймав цю посаду з 1995 по 2017 рік. Крім того, Муратов намагався брати участь у політиці: у 2009 та 2011 брав участь у виборах від політичної партії «Яблоко», проте без успіху.
У 2014 році журналіст підписав звернення проти політики російської влади у Криму, а у 2020-му — лист на підтримку протестів у Білорусі.
Муратов уже встиг прокоментувати рішення Нобелівського комітету: каже, що стати лауреатом не очікував. «Ми будемо віддуватися цією премією за російську журналістику, яку зараз намагаються репресувати», — сказав він.
Марія Ресса — співзасновниця та виконавча директорка онлайн-видання Rappler. До того з 1987 по 2010 працювала журналісткою-рослідувачкою у Південно-Східній Азії каналу CNN, а також кілька років співпрацювала з The Wall Street Journal.
Вона відома своїми розслідуваннями щодо президента Філіппін Родріго Дутерте. За це вона у 2018 році навіть потрапила під арешт, але згодом вийшла. Щодо неї досі ведуть розслідування за статтею про наклеп.
А хто претендував?
У 2021 році на Нобелівську премію миру висунули 329 кандидатів. Це третя найбільша кількість претендентів на премію за весь час її існування.
Імена кандидатів не можна розголошувати ні членам Нобелівського комітету, ні тим, хто висував кандидатів. Однак у ЗМІ повідомляли низку імен.
Серед ймовірних претендентів були президент Росії Володимир Путін, російський опозиціонер Олексій Навальний, екоактивістка Грета Тунберг, лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська, колишній президент США Дональда Трампа та протестний рух Black Lives Matter.
Нобелівська премія у 2021 році
4 жовтня в Стокгольмі, столиці Швеції, почався Нобелівський тиждень. Першими оголосили ім’я лауреатів премії з медицини і фізіології. Цього року ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вчені відкрили рецептори, що відповідають за температуру і дотик.
5 жовтня стали відомі імена лауреатів з фізики — Сюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок в наше розуміння комплексних фізичних систем». А 6 жовтня — з хімії: лауреатами стали Беньямін Ліст та Девід Макміллан «за розвиток асиметричного органокаталізу».
Лауреата Нобелівської премії з літератури оголосили 7 жовтня. Її отримає танзанійський письменник Абдулразак Ґурна «за його безкомпромісне і співчутливе осмислення наслідків колоніалізму і долі біженців у прірві між культурами і континентами».
11 жовтня оголосять володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля, заснованої Держбанком Швеції.
Вручення нагород відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Зазвичай Нобелівських лауреатів особисто вітає король Швеції в Стокгольмі (крім володарів премії миру, яких вшановують в Осло). Однак через пандемію урочистої церемонії і бенкету, як і минулого року, не буде. Нагородження відбудеться в онлайні.
За темою
- У Стокгольмі оголосили лауреатів Нобелівської премії з економіки
11.10.2021, 14:33
- Лауреатом Нобелівської премії з літератури став танзанійський письменник
07.10.2021, 17:07
- Оголосили лауреатів Нобелівську премію з хімії
06.10.2021, 14:45
- Оголошено лауреатів Нобелівської премії з фізики
05.10.2021, 17:58
- Тихановську висунули на Нобелівську премію миру
31.01.2021, 11:36
Обговорення
Суспільство
ТОП
У Львівській області у масштабній ДТП загинули двоє людей: зіткнулися чотири автомобілі
У Курській області загинув 41-річний військовий з Львова
У Львові автомобіль поліції потрапив у ДТП на перехресті Липинського та Замарстинівської
У Львові в озері виявили тіло 67-річного чоловіка
Шольц "гаркнув" на Дуду під час саміту ЄС: причина конфлікту та реакція лідерів
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка