07.10.2021, 17:07
Лауреатом Нобелівської премії з літератури став танзанійський письменник
Нобелівську премію з літератури у 2021 році отримав танзанійський письменник Абдулразак Гурна «за його безкомпромісне і співчутливе проникнення у наслідки колоніалізму і долю біженців у прірві між культурами і континентами».
Про це повідомили у Нобелівському комітеті, передає Громадське.
Там зазначають, що в письменнику вражає його прихильність до істини і відраза до спрощення. Його романи відходять від стереотипних описів і відкривають очі на культурно різноманітну Східну Африку, незнайому багатьом людям в інших частинах світу.
«У літературному всесвіті Гурни все змінюється — спогади, імена, особистості. Нескінченне дослідження, рухоме інтелектуальною пристрастю, присутнє у всіх його книгах, і рівному мірою помітне як зараз у «Загробному житті» (2020 року), так і тоді, коли він почав писати як 21-річний біженець», — йдеться у повідомленні Комітету.
У трактуванні Гурни досвіду біженців основна увага приділяється ідентичності і самооцінці. Персонажі опиняються в проміжку між культурами і континентами, між колишнім життям і життям, яка зароджується.
Четвертий роман лауреата «Рай» (1994), його прорив як письменника, з'явився в результаті дослідницької поїздки в Східну Африку приблизно у 1990 році. Це розповідь про дорослішання і сумна історія любові, в якій зіткнулися різні світи й системи вірувань.
Хто такий Абдулразак Гурна?
Письменник народився у 1948 році і виріс на острові Занзібар у Танзанії, але прибув до Англії як біженець в кінці 1960-х років. До недавнього виходу на пенсію він був професором англійської та постколоніальної літератури в Кентському університеті в Кентербері.
Гурна опублікував десять романів та низку оповідань. Тема біженців проходить через всю його творчість. Він почав писати у 21 рік в Англії. І хоча суахілі була його першою мовою, англійська стала для письменника літературним інструментом.
Нобелівська премія у 2021 році
4 жовтня в Стокгольмі, столиці Швеції, почався Нобелівський тиждень. Першими оголосили ім’я лауреатів премії з медицини і фізіології. Цього року ними стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вчені відкрили рецептори, що відповідають за температуру і дотик.
5 жовтня стали відомі імена лауреатів з фізики — Сюкуро Манабе, Клаус Гассельманн і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок в наше розуміння комплексних фізичних систем».
6 жовтня — з хімії. Лауреатами стали Беньямін Ліст та Девід Макміллан «за розвиток асиметричного органокаталізу».
8 жовтня назвуть лауреата премії миру. 11 жовтня оголосять володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля, заснованої Держбанком Швеції.
Вручення нагород відбудеться 10 грудня, в день смерті Альфреда Нобеля. Зазвичай Нобелівських лауреатів особисто вітає король Швеції в Стокгольмі (крім володарів премії миру, яких вшановують в Осло). Однак через пандемію урочистої церемонії і бенкету, як і минулого року, не буде. Нагородження відбудеться в онлайні.
За темою
- У Стокгольмі оголосили лауреатів Нобелівської премії з економіки
11.10.2021, 14:33
- Оголосили лауреатів Нобелівської премії миру
08.10.2021, 13:22
- Оголосили лауреатів Нобелівську премію з хімії
06.10.2021, 14:45
- Оголошено лауреатів Нобелівської премії з фізики
05.10.2021, 17:58
- Тихановську висунули на Нобелівську премію миру
31.01.2021, 11:36
Обговорення
Суспільство
ТОП
У Львівській області у масштабній ДТП загинули двоє людей: зіткнулися чотири автомобілі
У Курській області загинув 41-річний військовий з Львова
У Львові автомобіль поліції потрапив у ДТП на перехресті Липинського та Замарстинівської
У Львові в озері виявили тіло 67-річного чоловіка
Шольц "гаркнув" на Дуду під час саміту ЄС: причина конфлікту та реакція лідерів
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка