17.06.2020, 08:34

З Яворівського району вилучили Яворівщину

Наприкінці минулого тижня на своєму засіданні Уряд прийняв рішення про поділ країни на райони. Було 490, а стало 129. На Львівщині створено 7 районів замість 20 і 9 міст обласного значення.

Є на карті Львівщини і Яворівський район, але в таких межах, що від Яворівщини там мало що залишилося. Від Яворівського району Уряд "відцяпав" Івано-Франківську ОТГ. А це - більша половина промислового потенціалу району, до створення якого приклалася місцева влада разом з громадою протягом останніх десятиліть, в тому числі і через створення спеціальної економічної зони "Яворів".

Зусиллями місцевої влади і місцевих громад були створені природний заповідник "Розточчя", Яворівський національний природний парк, ведмежий притулок Домажир, які стали рекреаційно-відпочинковою зоною не тільки для жителів району, а і регіону в цілому.

А що залишили Яворівському району? Нерекультивовані землі, пошкоджені внаслідок виробничої діяльності державного підприємства "Сірка", і фінансування якого припинено державою ще в 2014 році, а також військовий полігон, який займає чверть території району і в екологічному плані створює немало проблем для мешканців краю.

Але і це ще не все. В яворівчан забрали те, що вирізняло яворівщину серед інших етнічних груп в країні. Кожен з нас хоче мати своє лице, чимось вирізнятися від інших. Це саме стосується кожної етнічної групи і нації загалом. Яворівщина в цьому напрямку займає значне місце серед інших етносів. Так історично склалося, що на Яворівщині переважно піщані землі і територія виживала і розвивалася за рахунок ремесел і торгівлі.

Збереження народного мистецтва, як першооснови творчості, спадкоємності поколінь, збереження самобутності, традицій і звичаїв - все це було і є основою розвитку Яворівщини.

Яворівська різьба, Яворівська іграшка, Яворівська писанка і багато іншого є зосереджено на базі Івано-Франківського художнього професійно-технічного училища №14 ім.Й.Станька, історія якого сягає в сиву давнину.

В 1896 р. в м. Яворові була відкрита "Забавкарська школа". З 1905 р. школа отримує назву "Державна школа деревного промислу". Яворівська різбярська школа за Австро-Угорщини діяла до Першої світової війни (1914 р.) Відновлено навчання за Польщі - з 1920 р. до Другої світової війни (1939 р.).

З приходом радянських військ школа дістає назву "Школа столярна". За німецької окупації з 1943 по 1944 рр. відновили навчання в Яворівській школі деревного промислу. В1946 р. відновлюють Яворівську школу майстрів художньої різьби по дереву. З 1954 р. Яворівська профтехшкола майстрів художньої різьби по дереву дістає назву "Яворівська школа художніх ремесел"...В 1963 р. училище переводять в смт. Івано-Франкове. Я цей великий екскурс в історію зробив з однією метою - навчальний заклад, де все пов'язано з Яворівщиною, буде розміщений в іншому районі.

І тисячолітня святиня - печерський монастир у Страдчі, Патріарший паломницький центр УГКЦ - вже також не Яворівщина.

А могло бути все нормально, по людськи, щоб не будоражити громади трьох районів. Мостиська і Яворівська районні ради зробили все від них залежне, щоб таке об'єднання було безболісне, зрозуміле і добровільне, відповідно до законодавства. Підтримала створення Яворівського району в межах двох районів і обласна рада, прийнявши відповідне звернення до центральних органів влади. Виявилося, що на центральному рівні в нас немає влади, а є суцільне зловживання владою.

Є ще трохи часу, щоб виправити ситуацію. Остаточне рішення буде приймати Верховна Рада. І там своє слово повинен сказати народний депутат від Яворівського виборчого округу, бо тішитись тільки тим що є, може тільки необізнана людина, або для самопіару...

Іван Стецькович, ексголова Яворівської РДА

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  «Rapid Trident 2020»: американські «Скопи» у небі Львівщини. Відео

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Держбюджет-2021: чернетка з дірою і ставками на нові борги та інфляцію

  Мирослав Дністрянський

  Про Європейську цивілізацію і Середньовіччя

  Іван Стецькович

  Ремонт дороги Яворів-Грушів - Зеленському купили шуфлю, Або люби, Боже, правду!

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: