• Головна
 • Новини
 • Соціальна відповідальність та самоізоляція – найкращі ліки проти коронавірусу

20.03.2020, 12:25

Соціальна відповідальність та самоізоляція – найкращі ліки проти коронавірусу

Якось Президент України Володимир Зеленський сказав, що він щоранку з тривогою читає СМС-ки Генерального штабу про нічні події в зоні Операції об'єднаних сил. Власне, подіями на фронті щоденно цікавляться практично всі національно свідомі українці. Проте останнім часом вся Україна вишукує в ЗМІ та соціальних мережах іншу інформацію, не менш архіважливу для кожного з нас: яка ситуація з коронавірусом у світі, Європі, Україні, регіоні, місті і рідному селі?

Отож, на сьогодні громадянам незалежної Україні уготовано Богом вести війну на два фронти: з ворогом видимим і ворогом невидимим.

Особливістю останнього в контексті світового епідеміологічного процесу є те, що в Китаї Соvid-19 був внутрішній вірусом, а українському народу загрожує зовнішній коронавірус, який до того ж, напевне, вже є мутованим.  При цьому про коронавірус достеменно на планеті Земля нічого і невідомо. І будь-яка інформація про нього – це черговий ковток повітря для всіх нас. Проте саме Сovid-19 нині найбільша загроза для життя та здоров’я людини як біологічного виду.

Намагаючись приборкати пандемію коронавірусу, влада України докладає максимум зусиль, щоб не допустити поширення серед населення Cоrona Vіrus Disease 2019 / 2019-nCoV, що викликається невідомим бетакоронавірусом SARS-CoV-2.  Зокрема, досить радикальною є постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. за № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Сovid-19». Нею оголошеного на усій території України на період з 12 березня до 3 квітня цього року карантин. Також у постанові прописано низку попереджувальних заходів, обов’язкових до виконання всіма і кожним з нас.

Натомість населення країни пильно відслідковує дії влади з цього питання! І це не диво, адже це стосується здоров’я та життя кожного. Частина населення погоджується з такими кроками влади, підтримує їх. Інші критикують владоможців, демонструючи при цьому, так званий, «власний професіоналізм» з питань епідеміології та епідемічного процесу інфекційних захворювань.

Є ще одна соціальна група сьогоденної України, про яку хочу сказати окремо. Це люди озброєні високопрофесійними епідеміологічними  (як науковими, так і практичними) знаннями, які, на жаль, не є затребуваними тією ж владою. Мовляв, час їх професійної діяльності, на думку тієї ж влади, вже минув. Хоча їхні знання та досвід у цій плачевній ситуації могли б принести користь, якщо їх застосувати чи то на рівні держави, чи то  регіонів.

Тим часом цих фахівців просто не слухають і взагалі не сприймають! Якщо ж «МОЗ активно збирає найкращих епідеміологів України та включає їх до складу Оперативного штабу», то там ці епідеміологи схвалюють всі підряд дії влади і бояться висловити власну думку. Тому сьогодні чимало науковців, вчених-епідеміологів практиків сидять вдома чи на робочих місцях, мовчать та з болем спостерігають за помилками влади і подумки щораз аналізують  дії чиновників в контексті тріади Громашевского.

Що ж відбувається? Намагаючись звичними заходами приборкати коронавірус, влада несвідомо вчиняє системні помилки, нехтуючи правилами системного аналізу та системного підходу, аналітичними розрахунками в підготовці та прийнятті архіважливих управлінських рішень. Тобто, розв’язуючи одну проблему, влада породжує кілька інших, які також потрібно буде – і то якнайшвидше  – долати тій же владі!

Що тут сказати? Діватися нам з нашої української землі нікуди. При цьому Сovid-19 грізно наступає. Станом на ранок 20 березня в Україні було уражено вірусом 26 людей, в трьох людей хвороба вже відібрала життя. Однак і досі певна категорія наших громадян легковажно ставиться до вимог карантину. Така поведінка не те що самовбивча, вона небезпечна для усіх нас.

Власне, для кращого розуміння сутності оголошеної ВООЗ пандемії, спричиненої коронавірусом, так і для осягнення можливого негативного впливу наявного епідемічного процесу на  життя і здоров’я українців я акцентую увагу на низці останніх офіційних біостатистичних даних.

При цьому хочу наголосити, що автор аж ніяк не намагається сіяти паніку чи страх. Слід розуміти, що за цими цифрами криється людські життя та соціально-економічне благо країн світу. Тому цю статистику потрібно знати, щоб усвідомити, що діється сьогодні довкола України. І щоб змінити свою власну поведінку.

В усьому світі станом на ранок 20 березня цього року число випадків інфікування Covid-19 перевищило 246 030 осіб, кількість смертей з причини 2019-nCoV становила 10 049 випадків, а число перехворілих на цю недугу сягнуло 88 483 людини.

Зокрема, беремо Китай - 80 967 заражених (+39 нових випадків, котрі завезені вже з інших країн. Всього завезених випадків Соvid-19 сягнуло 228) та 3 248 смертей (+3 нові смерті); Італія – 41 035 хворих та 3 405 смертей; Іран – 18 407 заражених і 1 284 померлих; Іспанія – 18 077 заражених та 831 смерть; Німеччина – 15 320 заражених та 44 смерті; США - 14 366 хворих (+577 нових випадків) та 217 смертей (+10 нових смертей); Франція – 10 995 хворих та 372 смерті; Південна Корея – 8 652 заражених (+87 нових випадків) та 94 смерті (+3 нові смерті); Швейцарія - 4 222 хворих та 43 померлих; Великобританія – 3269 хворих та 144 смерті; Японії – 963 хворих (+20 нових випадків) та 33 померлих; Канада – 873 заражені та 12 померлих; Австралія – 854 хворих (+98 нових випадки) та 7 померлих; Діамантова принцеса – 712 хворих та 7 померлих; Чехія – 694 заражених; Греція – 464 хворих та 6 смертей; Польща – 365 заражених (+10 нових випадків) та 5 померлих; Сінгапур – 345 заражених; Гонконг – 208 хворих та 4 померлі; В’єтнам – 85 заражених, тощо.

При цьому, слід мати на увазі, що статистика коронавірусу у світі міняється зі швидкістю геометричної прогресії, яка поки-що зростає.  

Тобто, в епідеміологічний процес втягнуто 182 країн та один міжнародний перевізник (круїзне судно «Діамантова принцеса», Йокогамі, Японія), - серед них і Україна. Окрім того, підтверджено випадки повторного зараження і зараження у дітей та випадки передачі вірусу від людини до людини і зараження тварин.

Ризик бути ураженим «грізним варваром людського здоров’я XXI сторіччя» - хворобою Соvid-19, за словами Канцлера Німеччини Ангели Меркель, становить 70% для населення Німеччини. Тоді як британська Національна служби охорони здоров'я прогнозує цей показник для своєї країни до 80%. А ВООЗ, у свою чергу, передбачає, що показник летальності від коронавірусу в європейському регіоні може бути більшим від китайського 4%.

З огляду на це перед усіма мешканцями України та перед кожним з нас зокрема сьогодні головне завдання – виконати умовим карантину, що його оголосила держава. Для цього необхідно кожному проявити високу свідомість та взяти на себе соціальну відповідальність перед громадою за свою власну поведінку - самоізолюватися та самопожертвувати себе цій справі.

На підтвердження значимості сказаного наведу такий історичний факт. У XVII сторіччі 344 жителі маленького дербиширського села Іем на півночі Англії на чолі з місцевим священиком Вільямом Моспенсоном самоізолювалися від чорної хвороби. Власне, місцевий священник Вільям Моспенсон зрозумів, що масова втеча людей із села спричинить спалах чуми по всій північній Англії. І йому вдалося переконати односельців залишитись у селі. Епідемія в Іемі тоді закінчилася 1 листопада 1666 року так само несподівано, як і почалася влітку 1665 року. У місцевості Іем тоді померло 267 осіб. Проте самопожертва односельчан Іема у вигляді самоізоляції зупинили поширення зарази на півночі Англії. Проте в самому Лондоні чума у 1664-1666 році знищила 100 тисяч мешканців, загинув кожний четвертий.

Важливим у цій історіє є те, що грізна пошесть щораз захоплювала ближні та дальні околиці, аж доки не дісталася до Іема, але далі вона не поширилась – завдяки жертовності і відповідальності мешканців цього поселення.

Отже, соціальна відповідальність через самоізоляцію та самопожертву власної поведінки - сьогодні для нас усіх і кожного зокрема, є найкращим  ліком проти Соvid-19. Особливо у час, коли до України щоденно повертаються десятки тисяч українців із епідемічних вогнищ.

Тут хочу звернути увагу на слова міністра охорони здоров’я Іллі Ємця: «Закликаю всіх українців не бути легковажними. Це той час, коли необхідно не панікувати, а мобілізуватися, зібрати всі сили та допомогти собі, своїм близьким та своїм співгромадянам. Зараз ще є можливість не допустити жахливої трагедії на території всієї України. Успішний досвід інших країн показав, що самоізоляція – найефективніший спосіб попередження поширення хвороби».

Що ще можна додати до цього. У нас можуть бути різні погляди щодо методів боротьби із поширенням коронавірусу серед жителів України. Проте часу для дискусій вже немає. Нам усім потрібно об’єднатися у своїй суспільній поведінці та підтримати дії держави шляхом самоізоляції кожного, взявши на себе соціальну відповідальність перед навалою грізного коронавірусу.

Одночасно, влада повинна запровадити тотальний контроль через силові структури та різноманітні фіскальні органи за заходами карантину. І тоді Україні, безсумнівно, вдасться з найменшими втратами виграти невидиму війну.

Ще раз. 344 жителі маленького дербиширського села Іем, що на півночі Англії, котрі в XVII сторіччі на чолі з місцевим священиком Вільямом Моспенсоном самоізолювалися від чорної хвороби, самопожертвували себе і перемогли. Приклад суспільної відповідальності, особистої жертовності та єдності тепер демонструють Китай. Сінгапур, Гонконг, В’єтнам. Отож, будьмо свідомими, розумними, обачними. Бережімо себе і своїх близьких. Нехай береже нас Бог.

Василь Рудень, заслужений лікар України, професор Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  «Rapid Trident 2020»: американські «Скопи» у небі Львівщини. Відео

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Держбюджет-2021: чернетка з дірою і ставками на нові борги та інфляцію

  Мирослав Дністрянський

  Про Європейську цивілізацію і Середньовіччя

  Іван Стецькович

  Ремонт дороги Яворів-Грушів - Зеленському купили шуфлю, Або люби, Боже, правду!

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: