03.07.2020, 10:50

Смолій пояснив, у чому полягає політичний тиск на НБУ

Голова НБУ Яків Смолій, який раніше заявив про свою відставку, пояснив, що він мав на увазі, коли говорив про політичний тиск на фінансовий регулятор країни.

Про це він розповів під час онлайн-зустрічі правління Нацбанку з бізнесом, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Рекомендований парламентським комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики проект постанови про оцінку діяльності глави НБУ, судові позови і рішення, а також подання від 64 нардепів до Конституційного суду України щодо відповідності Конституції банківського закону, необхідного для співпраці з МВФ, – все це було, на думку Смолія, ознаками політичного тиску на Центробанк.

«Таким чином народні депутати хочуть зірвати співпрацю з МВФ - тільки затвердження цього закону було маяком нашої поточної програми (…), – а також хочуть «допомогти» в боротьбі за «ПриватБанк», – зазначив Смолій.

Ще одним елементом тиску він назвав часту публічну критику регулятора з боку Ради НБУ, а також спробу дискредитувати правління главою Ради Богданом Данилишиним.

«Ми бачимо пряму політичну вмотивованість позицій і рішень деяких окремих членів Ради НБУ, зокрема голови. Я нагадаю, що голова Ради неодноразово публічно висловлював свої позиції щодо переговорів з колишніми власниками «Приватбанку», де-факто про повернення їм вже здорового банку, який держава докапіталізувала», – додав Смолій.

Він також нагадав про безпідставну, на думку НБУ, відмову вносити до порядку денного засідання Ради НБУ 30 червня продовження повноважень голови правління Нацбанку Олега Чурія, каденція якого завершується 10 липня.

«При тому тиску, в якому ми живемо вже понад рік (…), коли на біле кажуть чорне, коли низька інфляція – це «катастрофа для України» (…), неможливо далі робити речі, які ми робимо. Це мій виклик для того, щоб зберегти незалежність центрального банку, зберегти ту інституційної спроможність, яку ми намагалися витримати», – резюмував глава НБУ.

Смолій також зазначив, що після його відставки за законом про НБУ зобов'язання голови правління виконуватиме його перший заступник Катерина Рожкова, якщо у той же день не відбудеться призначення нового голови правління.

Нагадаємо, 2 липня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради постанову про зняття Якова Смолія з посади голови Національного банку України

Того ж дня Зеленський провів консультації з керівництвом Національного банку України та учасниками ринку щодо кандидатури нового глави НБУ.

Нагадаємо, 1 липня голова Національного банку України Яків Смолій написав і подав президенту України заяву про звільнення за власним бажанням. Своє рішення він пояснив тим, що «протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск».

Додамо, що низка українських журналістів, з посиланням на свої джерела в Офісі президента, повідомили, що на відставці Якова Смолія з посади голови Національного банку України наполягав президент Володимир Зеленський. Зокрема, шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна повідомила, що напередодні заяви про звільнення Смолій кілька разів відвідував Офіс президента – у день самої заяви 1 липня, напередодні після засідання Нацради реформ, а також у попередні дні.

«Була дуже непроста розмова з президентом. Точніше кілька. По суті, відставка Смолія – пряма вимога Зеленського», – зазначила вона.

На думку Кошкіної, малоймовірно, що парламент, чиїм рішення призначають за поданням президента України та звільняють голів Нацбанку, захоче зберегти Якова Смолія на посаді.

«А навіть якщо й так, навряд чи він сам погодиться залишитися», – зазначила журналістка.

 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  NASA: Політ Crew Dragon – лише початок, далі – освоєння Місяця

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Які ідеологічні засади можуть об'єднати українців

  Андрій Вихопень

  Іду Львовом і бачу рекламу ієзуїтів

  Іван Стецькович

  В Україні весь час панує одна партія - «партія влади», а 350 зареєстрованих - це спосіб приховати злодійство

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: