Після світлого свята Великодня, на наступний день українці відзначають Поливаний понеділок. У 2020 році він припадає на 20 квітня. Цього дня заведено поливати одне одного водою.
Про особливості святкування Поливаного понеділка пише 24 Канал.
Поливаний понеділок відкриває Світлий тиждень. У слов’янські часи кожен день мав свою назву: понеділок називався поливаним, вівторок – купалища, середа – хороводниця, четвер – навський день, п’ятниця – прощена, субота – хороводниця, неділя – поминальна.
Ще споконвіку обливання водою мало особливе значення. Вважається, що після Великодня вода стає цілющою та приносить щастя. Вода проганяє погану енергію та злі сили. Обливання пов’язують з духовним весняним очищенням від усього злого й поганого.
Наші предки вірили, що понеділковою водою можна навіть вилікувати різноманітні хвороби. Тому водою після Великодня поливали худобу, птицю та бджоли з вуликами.
На Поліссі колись вважали, що якщо облити господиню в цей день, то її корова даватиме більше молока. Також цього дня там заведено ходити на могили до покійних родичів. На Слобожанщині другий день Пасхи називають ще днем Богородиці. Цього дня є старий звичай давати милостиню нужденним.
На Гуцульщині, якщо ж дівчина не хотіла, щоб її обливали водою, але проявляла симпатію до хлопця, то вона повинна була подарувати йому найкрасивішу писанку. У деяких регіонах існує звичай, що діти йдуть до хрещених батьків, а ті готують для них подарунки.
Існує повір’я, що коли хлопець та дівчина будуть добряче облиті водою на Великодній понеділок, значить буде рясно облита і земля, а це означає хороший урожай. Також існує звичай обливати водою дівчат, які хочуть вийти заміж. Якщо хлопець облиє дівчину в Поливаний понеділок, то вона обов'язково вийде заміж за коханого цього року. Поливати цього дня можуть не лише хлопці дівчат, але звичайних перехожих.
До Поливаного понеділка найбільше готуються у великих містах, найбільше у Західній Україні. До прикладу, у Львові вже кілька років молодь збирається на площі Ринок та обливаються "стінка на стінку".
Для зручності біля міської ратуші є зони, де можна набрати воду, а також так звана "суха зона". Там учасники дійства можуть переодягтися і підсушитися. Однак цього року всі дійства скасовані по всій країні у зв’язку з карантином.
За темою
- Пірнати на Водохреща — не традиція українського народу
19.01.2021, 10:30
- Сьогодні в українців - Щедрий вечір
13.01.2021, 10:38
- Два Різдва: спільне та відмінне у святкуванні західним та східним обрядом
25.12.2020, 20:40
- Під час святкування Маланки на Буковині встановили рекорд України
15.01.2020, 14:33
- Зі Старим Новим Роком та святим Василем вас, українці!
14.01.2020, 09:11
Обговорення
Суспільство
ТОП
Львівську область засипає снігом, на деяких дорогах ускладнено рух автівок
Сільським головою Мурованого обрали Богдана Свистуна
У Самбірському районі водій убив пішохода
У Львові працівників заводу ЛОРТА вчергове не впустили на роботу
Географія захворюваності мешканців Львівщини на COVID-19
ФОТО
Відео

На Рівненщині зайнялась автоцистерна з бензином. Відео
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Дев’ять кіл пекла для родин медиків

Андрій Вихопень
Багато львів'ян, котрим сьогодні за сорок, провели дитинство і молодість у "житлових" підвалах

Мирослав Дністрянський
То коли ж було засновано Львівський університет?