• Головна
  • Новини
  • На Тернопільщині триває консервація єдиного в Україні замку, де живуть люди

08.04.2019, 16:52

На Тернопільщині триває консервація єдиного в Україні замку, де живуть люди

Зруйнованими кам’яними стінами нині нагадує про себе Микулинецький замок. Те, що лишилося, нині намагаються відновити та зберегти працівники Національного заповідника “Замки Тернопілля”.

Консервація (захист від подальших руйнувань - ред.) почалась ще 5 років тому і триває до нині. –

«Коли ми туди прийшли, вся територія була захаращена чагарником, хащами. Ми це все вирубали, вичистили, - розповідає завідувач Микулинецького сектора Теребовлянського відділу Національного заповідника “Замки Тернопілля” Богдан Кордуба. - У середині у казематах було багато сміття. Ми це все прибрали, руками перебираючи, щоб не упустити чогось цікавого».

Відновлюють стіни і бійниці Замок у занедбаному стані, тут дуже багато аварійних стін, проломів, розповідає пан Кордуба.

«Зараз стараємося провести консервацію, щоб не було подальшого руйнування»,- каже він.   

Відновлюємо бійниці, стіни, товщина яких в середньому 2, 80-3 метри. Стараємося зробити так як було. Наприклад, є бійниця і має бути ще одна, ми проводимо заміри і робимо таку саму. Використовуємо тільки камінь, який знаходимо в процесі прибирання території замку.

На сьогодні весь камінь, який ми вклали в стіни, це камінь, з якого збудований замок. Зараз хочемо відновити арку, яка розвалена. По мірі можливості будемо далі проводити консервацію стін і тримати чистоту. Якщо цього не зробити, все пропаде».

У Микулинецькому секторі працюють четверо чоловік, які займаються відновлювальними роботами, прибиранням території.

«Залучаємо фахівців із нашого центрального офісу “Замки Тернопілля” консультуємось, радимось, - каже пан Кордуба. Коли починається сезон - з травня до вересня, до замку навідуються туристи. Часто це гості з Польщі, також часто приїжджають на екскурсії школярі з Тернопільщини.

«Замок закритий на консервацію, але якщо приїхали люди і їх щось цікавить, то совість не дозволяє не показати і не розказати», - каже Богдан Кордуба.

Цікаво, що Микулинецький замок єдиний в Україні, на території якого живуть люди. У флігелі (прибудові замку) живе пані Стефанія, якій близько 90 років, і її квартиранти.

Як каже Богдан Кордуба, з жінкою працівники Микулинецького сектора не спілкуються, але і не конфліктують.

«Добрий день і до побачення. Ось такі контакти ми підтримуємо», - каже чоловік.

« Її мати була улюбленою служницею графині Юзефи Рей, яка володіла замком у 20-х роках минулого століття. І коли служниця Анна вийшла заміж, графиня сказала, що вона з чоловіком може там жити. Чоловік Анни загинув на війні, залишивши її з двома малими дітьми на руках. Забрала війна і сина графині, від тифу померла її донька згодом померла і сама графиня.  З того часу, замок і його приміщення перейшли у розпорядження Анни, бо інших спадкоємців у цієї родини не було, розповідає “Вікіпедія”.

Коли Микулинці захопили німецькі війська, то за старезними замковими мурами розмістилися танки, а в самому замку квартирували солдати.

За радянських військ в Микулинецькому замку була організована ветеринарна лікарня, в якій доглядали поранених і хворих коней. Після утвердження радянської влади, залишки муру та веж влада внесла в реєстр пам'яток архітектури, але поселенців звідти не виганяла. Графській служниці запропонували працювати сторожем замку. Її донька Стефанія живе там до нині.

«Може і добре, що вона тут живе, - каже Богдан Кордуба. - Її трохи боялися, що не дало рознести той замок до кінця».

Богдан Кордуба додає, що у замку є багато підземних ходів, які ще треба досліджувати.

За переказами місцевих жителів, для захисту давні мешканці містечка збудували підземний хід аж до Теребовлі завдовжки 9 км. Входи до підземель можна побачити й досі, але пройти ними далеко не можна, бо вони завалені.

«Одні кажуть, що в дитинстві тут лазили. Копаємо і нічого. Інші кажуть, що доходили до річки, чули шум води і верталися назад. Наскільки це правда я не знаю, - каже пан Кордуба. - Також тут є криниця, але вона захаращена сміттям. Вона гарно вимурована, в діаметрі 2,15 м, але треба дорогу  техніку, щоб її розчистити».

Микулинецький замок будований у 1550 році. Він мав форму квадрата  з довжиною стін 75 метрів і товщиною оборонних мурів — 2 метри. На 3-х кутах замку височіли круглі вежі, які мали 3 яруси з бійницями для гармат. Із західного боку, де оборонні мури додатково захищені глибоким ровом, замок мав в'їзну браму із звідним мостом. Ще один в'їзд у замок зі східного боку. Всередині фортеці були житлові будинки, а під ними льохи і підземні ходи.

20 хвилин

  • Обговорення

    Завантаження плагіну facebook...

    ТОП

    ФОТО

    Відео

    рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених

    Коментар

    Блоги

    Богдан Козійчук

    Про чистоту мови правничої 

    Богдан Козійчук

    Правнича термінологія: проблеми стандартизації

    Михайло Цимбалюк

    Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка

    Підпишіться на WestNews.info у Facebook: