Українська топоніміка багата на казуси. Яскравим прикладом цього є населений пункт на Старосамбірщині з гордою назвою Нове Місто. Казусів тут цілих два. Про це пише сайт "Край".
Насамперед Нове Місто т "Край"насправді є селом, до того ж не надто великим, з населенням дещо меншим за 900 осіб. І вже точно воно не є таким уже й новим – історія Нового Міста сягає княжих часів, свого часу це поселення володіло магдебурзьким правом, підтвердженням чого є ратуша, яка височіє в центрі села. А на пагорбі неподалік розмістилась головна окраса Нового Міста – збудований на початку XVI сторіччя готичний костел святого Мартина.

Нове Місто вперше згадується під назвою у документі Галицького князя Льва Даниловича у 1301 році. Хоча на цей час поселення, яке тоді носило назву Библо, уже мало свою сумну передісторію, оскільки було знищене під час монголо-татарської навали 1240-х років. Вціліле населення оселилося за 3 км від згарища, зберігши назву Библо. Згодом частина людей вирішила повернутися на старе місце – і ось це поселення вже отримало назву Нове Місто.
За короля Казимира Великого тут з’явилися переселенці-німці. А вже у 1463 році Нове Місто отримало Магдебурзьке право.

Зовсім скоро містечко зазнало страшної катастрофи – у 1498 році його вщент зруйнувало волоське військо під проводом молдавського господаря Штефана ІІІ. Під час цієї навали згорів і перший дерев’яний костел містечка.
Будівництво нового костелу, уже мурованого, розпочалося у 1512 році. Будівництво велося коштом родини Гербуртів – тодішніх власників містечка – і завершилося за кілька років, хоча оснащення храму тривало ще довго.

Костел було збудовано в стилі пізньої готики, що особливо підкреслюють контрфорси, цегельна кладка хрестової системи, стрільчасті вікна і портали. Оборонний характер споруди доповнювали оточуючі її земляні вали з частоколом.
Храмові вівтарі було встановлено в XVII столітті: у 1602 році з’явився дерев’яний головний вівтар, у 1606-му – вівтар Св. Анни, а в 1617-му – вівтар Св. Станіслава. У 1610 році в костелі було розміщено орган. Десь у той же час до костелу була добудована каплиця Добриницьких. В середині XVIII століття її було перебудовано у ренесансному стилі і переосвячно.


У 1648 році до католиків Нового Міста прийшла нова біда, коли козаки Богдана Хмельницького поруйнували містечко і розграбували костел.
Польський Географічний словник зазначає, що в середині костелу з лівого боку муру через довгий час були сліди крові, про які давній рукопис пояснює так: “Коли у 1648 році козаки під проводом Хмельницького на містечко наїхали, значна частина мешканців подалася до костелу, інші заховалися на його вежах. Козаки вдерлися і міщан, які там були, повбивали; грабуючи костел і шукаючи багатств, виламали двері на горище, а заставши там, напевно, людей, усіх повбивали. Почала, отже, кров стікати через шпару у стелі і стікала по стіні через кілька днів. Цей знак залишався аж до 1725 р., коли його забілювали 6 разів, але його не можна було забілити”.

У подальші часи костел не раз зазнавав перебудов. Так, на початку XVIII століття у ньому було встановлено нові бічні вівтарі – Св. Станіслава, Св. Антонія Падуанського, Св. Хреста і Матері Божої Св. Розарію. У 1796 році священик Юзеф Лісовський за власні кошти відремонтував вікна та орган костелу, а між 1796 та 1815 роками стару дерев’яну дзвіницю замінили мурованою
Наприкінці XIX століття костел зазнав ґрунтовної реставрації Перший її етап тривав у 1874-1884 роках, а кошти на це частково надала родина австро-угорського цісаря Франца-Йосифа. У ті часи наново перекрили дах костелу, на якому з’явилася й нова сигнатурка. Проте далі ремонт зупинився через брак грошей. Кошти збирали за допомогою лотереї, дозвіл на організацію якої милостиво надав австрійський цісар.

Новий етап реставрації проходив протягом 1889-1890 років. Реконструкція храму, яку провадив архітектор Томаш Прилинський, велася за канонами модної тоді неоготики. На західному фасаді замість попереднього трикутного фронтону XVIII століття з’явився псевдоготичний щипець з зубцями, а у вікна встановили стилізовані під готику вітражі. З того часу походять й неоготичні вівтарі, що стоять в костелі до сьогодні. Тоді ж було заштукатурено інтер’єр та прибудовано прямокутне приміщення на південь від хорів.
У такому неоготчному вигляді храм і дійшов до наших часів. Сприяло цьому й те, що костел, завдяки його багаторічному парохові о. Яну Шетелі, не був закритий у часи радянської влади. Католицька парафія, яку обслуговують дієцезіальні священики, існує в Новому Місті і сьогодні.
Поруч з костелом у є старовинний цвинтар, на якому збереглося декілька надгробків та статуй з середини ХІХ століття. В самому храмі є чотири мармурові епітафії місцевих шляхтичів з ХІХ – початку ХХ століття.

Цікаво, що за кілька десятків кілометрів від Нового Міста, у Скелівці (колишньому Фельштині) стоїть ще один давній костел святого Мартина, який можна назвати близнюком новоміського. Крім зовнішньої схожості та однакової назви, храми поєднують й історичні паралелі: обидва вони були споруджені на початку XVI століття коштом родини Гербуртів, обидва було грунтовно перебудовано на початку минулого століття в стилістиці неоготики.

Неподалік від Нового Міста, у селі Грабівниця, є ще одна цікава католицька сакральна споруда – споруджена в 1909 році каплиця Святої Родини. Попри значно коротшу історію та скромніший вигляд, капличка виглядає доволі стильно і безумовно заслуговує на увагу. У радянські часи вона використовувадася у якості складу, проте попри це добре збереглася. На початку 90-х років ХХ століття її повернули віруючим, а у 1991 році відкрили і переосвятили.

В самому ж Новому Місті привертають увагу ще два архітектурних об’єкти. Насамперед це новоміська ратуша, що має статус пам’ятки архітектури. ЇЇ було збудовано у 1910 році у стилі модерн на місці попередньої дерев’яної. В ратуші розміщувався міський магістрат та пожежна служба. Тепер же тут працює Народний дім «Просвіта».
Над південною частиною села домінує церква Успіння Пресвятої Богородиці. Її попередниця – дерев’яна одноверха церква була збудована у 1775 році. У 1901-1908 роках уеркву розібрали, а на її місці збудували нову муровану церкву у стилі “Rohbau”.

За темою
- Як змінився туристичний Львів: 2021 року місто відвідало 1.5 млн туристів
22.02.2022, 12:45
- В середньому туристи перебувають в Україні від 7 до 10 днів, витрачають 929 дол. на людину
16.01.2022, 14:57
- Укрзалізниця оновила станцію біля курорту Буковель
14.12.2021, 17:44
- Втекти з в'язниці й вивчити історію: у громаді на Рівненщині втілюють туристичний проєкт
04.12.2021, 15:59
- Австрія закриває свої кордони для туристів
20.11.2021, 18:20
Обговорення
Неймовірна Україна
ТОП
Провокація фанатів Зінченка під час суду у справі вбивства Ірини Фаріон
Принц Гаррі відвідав Україну та зустрівся з українськими захисниками у Львові
На Львівщині чоловік убив товариша молотком і ножем, а після цього ліг спати
11 квітня Львів попрощається із захисником Дмитром Мелентьєвим
На Львівщині чоловік застрелив собаку з рушниці: йому загрожує до восьми років в’язниці
ФОТО
Відео

рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Новий законопроект про виплати людям з інвалідністю не буде антисоціальним

Василь Чорний
Волонтерство не надаватиме привілеї під час вступу у ЗВО: спростування фейку

Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої