14.05.2020, 22:17

Як врятувати історичні костели в Годовиці та Наварії

Видатні поети і письменники Галичини оспівували у своїх творах прекрасні околиці та краєвиди  лісових масивів, прибережних лугів тутешніх річок та озер. Особливо коло Наварії та Годовиці, що біля Львова.

Природа тут зачаровує. Не випадково саме на цій землі повстали унікальні шедеври архітектури видатних, європейської слави майстрів, як-от, архітектора німецького походження Бернарда Меретина і українського скульптора родом з Моравії (Чехія) Йогана Георга Пінзеля.

Однак, як не прикро, сьогодні маємо лишень забуті архітектурно-мистецькі  пам’ятки, а саме костел Усіх Святих в Наварії та костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії в Годовиці. Ці неповторні будівлі нині перебувають у вкрай жалюгідному стані.

Мене, як архітектора  старшого покоління, завжди турбував стан цих унікальних споруд, але чомусь завжди, коли порушувалась тема їх реставрації  та реновації навколишнього середовища, все заходило у глухий кут.

Костел Усіх Святих в Наварії, Твоє місто  

Згадую, як наші славні захисники історичної спадщини Володимир Вуйцик та Борис Возницький оббивали пороги виконавчих структур, щоб привернути увагу до цих унікальних пам’яток. На жаль, відійшли у вічність славні подвижники справи оборони історико-культурної спадщини, а сучасні діячі, окрім популізму і піару, – нічого більше не придумують.                              

А тему реставрації цих пам’яток архітектури слід ворохобити на всіх рівнях диспутів –  як з владою, так і з громадськістю,  з місцевими та зарубіжними архітекторами і мистцями, з  «друзями культури»,  меценатами, а також і  духовними особами різної конфесійної належності.

Як завжди, все зводилось до фінансових проблем, доброї  волі і сприяння з боку владних структур. Водночас представники місцевих католицьких громад та зацікавлених осередків Польщі запропонували, щоб аби хтось з української сторони розпочав реставраційні роботи, а далі долучаться і вони. І це логічно, адже пам’ятки стоять на українській землі. І так товчеться вода у ступі вже більше як 50 років, аж до сьогодні.                                                                                                                              
Щоб хоч якось привернути увагу до цієї теми, 2018 року з моєї ініціативи був сформований колектив із молодих ентузіастів - архітекторів та скульпторів. Він взяв участь у конкурсі, оголошеному Національною спілкою архітекторів України - на найкращий архітектурний проект в номінації  «Містобудування» на тему «Львівська мандрівка слідами геніальних європейських  майстрів – архітектора Бернарда Імеретина та скульптора Йогана Георга Пінзеля». Було здобуто переможний приз та почесні дипломи і нагороди.  

                                                                                                  

Здавалось, що нарешті руки розв’язані  і є можливість розпочати реалізацію запланованих проектних рішень. Відтак, конкурсний проект був поданий на розгляд експертної ради Львівської облдержадміністрації як проектна ідею до стратегічної цілі «якість життя».

Особисто визначив вартість першочергових робіт, а також  доповідав проект. Комісія прийняла проектну пропозицію. Було названо суму – 700 тис. грн з обласного бюджету. Залишалось дійти згоди щодо замовника на проектні роботи і розпочати довгоочікуваний процес.

Але, як не прикро згадувати, появився суперник, однак не з проектною, а з піар-пропозицією через що було заблоковано початок робіт.

Наш проект передбачав формування пішохідно-мистецької зони на відрізку між двома костелами, з подальшою парцеляцією ділянок для мистецько-комерційного використання. На зразок таких структур на територіях відпочинкових зон у світі. Для цього слід було провести земельну  інвентаризацію території, гідрогеологічні  обстеження гирла річки Щирки, яка живить наявні озера і потребує невідкладних реноваційних заходів. Також треба було  визначити параметри і межі проектованого благоустрою.

З ініціативи Львівської національної академії мистецтв планувалось організувати у межах відведеної території міжнародний пленер по скульптурі на тему вшанування творчості  Й.Г. Пінзеля. Власне, проект мав привернути увагу до архітектурних шедеврів, стати поштовхом до їх широкої пропозиції для дальшого залученням коштів для їх поетапної  реставрації.                                                                                                                                        

Пройшли численні зустріч і наради за участі  голови Пустомитівської районної ради п.Г.Гички, депутатів, голови Годовицько-Басівської сільської ради п. В.Хмиза, представників місцевих громадських організацій.

Також відбулась розширена нараді при облдержадміністрації щодо формування заходів до бюджету на 2019-20 рр. за участі представників кафедри монументальної скульптури Львівської національної академії мистецтв - спільно з комунальним підприємством Львівської обласної ради «Центр просторового розвитку».  

Таким чином була детально обговорена проектна пропозиція щодо розроблення громадського проекту «Львівська мандрівка слідами геніальних європейських майстрів – архітектора Бернарда Меретина та скульптора Йогана Георга Пінзеля». Саме з ініціативи Львівської національної академії мистецтв цей проект з облаштування простору мав би сприяти подальшій реставрації самих шедеврів архітектури пізнього бароко, виконаних унікальними творчими майстрами - архітектором Бернардом Меретином, скульптором Йоганном Георгом Пінзелем та іншими відомими художниками-іконописцями.

Ще раз наголошу, що ця територія зі збереженою забудовою історичних ареалів архітектурних пам’яток, яка перебуває на віддалі 10 км від Львова, потребує невідкладних реставраційних робіт і  відповідного впорядкування та створення сприятливих умов для культурного відпочинку місцевого населення, громадян та гостей міста.

Йдеться також про реалізацію унікальної пропозиції для місцевої громади. Зокрема, для формування інвестиційно-привабливого характеру території та наповнення місцевого бюджету запропоновано розміщення на відрізку між архітектурними пам’ятками привабливих об’єктів культурно-мистецького змісту з комерційно-приватним спрямуванням, окремих відпочинкових місць (скверів) з наповненням їх відповідними елементами благоустрою – світильники, лави для сидіння типу вай-фай(Wi-Fi) з підключенням їх до сонячних батарей, елементи мощення, підпірні стінки, сучасне озеленення. Можливість встановленням творів сакрального змісту, а саме влаштування експозиційних стел з копіями творів храмів та скульптур видатних майстрів архітектури та скульптури – Меретина та Пінзеля.

Руїни костелу Вознесіння Пресвятої Діви Марії в Годовиці, zik.ua

Все це має гарантувати економічний ефект об’єднаній територіальній громаді та, найважніше, – сприяти початку реставраційних робіт на унікальних пам’ятках архітектури.

Розповімо трохи детальніше. Отже, на першу чергу на цьому відрізку, завдовжки приблизно 2,5км, планується будівництво пішохідної алеї та велосипедної доріжки з відповідними велопортами, а також малими архітектурними формами.

Крім того, сформовані ділянки надавалися б через аукціон для комерційної діяльності. Тематика комерційної діяльності також мала б бути визначеною проектом.

Але передусім  було б передбачено частину окремих незалежних земельних ділянок для проведення постійних міжнародних пленерів зі скульптури та майстер-класів з архітектури.

Завдяки цьому вдалося б наповнити простір творами мистецтва, виконаних молодими творцями-студентами.

Мали б бути визначені місця для під’їзду та паркування автомобілів (гостьові автостоянки).

Все це мало б відбуватися на засадах конкурсного відбору найкращої ідею з впорядкування окремих ділянок.

Беручи загалом, то такий проект мав би стати прикладом створення умов для суспільного життя, що додатково формує привабливість території для інвесторів та підприємців.

Також зазначимо, що подана концептуальна проектна ідея є першим кроком зі створення унікального  Львівського золотого кільця. У подальшому слід було б розробити інші локальні проекти, визначивши їх тематику та інвестиційну привабливість.

На завершення додамо, що проект-ідея «Львівська мандрівка слідами геніальних європейських майстрів – архітектора Бернарда Меретина та скульптора Йогана Георга Пінзеля» розроблений за безпосередньої участі Львівської національної академії мистецтв (ректор – В.Одрехівський) та комунального підприємства Львівської обласної ради «Центр просторового розвитку» (директор - Я. Лаврін).  Власне, це підприємство могло б взяти на себе функцію координатора, який би відслідковував хід підготовки матеріалів та вихідних даних для реалізації проекту в натурі.

Для початку першочергових робіт (у справі напрацювання найбільш привабливого інвестиційного проекту) місцевим органам влади слід зібрати такі вихідні дані:

 • топографічні плани в м 1:500 з нанесенням меж фактичного землекористування. русла р.Щирки та контурів наявних озер;
 • викопіювання з чинних генеральних планів с.Наварія та с.Годовиця;
 • якщо збереглися старі історичні картосхеми чи фото, бажано також подати;
 • з метою вивчення гідрогеологічних умов та природоохоронних зон на визначеній території слід подати попередні висновки природоохоронних та санітарних служб області;
 • з метою врахування громадських інтересів та уникнення популістичних ідей організувати зустрічі з місцевою громадою та зацікавленими структурами;
 • заздалегідь прийняти до уваги те, що необхідно буде внести зміни в генеральний план с. Наварія, що стосуються розвитку кладовища у цьому районі;
 • укласти угоду з КП Львівської обласної ради «Центр просторового розвитку» на розроблення детальних планів території та інвестиційних пропозицій.

Олександр Ярема, доцент Львівської  національної академії мистецтв, народний архітектор України

Довідка.

Автори проектної ідеї «Львівська мандрівка слідами геніальних європейських  майстрів – архітектора Бернарда Імеретина та скульптора Йогана Георга Пінзеля»: архітектори – лауреати премії НСАУ в номінації «Містобудування»: керівник проекту – народний архітектор України Олександр Ярема, архітектори: Христина Клизуб та Павло  Фенюк (КП «Центр просторового розвитку»), а також випускник Львівської національної академії мистецтв 2018 року, скульптор з Білорусії  -  Ян Леуша.

Перше фото - руїни костелу Вознесіння Пресвятої Діви Марії в Годовиці, pslava.info. 

 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Шаблі, шпаги, мечі, ножі вилучили працівники Галицької митниці

  Коментар

  Блоги

  Андрій Вихопень

  Тепер ясно, для чого ввели карантин вихідного дня

  Олександр Ярема

  Відкритий лист до академіка, співавтора Конституції України Ігоря Юхновського

  Мирослав Дністрянський

  Ситуація довкола КСУ показала: Зеленський втримає владу, якщо зуміє розгромити проросійські сили

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: