30.09.2019, 09:03

Як уникнути отруєння грибами

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчу-вання, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викли-кають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. 

Отруєння грибами реєструються протягом усього року, однак,їх пік припадає на кінець літа – початок осені.

Про це пише лікар з загальної гігієни відділення моніторингу факторів навколишнього середовища, статистики та оцінки ризиків                             Попаденко В.П. (Львівський обласний лабюораторний центр)

Основні причини отруєнь: - вживання отруйних грибів; - неправильне приготування умовно-їстівних грибів; - вживання старих або зіпсованих їстівних грибів; - вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників). 

При цьому найнебезпечнішими є гриби, отруєння якими представляє реальну загрозу для життя людини (гриби, що містять отрути гепатонефротропної дії, наприклад бліда поганка). Найчастіше вони зустрічаються в лісових регіонах України – Волинській, Тернопільській, Івано-Франківській, Рівненській областях.

Більшість отруєнь спричинені, як правило, вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстівні та умовно-їстівні гриби (при розламуванні ви-діляють молочковий сік – дощовики, чорнильний гриб, сморчки та інші) – внаслідок невмілої або неправильної кулінарної їх обробки. Проте спостерігається чимало ви-падків отруєнь їстівними грибами, що є підставою вважати причинами отруєнь й інші фактори (місце збирання грибів, вік грибів тощо). Найнебезпечнішим грибом вва-жається бліда поганка та її різновиди, при отруєнні її токсинами реєструється до 99% летальності потерпілих. 

На сьогодні не існує ефективного способу, щоб відрізнити отруйні гриби від хо-роших їстівних грибів. Однак, незважаючи на це, протягом століть люди через свої смакові пристрасті піддають себе такому смертельному ризику. Загрозу для здоров'я становить не тільки вживання в їжу отруйних грибів, але також і їстівних грибів, які були неправильно приготовлені. Це буває у випадках, коли для приготування викори-стовують старі перезрілі або після тривалого зберігання гриби. Гриби належать до про-дуктів, що швидко псуються, а тому переробляти їх треба, як правило, в день збирання. Це повя’зано з тим, що гриби є добрим поживним середовищем для розвитку мікроор-ганізмів, в тому числі і хвороботворних. При вживанні таких грибів, особливо якщо вони приготовлені з порушенням правил кулінарної обробки та недотриманням правил зберігання, розвиваються токсикоінфекції, серед яких слід виділити випадки ботулізму.

Щорічно лікарі попереджають населення про небезпеку отруєння грибами, наго-лошуючи про заборону вживання грибів дітям до 12 років, але захворюваність і ле-тальність при цьому не зменшуються.

Гриби – це тяжко перетравлююча їжа, а в дітей ще не сформований шлун-ково-кишковий тракт. Та й діти значно чутливіші до дії токсинів грибів. Це пов’я-зано з недосконалістю детоксикаційних механізмів дитячого організму. Крім того, не слід забувати, що при однаковій кількості з'їдених грибів у дитини на одиницю маси тіла доводиться вища концентрація токсину, ніж у дорослого.

За останні три роки (2016-2018 рр) по Львівській області зареєстровано вісім-

надцять випадків отруєння грибами, постраждало 34 особи. Зафіксовано шість деталь-них випадків, в т.ч. померла  дитина віком 1 рік і 4 місяці.

Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є видалення токсину, що не всмоктався.

Найкраща профілактика отруєння грибами – відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі і споживати штучно вирощені печериці та гливи, які продаються у магазинах.

Якщо все таки вирушаєте у ліс по гриби, необхідно знати таке:

- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;

- збирайте губчасті гриби – «білі», «бабки», «моховики» тощо – від них найменше  

  отруєнь;

- зібрані гриби ще раз ретельно перевірте: якщо гриб викликає хоч найменший сумнів  

  або старий – краще його позбудьтеся;

- перед приготуванням страв гриби необхідно добре промити і обов'язково відварити у 

  підсоленій воді протягом 10-15 хвилин, а перед сушінням – обтерти вологою 

  тканиною;

- ніколи не застосовуйте «домашні» методи визначення отруйності грибів з 

  використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові;

- страви з грибів необхідно зберігати на холоді в емальованому посуді, але не більше 

  ніж 24 години;

- не вживайте сирих дикорослих грибів;

- не давайте страв з грибів дітям;

- не варто вживати гриби вагітним і матерям, що годують дітей грудьми.

  • Обговорення

    Завантаження плагіну facebook...

    ТОП

    ФОТО

    Відео

    У Повітряних силах пояснили, чому "шахеди" долітають аж до Львова

    Коментар

    Блоги

    Мирослав Дністрянський

    СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ Й СУПЕРЕЧНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ

    Михайло Цимбалюк

    Бюрократи, що прикриваються євроінтеграцією

    Василь Чорний

    Псевдосоціологія від проросійських ресурсів: розбір і спростування фейку

    Підпишіться на WestNews.info у Facebook: