26.04.2021, 17:30
Як не стати жертвою кліщів під час травневих свят - пояснюють лікарі
Невдовзі – травневі свята, а отже – саме час брати сім’ю і їхати на шашлики на природу. Однак таке корисне і невинне, на перший погляд, дозвілля може таїти в собі різні небезпеки.
Про одну з них, а також про те, як від неї вберегтися, УНН поспілкувався з київськими лікарями.
Усе про кліщів та їх небезпечні укуси
Так, мова йде про кліщів, які активно псують життя любителям відпочинку на свіжому повітрі починаючи вже з середини весни (найактивніші ці комахи протягом квітня-червня, серпня-жовтня).
Варто також зазначити, що кліщі мешкають не лише у лісі чи парках, але і на газонах, найчастіше – у траві на висоті 20-60 см.
Для людини кліщ небезпечний, адже своїм укусом можуть передавати небезпечні для здоров’я захворювання, такі як кліщовий бореліоз – або хворобу Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт, марсельську гарячку тощо.
Першими ознаками хвороби Лайма є почервоніння у тому місці, де присмокталась комаха, а також головний біль, млявість, ломота у всьому тілі. Ризик заразитися варіюється від тривалості присмоктування кліща – низький у першу добу, а от на третю досягає чи не 100%. Якщо не лікувати на ранній стадії, хвороба Лайма може призвести до ураження шкіри, суглобів, м’язів, нервової, серцево-судинної системи, навіть призвести до інвалідності.
У свою чергу, кліщовий вірусний енцефаліт має такі симптоми як гарячка, нудота, блювота, порушення сну. Уражує хвороба переважно ЦНС, при цьому в окремих випадках це може призвести до летальних наслідків.
Як уникнути небезпечного укусу?
Аби уникнути укуса кліща, а отже і всіх наслідків, що його супроводжують, лікарі радять дотримуватись наступних правил:
1) Перед вилазкою на природу необхідно подбати про відповідне вбрання. Лікарі радять обирати закрите взуття та одяг – з довгими рукавами, бажано вдягнути штани. Найбільш безпечним буде одяг світлого кольору, адже на ньому потім легше виявити незваного гостя. Також варто вдягти головний убір і закрити шию.
2) Перед прогулянкою можна скористатись засобом проти комах, а також повторно нанести засіб під час самої вилазки – коли час дії засобу мине.
3) Під час прогулянки, найбезпечнішим буде триматись ближче до центру стежки та не заходити в траву, де кліщів – найбільше. Обравши місце для привалу, його варто звільнити від сухої трави, гілок та хмизу, в радіусі до 25 метрів.
4) Під час і після повернення з відпочинку надворі, лікарі радять ретельно перевіряти себе та своїх близьких, адже насправді відчути укус комахи вкрай складно. Вдома, огляд найкраще провести у білій ванні з хорошим освітленням. Крім того, після прогулянки варто випрасувати весь одяг – просте витрушування не допоможе позбутись кліща. Також необхідно ретельно перевірити речі, які ви принесли з прогулянки – сумки, підстилки тощо.
Якщо надворі з вами гуляв ваш домашній улюбленець – його також варто перевірити на наявність кліщів.
Як зазначають фахівці, кліщ може триматись на тілі людини або тварини до 12 діб.
Що робити, якщо вас все ж вкусили?
Якщо хижаку все ж вдалось присмоктатись до вас, медики закликають негайно звернутись до лікаря. Зокрема, у травмпункті фахівці допоможуть витягти кліща і підкажуть, що робити далі.
Якщо лікаря поблизу немає, можна спробувати видалити кліща самостійно. Так, спеціальні пристрої для видалення кліщів продаються у ветеринарних аптеках.
Такий пристрій необхідно притиснути до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати його з боку в бік, після чого повільно викрутити комаху.
Якщо спеціального пристрою немає, можна спробувати зробити це пальцями, обгорнувши їх марлевою сереткою, або пенцетом чи петлею з нитки. Витягати кліща необхідно повільно, без різких рухів.
Після видалення кліща, фахівці радять промити рану антисептиком, а руки вмити з милом.
Також, зазначають лікарі, вкрай важливо протягом трьох тижнів після укусу спостерігати за своїм станом, зокрема перевіряти температуру тіла. У разі її підвищення чи почервоніння шкіри, треба негайно звернутись до лікарні.
За даними медиків, близько 20 тисяч людей щорічно звертається з укусами кліщів до закладів охорони здоров’я.
Згідно з інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ, у 2020 році серед українців було зареєстровано 2 745 випадків хвороби Лайма та 2 випадки кліщового енцефаліту. Крім того, протягом січня-лютого 2021 року було уже зареєстровано 70 випадків захворювання на бореліоз.
За темою
- У двох львівських парках завтра проведуть акарицидну обробку
28.09.2021, 15:10
- Як уберегтися від укусів кліщів
30.05.2021, 19:44
- У Львові відновили акарицидну обробку парків
20.05.2021, 11:56
- У Львові через дощ призупинили обробку парків від кліщів
19.05.2021, 14:47
- У львівських парках проводитимуть акарицидну обробку: графік
13.05.2021, 15:10
Обговорення
Суспільство
ТОП
Уродженця Маріуполя, який побив чоловіка у центрі Львов, взяли під варту
На Львівщині загинув водій квадроцикла
На Львівщині судитимуть батька та сина за збут зброї
На Львівщині внаслідок ДТП загинув водій автобуса
Львівські поліцейські ліквідували чергову «схему» виїзду ухилянтів до країн ЄС
ФОТО
«Туристи» в шльопанцях і «кікіморах»: прикордонники затримали групу порушників на кордоні з Румунією
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів
Мирослав Дністрянський
КОЛИ Ж СФОРМУВАЛАСЯ УКРАЇНСЬКА НАЦІЯ? І ЯК ДОСЯГТИ ЇЇ КОНСОЛІДАЦІЇ?
Василь Чорний
Громади Волині в умовах воєнного стану