• Головна
 • Новини
 • Українцям загрожує різке зростання цін на електроенергію з 1 липня

15.05.2019, 00:49

Українцям загрожує різке зростання цін на електроенергію з 1 липня

Старт нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 р. може створити значні ризики для інтересів споживачів. Водночас відстрочення запуску ринку може призвести до повного скасування реформи та не гарантує прийняття відповідних рішень у більш пізній період.

Про це сказав на прес-конференції в Києві керівник ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук, про це пише прес-служба Укренерго 

Він підкреслив, що Укренерго наразі виконує всі вимоги законодавства, що регулюють хід впровадження реформи, і на 1 липня компанія буде готова працювати в умовах нового ринку, але також буде готовою і до рішення про перенесення початку функціонування нового ринку на будь-яку іншу дату.

Серед ключових ризиків – це низький рівень конкуренції через високу концентрацію виробників електроенергії, що може призвести до неконтрольованого збільшення ціни на електроенергію в умовах відсутності належного захисту споживачів, а також відсутність налагодженої системи подання достовірних даних комерційного обліку від операторів систем розподілу.

 «В Україні 76% виробництва електроенергії припадає лише на двох виробників (НАЕК «Енергоатом» — 55% та ДТЕК — 21%). При цьому відсутній імпорт електроенергії, який може створити конкуренцію національним виробникам, а нова модель ринку поки що не передбачає ніяких прямих ефективних запобіжників, що могли би впливати на виробників зі значною часткою на ринку. Але водночас ці проблеми — наслідок застарілої моделі, яка працювала в електроенергетиці останні 20 років. Тому нам важливо не просто запровадити ринок, а й зробити це правильно та врахувати усі ризики та нюанси, які стали зрозумілими в ході процесу підготовки до запуску ринку», — зазначив Всеволод Ковальчук.

Ще один пласт проблем – неприйняття усіх необхідних нормативно-правових актів та заходів, які уможливлять впровадження нового ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року. Наприклад, досі відсутній повний перелік нормативних актів для запуску ринку допоміжних послуг. Також вже півроку залишається невирішеною проблема з блокуванням платежів для розробників програмного забезпечення для балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг.

Зважаючи на те, що до запланованого старту нової моделі ринку 1 липня 2019 р. залишилося обмаль часу, Укренерго пропонує розглянути та проаналізувати три сценарії можливого розвитку подій, які сьогодні активно обговорюються експертами та учасниками ринку електричної енергії. Перший — старт відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» 1 липня 2019 р., другий — з перенесенням дати на 1 жовтня 2019 р. і третій — з датою старту 1 квітня 2020 р.

«Кожен сценарій має свої певні ризики, які чітко ідентифіковані нами та іншими колегами. Існують конкретні механізми їх мінімізації чи усунення, що були запропоновані нами сьогодні. У будь-якому разі рішення щодо початку роботи нового ринку з 1 липня 2019 року – за Урядом та НКРЕКП, а у разі необхідності перенесення дати запуску – за Парламентом. В будь-якому з окреслених сценаріїв потрібна скоординована робота усіх без винятку ключових стейкхолдерів. Без належно підготовлених та ухвалених рішень є висока вірогідність, що конкуренції на ринку не відбудеться в достатній мірі, а значить, споживач залишиться сам на сам з усіма проблемами нового ринку», — резюмував В. Ковальчук.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  Суспільство

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  На позачерговій сесії ВРУ слід повернути українцям газ та підвищити пенсії - Батьківщина

  Коментар

  Блоги

  Наталя Тимчій

  Разом зможемо зробити Львівщину й Україну успішними

  Василь Чорний

  Про досвід політичних невдач Івана Франка, який потрібно пам’ятати напередодні виборів

  Дмитро Снєгирьов

  Під виглядом відведення сил Росія готує провокацію. Станиця Луганська під загрозою прориву

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: