• Головна
  • Новини
  • У "Львівській політехніці" вшанували науковців з Галичини - не без допомоги імператора Франса Йосифа

23.05.2021, 16:15

У "Львівській політехніці" вшанували науковців з Галичини - не без допомоги імператора Франса Йосифа

21 травня, у машинному залі Львівської політехніки, відбувся мистецько-науковий захід «Україна в Європі шляхом першовідкриттів». Присвячений він Міжнародному Дню Європи. Ідея заходу – продемонструвати наукову позицію України, зокрема Галичини та Львова, через винаходи, досягнення і першість в світі львівських вчених, які своїми конкретними прикладами експериментів вводили Україну в європейське наукове сузір’я.

Про це повідомив департамент міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської ОДА.

Під час заходу через приклади конкретних особистостей, унікальність їхнього життя і феноменальність їхніх відкриттів присутні могли зануритися у царину науки. Також гості могли зрозуміти й відчути вплив науки на зображальне і виражальне мистецтво: симфонічні композиції, фешн-індустрію, скульптурну пластику, експериментальний живопис та інсталяцію.

«Цей проєкт покликаний ознайомити нашого сучасника із незнаними постатями науковців, які через власні досягнення демонстрували ідентичність «гордого львів’янина чи львів’янки» у Європі та світі, а відтак – показати роль науки, мистецтва, музики й моди у формуванні інтелектуального та богемного середовища Львова на зламі ХІХ-ХХІ століть»,- зазначив керівник департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської ОДА Роман Шепеляк.

Силуети сучасної скульптури й модні манекени, симфонічні інтерактивні етюди, цифрові анімації, відео сюжети та світлова динаміка - все це стало частиною заходу, яка і знайомила присутніх з постатями науковців.

Серед них: Франц Ксавер фон Цах -львів'янин, організатор першого в світі астрономічного симпозіуму, керівник найсучаснішої у XVIII ст обсерваторії в Європі. У Львівській астрономічній обсерваторії ним були зроблені вперше тріангуляційні заміри Львова, які допомогли створити карту Галичини.

Ігнацій Юзеф Мартінович – професор фізики Львівського університету, завдяки якому 4 березня 1784 над Львовом піднялася повітряна куля з першим у світі автоматичним пальником на рідкому паливі.

Людвіґ Ридиґер – доктор медицини Ґрайфсвальдського університету, ректор Львівського університету. У 1881 першим у світі виконав операцію на шлунок.

Марія Склодовська-Кюрі – докторка природничих наук Паризького університету. Засновниця науки про радіоактивність, перша у світі відкрила полоній та радій. Двічі лауреатка Нобелівської премії – з фізики та хімії. У Львівській Політехніці, в липні 1912 прочитала лекцію.

Йоган Зег - львів’янин, магістр фармації Віденського університету, винахідник способу хімічної дистиляції сирої нафти, піонер нафтопереробної промисловості. Завдяки йому 30 березня 1853 у Львові засвітилася перша в світі гасова лампа.

Софія Окуневська – перша дипломована жінка-лікар Галичини, докторка медицини Цюріхського університету. Організувала перші у Львові курси для сестер милосердя. Одна з перших лікарів, що застосовувала променеву терапію в онкології.

Зазначимо, що Львівська Політехніка - одна з перших політехнік в Європі і перша в Україні. А Машинний зал, де відбувся захід, був закладений на кошти імператора Франса Йосифа, як експериментальна майстерня для професорів, які були запрошені до Львова із Відня, Варшави, Німеччини, Чехії, Угорщини. Це приміщення поєднало в собі дух європейської науки та досягнення львівських науковців, які своїми винаходами підіймали престиж Галичини далеко за її межами

День Європи — свято, що відзначається 5 травня Радою Європи та 9 травня Європейським Союзом. В Україні ж офіційно щорічно його святкують у третю суботу травня з 2003 року.

  • Обговорення

    Завантаження плагіну facebook...

    ТОП

    ФОТО

    Відео

    рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених

    Коментар

    Блоги

    Богдан Козійчук

    Про чистоту мови правничої 

    Богдан Козійчук

    Правнича термінологія: проблеми стандартизації

    Михайло Цимбалюк

    Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка

    Підпишіться на WestNews.info у Facebook: