• Головна
 • Новини
 • У Києві 16 днів відзначатимуть 30-річчя Революції на граніті

02.10.2020, 14:11

У Києві 16 днів відзначатимуть 30-річчя Революції на граніті

У Києві з 2 по 18 жовтня відбудуться заходи на знак пам’яті про Революцію на граніті, які організували Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції Гідності та партнери – Галузевий державний архів СБУ, Центр досліджень визвольного руху, Архів національної пам’яті.

Про це повідомляє пресслужба Музею Майдану.

Як зазначається, у програмі заходів: виставка “30-річчя Революції на граніті” на майдані Незалежності; виставка артефактів Революції на граніті в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану; онлайн-дискусія "Студентська революція на граніті: погляд через 30 років"; презентація соціального ролика до 30-ї річниці Революції на граніті; дискусія “Революція на граніті: перший досвід Майдану”; дискусія “Революція на граніті: де взялися й куди поділися її творці”.

Як нагадали організатори, 2 жовтня 1990 року на площі Жовтневої революції в Києві розпочалося політичне голодування студентів – перша українська революція нового часу. “Я згоден покласти життя на вівтар вільної України” – інформував один із транспарантів. Мало хто підозрював, що тривала остання осінь СРСР. Історичну подію згодом назвали Революцією на граніті, а центральна площа столиці України наступного року стала майданом Незалежності.

В імпровізованому наметовому містечку переважали студенти з Києва, Львова, Дніпропетровська, Сум. Майже три сотні осіб голодували. Висловити їм підтримку щодня приходили тисячі киян. Керівництво союзної республіки не наважилося застосувати проти табору силу. Їм на підмогу почали страйкувати студенти київських інститутів, училищ і навіть старшокласники. Студентські акції протесту відбулися і в обласних центрах, зокрема Луганську та Львові.

Добрі стосунки між членами молодіжних об’єднань і високий рівень організаційної підготовки стали запорукою успіху. За пів місяця початий студентами протест домігся виконання оголошених вимог: 17 жовтня Верховна Рада УРСР постановою гарантувала: звільнення прем’єр-міністра УРСР Віталія Масола; проведення в Українській РСР нових виборів; проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за їхньою згодою; створення тимчасової комісії Верховної Ради УРСР із питання націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України; відкладення підписання нового союзного договору між республіками СРСР.

Чимало учасників Революції на граніті продовжили громадську діяльність у різних сферах життя країни. Серед них нині є відомі діячі культури та політики.

«По 30 роках від першого новітнього українського Майдану запрошуємо осмислити ті події з погляду масштабних історичних процесів державотворення та впливу на сьогодення», - закликають організатори заходів.

Як інформують у пресслужбі, онлайн-дискусією «Студентська революція на граніті: погляд через 30 років» Український інститут національної пам’яті пропонує згадати події 30-річної давнини разом із їхніми учасниками. Час онлайн-дискусії: 2 жовтня 2020 року, початок о 14:00. Трансляцію можна буде дивитися на фейсбук-сторінці Українського інституту національної пам'яті.

 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Шаблі, шпаги, мечі, ножі вилучили працівники Галицької митниці

  Коментар

  Блоги

  Андрій Вихопень

  Тепер ясно, для чого ввели карантин вихідного дня

  Олександр Ярема

  Відкритий лист до академіка, співавтора Конституції України Ігоря Юхновського

  Мирослав Дністрянський

  Ситуація довкола КСУ показала: Зеленський втримає владу, якщо зуміє розгромити проросійські сили

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: