• Головна
 • Новини
 • Сьогодні - Клечальна субота: прикрашаймо домівки зеленню і поминаємо покійних

15.06.2019, 10:10

Сьогодні - Клечальна субота: прикрашаймо домівки зеленню і поминаємо покійних

Сьогодні Зелена — Троїцька поминальна субота

Субота напередодні свята Трійці здавна називалася Клечальною, Зеленою. Цього дня домівки прикрашали свіжою зеленню: букетиками з чебрецю, м’яти, любистку, полину, материнки та гілками берези, липи, клена, явора, які застрикували за образи, розвішували по вікнах, стінах, нагадує Укрінформ.

Долівку встеляли татарським зіллям – травою, що росла, як казали, там, де проходили шляхи татарських набігів на Україну. А вхід до хліва і глухі кутки подвір’я уквітчували осикою - щоб «відьми не заходили».

Троїцьке зілля не викидали, а сушили й за потребою лікувалися ним; його клали також у подушку небіжчикові.

А ще по ньому гадали: якщо зірвана зелень швидко посохне й почорніє – хтось у родині або важко захворіє, або помре. У Карпатах з Клечальною суботою пов’язаний також звичай просити одне в одного пробачення.

Щороку, напередодні дня Святої Трійці, відзначається Троїцька батьківська субота. Цього дня Церква звершує пам’ять усіх від початку віків спочилих християн. Головною особливістю Троїцької поминальної суботи було те, що поминали «заложних» покійників, тобто тих, хто помер неприродною передчасною смертю: потопельників, тих, хто отруївся, вбився, повісився. Прикметно, що найнегативніше українське суспільство ставилось до висельників. У Стрию на могили «заложних» покійників зносили гілля, хмиз і палили, «щоби зануреним у пітьму душам видко було». 

Колись вірили, що в ці дні можна побачити й почути мертвих. Померлого треба було тричі голосно покликати біля річки, озера чи якогось іншого водоймища. Цього дня влаштовувалися панахиди, трапези, за померлих роздавали їжу. Яйця на Трійцю фарбували лише в жовтий і зелений колір, а хліб інколи залишали недопеченим.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  48-поверховий хмародер загорівся в ОАЕ

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Урядова гра з підприємцями країни. Третій місяць

  Іван Стецькович

  Щоб зрозуміти «велич» ідей Зе, багато розуму не треба

  Дмитро Снєгирьов

  Загибель комбата «Луганськ-1» – це прояв боротьби за контрабандні потоки між «ДНР» і «ЛНР»

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: