14.11.2024, 12:38
Що відбувається у львівських МСЕК напередодні ліквідації: журналістське розслідування
Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) в Україні продовжують працювати останні місяці перед їхньою ліквідацією, запланованою до кінця 2024 року. Причиною закриття стало розкриття численних корупційних схем у їх діяльності.
Журналісти ZAXID.NET відвідали Львівський обласний Центр медико-соціальної експертизи на вул. Бой-Желенського, 5, щоб поспілкуватися з людьми, які проходять процедуру оформлення інвалідності.
Ветерани на МСЕК: свідчення постраждалих
Серед відвідувачів Центру був Остап, ветеран війни, який отримав важкі поранення у Кремінній. Доброволець зазнав трьох кульових поранень — у коліно, плече та голову. З лютого він перебуває у процесі оформлення інвалідності. За словами Остапа, система надто складна і бюрократична: кожен місяць необхідно повторно проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), щоб отримати відпустку.
«Я проходжу ВЛК, і на місяць дають відпустку. Потім знову потрібно йти на ВЛК. Це дуже складно для тих, хто переніс важкі поранення. У мене титан в голові, половина тіла майже не працює, але щомісяця перевіряють, чи є зміни. Проте сам процес на МСЕК пройшов швидко, хоч черги і великі», — розповідає Остап.
Щодо корупції у комісіях, Остап зазначив, що особисто не стикався з вимаганням грошей, але визнає існування такої практики.
Проблеми системи: досвід інших пацієнтів
Михайло Кітик, інший ветеран, який отримав мінно-вибухову травму і втратив ногу, розповів про свій досвід проходження МСЕК. За його словами, процедура пройшла швидко через явну важкість травми.
«Втратив ногу, отримав переломи рук, розірваний живіт і осколки в грудях. На МСЕК документи переглянули за 10 хвилин, подивилися рентген і сказали чекати на рішення», — зазначив Михайло.
Ветеран також критикує необхідність підтвердження діагнозів з військових госпіталів на МСЕК, що, на його думку, є недовірою до висновків військових лікарів.
Тарас Гнідець, 22-річний захисник, розповів про свою боротьбу за встановлення інвалідності після поранення від вибуху протипіхотної міни. Він зазначив, що отримав другу групу інвалідності пожиттєво через непрацездатність руки та втрачене око.
Реформа системи: що зміниться з 2024 року
За інформацією МОЗ, з 1 січня 2025 року замість МСЕК в Україні запрацюють нові експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини. До їх складу увійдуть практикуючі лікарі, які працюватимуть у багатопрофільних медичних закладах. Процедура оцінювання буде цифровізованою: лікарі зможуть надсилати справи пацієнтів в електронному вигляді, а результати автоматично потраплятимуть в єдину інформаційну систему соціальної сфери.
Цифровізація процесу має знизити рівень корупції, оскільки лікарі не знатимуть імен пацієнтів, а пацієнти — імен лікарів до моменту оцінювання. Це дозволить спростити процедуру отримання інвалідності, прискорити процес реабілітації та забезпечити призначення державних виплат без зайвих затримок.
За темою
- У Дрогобичі рятувальники підняли з шахти хімпідприємства постраждалого 29-річного чоловіка
03.12.2024, 10:59
- Вуличний ексгібіціонізм на Львівщині: як чоловік нажив собі вирок
03.12.2024, 10:51
- Нетверезий водій Mazda отримав рік в'язниці за ДТП з травмованою дитиною на Львівщині
03.12.2024, 10:29
- На Львівщині 3 грудня частина населених пунктів залишиться без газу: перелік
02.12.2024, 22:56
- На Львівщині жінку оштрафували за спробу дати хабар прикордоннику
02.12.2024, 22:24
Обговорення
Львів
ТОП
У Львові встановили головну ялинку: як її вибрали та що буде на святковому декорі
"В Курск зашли войска НАТО": львівські десантники взяли в полон 11 росіян. Ті розповіли про "мобілізацію"
Різанина в Золочеві: 57-річному чоловіку загрожує до 8 років в’язниці
Водій Porsche на Львівщині намагався проїхати з підробленими документами
Нові відключення світла у Львові 3 грудня: скільки годин без електрики
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів