• Головна
 • Новини
 • Проект оборонзамовлення-2020 ліквідує ракетну програму України

18.02.2020, 15:30

Проект оборонзамовлення-2020 ліквідує ракетну програму України

Проект держоборонзамовлення-2020 ліквідує ракетну програму України. Про це на своїй сторінці у ФБ пише журналіст Юрій Бутусов.

Юрій Бутусов:

«Сьогодні (18 лютого) на засіданні Ради національної безпеки і оборони розглядається єдиний конкретний документ оборонного планування в Україні - Державне оборонне замовлення. Те, як цей ключовий документ написаний, викликає питання не тільки до компетентності відповідальних керівників. Якщо в такому вигляді ДОЗ буде прийнятий, це буде не просто ганьбою, це буде свідомий зрив ключових оборонних ініціатив.

Проект ДОЗ, на жаль, згортає всі українські ракетні програми. Всупереч вимогам чинних оборонних програм, які ніхто не скасовував, не передбачається закупівля великої партії ракет «Вільха», не передбачається фінансування програми «Нептун». Без таких засобів ракетна програма просто помре, і всі унікальні досягнення останніх років будуть поховані. Всі країни світу розвивають тактичну і оперативно-тактичну ракетну зброю, реактивні системи залпового вогню. Згідно з ДОЗ 2019 року, за даними Цензор.Нет, було закуплено і поставлено на озброєння 100 ракет «Вільха». Але один залп однієї установки «Вільха» - це 12 ракет. І програми передбачають закупівлю значно більшого числа ракет. Також фінансування потрібне і «Нептуну».

Не передбачається коштів на закупівлю 155 мм гаубиць проекту «Богдана», суто символічні кошти виділені на закупівлю снарядів 152 мм для «Гіацинтів» і «Акацій», і 155 мм снарядів для «Богдани». В Україні нині є два виробники снарядів, виробництво і технології ще не обкатані. Торік, за даними Цензор.нет, на озброєння ЗСУ було поставлено 1300 снарядів вітчизняного виробництва. При цьому снарядів потрібно вже багато тисяч, тому що на складах залишився зовсім невеликий запас. Виробництво снарядів 152 мм і 155 мм Україні доведеться організовувати у себе, і це вимагає порівняльних випробувань, серйозного аналізу якості цих снарядів, технологій виробництва, і, зрозуміло, на все це треба фінансування. Щоб виробництво цих снарядів було б виправдано, слід було б замовити великі партії цих снарядів, які нині в сильному дефіциті.

Абсолютно недостатнє фінансування виділяється на зв'язок. Реалізувати концепцію електронного поля бою без зв'язку, здатного передавати відеопотік, неможливо.

Не передбачається закупівля тепловізійних прицілів для керованих ракетних комплексів типу "Стугна", "Корсар", "Фагот". Держава витрачає десятки мільйонів доларів на закупівлю новітніх ракетних комплексів і ракет до них, але не оснащує основні системи озброєння приборами для нічного бою.

Не закладені необхідні кошти для модернізації танків Т-64 за проектом «Краб» з двигуном 6ТДФ, що унеможливлює розширення виробництва цих унікальних двигунів.

Немає системного підходу до однієї з ключових проблем - підвищення мобільності теперішньої армії.

Єдина стаття, яка фінансується максимально щедро - це закупівля двохосьових, 12-ти і 15-ти тонних бронеавтомобілів однієї приватної компанії, яка вміло себе лобіює. Планується закупівля понад 100 таких машин, жодна з яких, зрозуміло, в силу своїх характеристик і надлишкової маси, не є необхідною для нашої піхоті - через слабку прохідність. Також є питання і щодо ціни.

Також планується закупити 24 польських бронетранспортера «Онцила» - польську версію «Дозору». А самі «Дозори», так би мовити, оригінал, виявилися неконкурентоспроможними. Україна і в цьому питанні відмовляється від доопрацювання своєї власної техніки, вважаючи за краще фінансувати польський оборонпром, який купив ліцензію на "Дозор"! Яскравий приклад, як одна держава розвиває виробництво, а інша - здає одну за одною всі позиції. Що це таке, як не очевидний приклад порушення державних інтересів?!

При цьому командири батальйонів і рот, як і раніше, їздять на волонтерських машинах, гостра нестача БМП і БТР, цілі батальйони нашої бронетехніки мають дуже обмежену боєздатність.

Немає коштів на квадрокоптери і на авіаційні боєприпаси для них. Як і раніше, все це будуть купувати волонтери за свої.

Держоборонзамовлення розробляє Міністерство економіки, і зокрема, профільний заступник Світлана Панаіотіді. Держоборонзамовлення - це план виробництва і дослідно-конструкторських робіт на рік, в який включаються всі пріоритетні оборонні програми. Підкреслюю - це не касовий чек зі списком покупок, а сума оборонних програм.

В Держоборонзамовленні-2020 оборонні програми враховані максимум відсотків на 30.

У такому вигляді ДОЗ приймати не можна. Він вимагає серйозних доопрацювань. Коли ж його ухвалять в такому кричущому вигляді, то це  покаже, що ніякої уваги до обороноздатності країни керівництво країни не проявляє. Думаю, найрозумнішим було б з боку Зеленського відправити проект на доопрацювання.

Україні потрібна розробка сучасної доктрини бойових дій, і проведення реформ, тому що в такому хаосі оборонна промисловість розвиватися не може, ми вбиваємо залишки оборонних підприємств. Недостатньо віддавати накази і доручення - треба будувати систему, приймати рішення, які буду наповнені логікою, а не особистими «хотілками», обов’язками і договорняками».

Фото: mind.ua

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  «Rapid Trident 2020»: американські «Скопи» у небі Львівщини. Відео

  Коментар

  Блоги

  Михайло Цимбалюк

  Держбюджет-2021: чернетка з дірою і ставками на нові борги та інфляцію

  Мирослав Дністрянський

  Про Європейську цивілізацію і Середньовіччя

  Іван Стецькович

  Ремонт дороги Яворів-Грушів - Зеленському купили шуфлю, Або люби, Боже, правду!

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: