• Головна
  • Новини
  • Польща, Чехія чи Німеччині - хто виграє в конкуренції за робочу силу з України

21.07.2020, 16:24

Польща, Чехія чи Німеччині - хто виграє в конкуренції за робочу силу з України

Польща довгий час є популярним напрямком для українських працівників, але маршрути трудової міграції з України мають тенденції до зміни. Пандемія лише призупинила ці тенденції, але ніяк не прибрала. Близькість до України, схожість мови і відносно прості процедури працевлаштування і зараз роблять Польщу привабливою для заробітчан.

Однак, в минулому році боротьбу за трудових мігрантів розгорнула Чехія, а на початку цього року Німеччина заявила про відкриття трудових ринків для іноземців. Німеччина, Польща і Чехія готові йти на значні поступки, щоб залучити й утримати трудових мігрантів. Всі три країни мають гостру потребу в працівниках з України, які себе зарекомендували краще, ніж трудові мігранти з інших країн - і готові відправляти за працівниками чартери, робити тести на коронавірус за рахунок підприємців і спрощувати процедури легалізації. А більш-менш стабільна, незважаючи на рецесію, економічна ситуація дозволяє розгорнути боротьбу за робочу силу в рівній мірі. Одночасно економічна ситуація в Україні і невизначена державна стратегія залучення мігрантів для розвитку власної країни буде і надалі сприяти виїздів на заробітки українських трудових мігрантів.

Аналітичний центрGremi Personal досліджував, де вже зараз чекають українців і чи збереже Польща статус найпривабливішої країни для заробітків, - пише Главком.

Німеччина приваблива, але поки важкодоступна

Протягом останніх кількох років Німеччина - найбажаніша країна зайнятості для українців. Це демонструють численні соціологічні дослідження. Українських робітників вона привертає, перш за все, високою заробітною платою. Середня місячна ставка кваліфікованого іноземного робітника з урахуванням 35% податків становить приблизно € 1625. Це на 17% менше, ніж отримує німецький робочий такої ж кваліфікації.

З 1 березня в Німеччині набув чинності закон про трудову міграцію, який покликаний був полегшити доступ кваліфікованих кадрів не з ЄС до німецького ринку праці. Люди, які мають профосвіта в училищах, технікумах, коледжах можуть отримати робочу візу, надавши диплом про освіту на перевірку і визнання і підписаний контракт з роботодавцем. За даними соціологічного дослідження, проведеного аналітичним центром Gremi Personal спільно з VoxPopuli в лютому цього року, близько 40% українців, які працюють в Польщі, були готові їхати на заробітки до Німеччини.

Але пандемія поставила на паузу плани Берліна по залученню іноземних працівників, а видача робочих віз була і зовсім припинена за винятком представників деяких професій, як водії вантажівок або медперсоналу по догляду. Однак навіть під час локдауна багато компаній не припинили набір нових співробітників, а залишили позиції відкритими, запланувавши прийом на роботу на осінь. Очевидно, що вакансій стало менше, але рівень безробіття в Німеччині не такий високий, як у інших країнах Європи - 3,9%. Це четверте місце після Чехії, Польщі та Нідерландів в списку країн з найнижчим рівнем безробіття. І хоча німецькі економісти говорять про небувалу для Німеччини рецесії в 6,5%, але підкреслюють, що відновлення економіки почнеться вже влітку, а повернення до зростання, за різними оцінками, прогнозують вже на осінь цього року - першу половину 2021 р

Деякі галузі, хімічна, фармацевтична, навіть в кризовій ситуації потребують нових кадрах. А сільське господарство однозначно не може обійтися без робочої сили із зовні.

В даний час Німеччина потребує кваліфікованих робітників, особливо в будівництві, медичній сфері, а також для догляду за літніми людьми. Причому потреба в спеціалістах з вищою освітою набагато нижче, ніж в робітників. А німці неохоче йдуть на важку роботу. У період початку сезонних робіт Німеччина організовувала чартери для працівників з Румунії, щоб заповнити дефіцит робочої сили на полях.

Зараз малоймовірно очікувати великого потоку українських робітників до Німеччини. Процедура отримання робочої візи вимагає чималих зусиль і витрат часу. Так само як і логістика робочої сили в умовах каратіна. Крім того, німецькі роботодавці часто хочуть працівників зі знанням німецької мови, що теж є перешкодою для багатьох українців, які мають можливість потрапити на роботу в Польщі або Чехії без особливих зусиль. Однак в довгостроковій перспективі, коли українські трудові мігранти оцінять ситуацію і свої шанси на німецькому ринку праці, а карантинні обмеження на кордонах буду зняті, Німеччина стане для них найбільш перспективним і бажаним напрямком для роботи.

Чехія - потенційна конкурентна загроза для польських роботодавців

У 2019 Чехія зайняла друге місце за обсягами переказів грошей працівниками в Україну
Чехія - друга після Польщі за популярністю серед українців країн, куди вони відправляються на заробітки. Вона також близька географічно і зацікавлена ​​в іноземних працівниках. У 2019 Чехія зайняла друге місце за обсягом переказу грошей заробітчанами в Україну, випередивши Росію і США. Переклади з цієї країни в порівнянні з 2018-м зросли на 29%. Все тому, що в минулому році Чехія в два рази збільшила квоти на працевлаштування українців. Країна переживала економічне зростання і потребувала кваліфікованих працівниках, яких на внутрішньому ринку не вистачало, зокрема будівельників, працівників соціальної сфери та молодшого медперсоналу. Тепер щороку в Чехії можуть працевлаштувати 40 тисяч українців.

В цілому ж на початок нинішнього року дозволу на проживання та роботу в Чехії мали понад 150 тисяч українців, майже чверть від загального числа іноземних працівників. 

У пандемію українці з Чехії теж як і в Польщі частково стали повертатися додому. За даними посольства України в Чехії, країну покинуло близько 20-30 тис. Українських громадян. Уряд Чехії, як і польське, на момент введення надзвичайної ситуації 12 березня дало можливість українцям, які перебували в Чехії легально, залишатися в країні без штрафів і депортацій до закінчення особливого режиму 17 травня і ще два місяці, щоб залишити країну. Нещодавно, чеський уряд продовжив можливість знаходиться в країні до 16 вересня тим, у кого закінчувалася чеська робоча віза. Країна перша в Європі, набагато оперативніше ніж Польща, вийшла з карантину, почала відкривати кордони і дозволила працювати українцям на полях після здачі тесту на коронавірус за рахунок підприємців. Чеська економіка, за оцінками експертів Європейської комісії, впаде на 7,8%. Однак, Чехія знаходиться в кращому становищі, ніж більшість країн ЄС. І поки таке падіння не позначилося на ринку праці - рівень безробіття в Чехії найнижчий в Європі -2,4%.

В країні також не вдалося знайти заміну іноземним фахівцям в робочому секторі (ремісників, техніків, механіків) ні серед студентів, ні серед своїх безробітних громадян. Деякі компанії був змушені відкладати терміни поставки своїх товарів і послуг, як, наприклад, у будівельній галузі.

У Міністерстві праці та соціальних питань Чеської Республіки стверджують, що після відкриття консульств не очікують збільшення кількості заявок на отримання шенгенських віз для працевлаштування через все ще складних умов пересувань і ряду інших чинників. Однак одночасно країна зараз працює над лібералізацією доступу до ринку праці, плануючи розширити спрощене працевлаштування з нинішніх трьох місяців до дванадцяти. Чеські компанії готові брати українців на роботу навіть без знання мови, а на заводи охоче беруть тих, хто працював на подібних виробництвах в Польщі. Межі поступово будуть відкриватися. І хоча чеський ринок праці не є таким великим, як польський, і не прийме сотні тисяч українських заробітчан, але Чехія є більшою конкурентною загрозою для польського ринку праці, ніж Німеччина.

Польщі немає ким замінити українських трудових мігрантів

Українці досі віддають перевагу Польщі - в умовах пандемії сюди простіше дістатися
Частина вакансій в карантин на підприємствах закрили поляки, а також невеликий відсоток працівників з азіатських країн. Гострий дефіцит українських працівників польські підприємства відчували і в самий кризовий місяць локдауна - квітень, коли близько 150 тис. Українців вже виїхали на батьківщину, а попит на робочі руки в пандемію ріс в харчовій промисловості і логістичної сфері, де зазвичай зайняті українці. Польські фермери - найбільші експортери полуниці, малини та яблук - попереджали владу, що урожай пропаде, а ціни на продукти зростуть через відсутність сезонних працівників. Польський уряд відреагувала на прохання бізнесу автоматичним продовженням документів на легальне перебування і роботу українців в період пандемії. Проаналізувавши, як після локдауна відновлюється польська економіка і попит на робочу силу на підприємствах, Аналітичний центр Gremi Personal прийшов до висновку, що найвища затребуваність в працівниках існує в харчовій промисловості, логістики, на виробництві побутової техніки і в деревообробній галузі, будівництві та сільгоспроботах. У цих сферах робота для українців буде до кінця року. А з урахуванням того, що Польща краще за всіх країн ЄС переживе пандемію з рецесією в 4,6% і практично на стільки ж, за прогнозами, виросте в 2021, спад попиту на робочу силу з України тут навряд чи варто очікувати.

Українці теж на даний момент віддають перевагу Польщі - в умовах пандемії через близькість найпростіше дістатися до Польщі по безвізу, отримавши дозвіл на роботу. Однак основною перешкодою для приїзду на роботу називається необхідність проходити обсервацію протягом 14-днів по приїзду в Польщу. Це можуть собі дозволити не всі українці, бо лише деякі великі компанії допомагають в проходженні карантину своїм співробітникам. Тоді як більшість - покладають його на самих працівників.


Чверть трудових мігрантів, які прилетіли чартерами 6 червня, організованим Gremi Personal для своїх працівників, повідомили, що збиралися на заробітки в Чехію, Німеччину і Скандинавські країни, проте через складнощі з межами не ризикнули і прилетіли чартером на роботу в Польщу. Близько 40% прибулих чартерами вперше виїхали на заробітки з України в Польщу. Однак, вони не розглядають Польщу як остаточне напрямок, а готові їхати далі в пошуках кращої роботи і зарплат, розглядаючи Польщу як вікно в Європу.  

Громадяни країн ЄС не готові йти працювати фізично навіть в умовах безробіття
Пандемія - шанс для польських роботодавців утримати трудових мігрантів, які збиралися на заробітки в інші країни. Однак якщо на державному рівні не буде більше лояльна візова програма, а також сприяння асиміляції українців - вони все частіше будуть вибирати не Польщу, а Чехію та Німеччину.

У Європі через спад в економіці попит на робочу силу в найближчим часом не відновиться в повному обсязі. Але локдаун показав глобальну тенденцію - громадяни країн ЄС не готові йти на фізичну роботу навіть в умовах безробіття. За Українське заробітчанами закріпився статус незамінних. Крім того, одним із серйозних викликів ЄС є старіння населення. У 2018 року люди старше 65 років становили п'яту частину всіх жителів Євросоюзу. Це змушує уряди країн ЄС постійно пом'якшувати свою міграційну політику, особливо для трудових мігрантів. Економічна ситуація в Україні навряд чи стримає українців в країні. З відкриттям кордонів вони поїдуть туди, де можна швидко знайти офіційну роботу по максимально простим процедурам.

(Дослідження компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal)

Фото REUTERS

  • Обговорення

    Завантаження плагіну facebook...

    ТОП

    ФОТО

    Відео

    рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених

    Коментар

    Блоги

    Богдан Козійчук

    Про чистоту мови правничої 

    Богдан Козійчук

    Правнича термінологія: проблеми стандартизації

    Михайло Цимбалюк

    Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка

    Підпишіться на WestNews.info у Facebook: