• Головна
 • Новини
 • Обвал даху на пам’ятці національного значення: хто винен Львівська ОДА чи Галерея?

05.01.2020, 22:20

Обвал даху на пам’ятці національного значення: хто винен Львівська ОДА чи Галерея?

Як відомо, 3 січня цього року стався обвал даху на костелі Капуцинів, що в смт. Олесько. Йдеться  про пам’ятку архітектури національного значення.  Цю будівлю Львівська галереєю мистецтв використовує як фондосховище. 

Щойно стався обвал, як Львівська галерея мистецтв звинуватила Львівську ОДА. Мовляв, її бездіяльність призвела до того, що сталось. Бо ОДА ні сама не ремонтувала аварійне приміщення, ні не передала його на баланс Міністерству культури, молоді і спорту, яке тоді б могло виділити на законних підстав гроші на ремонт костелу.

Але річ у тому, що Галерея, намагаючись врятувати безцінні фонди від потопу, почало ремонтувати дах, так би мовити, самовільно. Принаймні такий висновок можна зробити із відповіді, яку не забарилась дати Львівська ОДА на закид Галереї. "У Галереї мистецтв, як підтверджують в департаменті архітектури та містобудування Львівської ОДА, немає відповідного  дозволу на проведення реставраційних робіт, протиаварійних робіт чи реконструкції, що є кримінальним правопорушенням. Це також означає, що нема технічного проекту організації робіт і відповідного нагляду за їх проведенням, дотримання техніки безпеки і охорони праці робітників на цьому об’єкті", - відповіли у Львівській ОДА.

Нижче ми сповна подамо дві позиції. Однак одразу зазначимо. Про те, що дах фондосховища Галереї в Олеську як решето і дихає на ладан, відомо не один і не два роки. Не раз у ЗМІ виринала інформація, що у костелі мало не грибок на стінах через дірявий дах. І що зберігати в таких умовах безцінні картини - це злочин.

Але бачимо, що вузькі відомчі інтереси взяли гору на національними. Міністерство культури не давало гроші, бо костел не його балансі, а Львівська ОДА чекала поки орендар Львівська галерея мистецтв (фінансується з Міністерства)  за все заплатить. І від будівлі відмовлятись не квапилась. І от поки тривала ця  міжвідомча мишача колотнеча, той дах завалився. Найгірше, що це типова ситуація. На Львівщині не одна пам’ятка на межі руїни.   

       

Позиція Львівської галереї мистецтв        

"3 січня 2020 року стався обвал частини даху будівлі в смт. Олесько, Буського району (вулиця Замкова, 27, колишній костел Капуцинів). Це пам’ятка архітектури національного значення, яка використовується нашою Галереєю як фондосховище, переважно для скульптур. Ніхто не постраждав. Музейні предмети всі збережені і убезпечені.

Фактично, ми знову вперлись лобом у гальмування передачі Галереї - тобто Міністерству культури, молоді і спорту - земельних ділянок та будівель музеїв. Більше десяти років Львівська облдержадміністрація не передає будівлю цього фондосховища Галереї до її органу управління, а Міністерство культури, молоді та спорту не може фінансувати протиаварійні та реставраційні роботи згідно бюджетного законодавства. Обласна ж адміністрація, на балансі якої є будівля, не ремонтує її, не реставрує і відмовчується після десятків звернень та пропозицій Галереї.

Стан даху до обвалу - фото Львівської галереї мистецтв

Усе ж ми зініціювали створення комісії, яка ще в липні 2019 винесла висновки стосовно загрозливого стану даху, чітко розписала рекомендації. В комісії були представники Галереї, представники ЛОДА та представник Державної служби надзвичайних ситуацій. Ключову частину рекомендацій комісії, яку належало зробити ЛОДА як балансоутримувачу (розробка проектно-кошторисної документації, ремонтно-реставраційні роботи) не виконано з невідомих для нас причин. На жаль, в одному з найпроблемніших місць уберегтись від обвалу не вдалось. На щастя, ніхто не постраждав.

Грубо кажучи, на рівні області наша потужна музейна установа, яка здатна забезпечувати себе і активно розвиватись, обмежена правовим «колгоспом», з якого болісно воліє вирватись, який вже стає загрозою навіть для життя працівників.

Очевидною стає системна управлінська криза в ЛОДА, - там рішення з передачі у підпорядкування Міністерству культури, молоді та спорту наших же музеїв свідомо гальмуються. Це, до речі, відбувається на противагу ситуації у Львові, де із міськрадою давно погоджено всі складні майнові питання. Тепер справа не тільки у гальмуванні інтелектуальноестетичного розвитку наших підрозділів, у стримуванні туристичного прогресу регіону. Тепер йде до загрози «травмування та загибелі працівників, безповоротної втрати творів мистецтва, що зберігаються у фондосховищі, втрати пам’ятки архітектури державного значення» - це цитата із Технічних висновків за результатами візуального обстеження конструкції даху костелу Йосипа та келій монастиря Капуцинів (пам’ятки архітектури 1739 р., охор. №406-1,2) у смт. Олесько Львівської області. Датовано від 31.07.2012!

На сьогодні це питання не про відновлення частини даху, що обвалилась, а про повну його заміну. І, дивлячись у корінь проблеми, аби вберегтись від подібних небезпек на майбутнє, аби розвиватись в ногу з епохою, - це питання про передачу Олеського, Підгорецького, Золочівського замків до сфери управління міністерства".

Позиція Львівської ОДА.

У п’ятницю, 3 січня 2020 року, обвалилася частина даху будівлі колишнього костелу Капуцинів у смт. Олесько, Буського району (вулиця Замкова, 27). Це пам’ятка архітектури національного значення, яка є на балансі Львівської ОДА, але ще 2012-го її передали Львівській галереї мистецтв для використання як фондосховища. 

Обвалилася частина дерев’яних конструкцій даху. Муроване склепіння витримало, воно є наразі стійким. Тому музейні експонати не пошкоджені, і люди не постраждали.

На місці тривають протиаварійні заходи. Зокрема, склепіння потрібно тимчасово накрити плівкою, щоб вберегти від намокання, в разі дощу чи снігу. 

Львівська обласна державна адміністрація від початку тримає ситуацію на контролі: про неї знають у Міністерстві культури, молоді і спорту, на місце відразу ж прибули представники департаменту архітектури і містобудування облдержадміністрації.

Проте вже ввечері, 3 січня, Львівська галерея мистецтв поширила в соцмережах дописіз звинуваченням облдержадміністрації у небажанні передати пам’ятку Міністерству культури, у бездіяльності при аварійній ситуації та інших смертних гріхах - впродовж 10 років. 

“Ми не можемо відповідати за діяльність і рішення попередньої влади. Можемо відповісти за власні кроки. Разом із тим, маємо низку запитань до керівництва галереї мистецтв. Зокрема, чому у світлинах до допису не продемонстровано нова підпокрівельна плівка, натягнута на нових дерев’яних балках з іншого боку обваленої конструкції даху пам’ятки архітектури національного значення?” - каже заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Юрій Холод.

У Галереї мистецтв, як підтверджують в департаменті архітектури та містобудування Львівської ОДА, немає відповідного  дозволу на проведення реставраційних робіт, протиаварійних робіт чи реконструкції, що є кримінальним правопорушенням. Це також означає, що нема технічного проекту організації робіт і відповідного нагляду за їх проведенням, дотримання техніки безпеки і охорони праці робітників на цьому об’єкті.

Львівська обласна державна адміністрація вважає неприпустимими дії, які ставлять під загрозу не лише збереження нашої культурної та історичної спадщини, але найголовніше - життя та здоров’я працівників, робітників та відвідувачів галереї. 

“Нам дуже прикро, що відповідальність за власні помилки намагаються перекласти на когось іншого. Надалі оцінку цим діям керівництва галереї і ситуації, яка сталася, мають дати відповідні органи", - наголосив Юрій Холод.

Довідково:

Охоронний договір від грудня 2012 року зобов’язує користувача - тобто, Львівську галерею мистецтв - утримувати в належному стані, проводити наукові дослідження, виготовляти ПКД та реставрувати пам’ятку архітектури національного значення 1739 року колишній костел Капуцинів. (Фото договору додаємо)

У липні 2019 року в Олеську, на колишньому костелі капуцинів, працювала комісія, у складі представників Галереї, Львівської ОДА та Державної служби надзвичайних ситуацій. Вона визнала потребу реставрації даху пам’ятки.

10 липня галерея звернулася до департаменту щодо надання дозволу на проведення робіт на пам’ятці. Львівська ОДА відмовила, повідомивши, що роботи на пам’ятці можуть бути проведені лише при умові виготовлення ПКД. Виготовлення ПКД не передбачено Програмою охорони і збереження культурної спадщини з метою недопущення розпорошення коштів. До того ж, це завдання взяла на себе Галерея в охоронному договорі. Про інші варіанти співпраці до цього часу не йшлося.

Щодо передачі пам’яток на баланс Міністерства культури, молоді і спорту:

У березні 2019 року Львівська обласна рада дала згоду на передачу цієї та інших пам’яток на баланс Мінкульту. Це означає передачу інвентаризаційних справ і технічних паспортів. 

За рахунок коштів обласного бюджету Львівська ОДА виготовила технічні паспорти замків, які планувалося передати Міністерству культури, молоді та спорту.  Також департамент архітектури та містобудування Львівської ОДА забезпечив реєстрацію цих пам’яток у Фонді держмайна, про що ми маємо витяги. Відтак, після доручення голови ЛОДА Маркіяна Мальського про передачу пам’яток, 23 серпня 2019 року ми звернулися з відповідним листом до Міністерства культури. Відповіді не отримали. Міністерство перебуває на стадії реорганізації, тому, можливо, саме через це її довелося чекати».

Фото - Львівська ОДА, Ігор Зінкевич, Львівська галерея мистецтв

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  NASA: Політ Crew Dragon – лише початок, далі – освоєння Місяця

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Які ідеологічні засади можуть об'єднати українців

  Андрій Вихопень

  Іду Львовом і бачу рекламу ієзуїтів

  Іван Стецькович

  В Україні весь час панує одна партія - «партія влади», а 350 зареєстрованих - це спосіб приховати злодійство

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: