• Головна
 • Новини
 • 12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити через VR окуляри

30.10.2020, 10:39

12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити через VR окуляри

У Львові презентували проєкт «Княжий Звенигород: від реального до віртуального», реалізований за підтримки Українського культурного фонду. У межах проєкту вперше в Україні у віртуальній реальності відтворили середньовічну княжу столицю. 12 місць давнього Звенигорода відтепер можна побачити, вдягнувши VR окуляри. Чотири з них – інтер’єри церков та палаців, вісім – вулиці, площі та панорами давнього міста. 

Про це повідомили у Львівській ОДА.

Все це стало можливо завдяки проєкту “Княжий Звенигород: від реального до віртуального”, який цього року реалізувала команда науковців, дослідників та ІТшників, на чолі з Наталею Войцещук, за підтримки Українського культурного фонду та Пустомитівської районної ради. 

“Такі ініціативи мають бути підтримані і розвиватися. Це дає надію на розуміння важливості культурної спадщини з боку громад. Це сприяє розвитку туризму, який є однією з найважливіших галузей для Львівщини. Ми точно маємо що берегти, реставрувати, відновлювати і показувати цілому світові. До того ж, саме через історію, культуру, а також розвиток туризму, ми творимо свої міцні захисні механізми і свою зброю в інформаційній війні, яка, на жаль, триває для України”, - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.

Над проєктом працювала команда археологів, істориків, архітекторів, мистецтвознавців, художників, графіків та IT-шників зі Львова та Києва. 

“Вибираючи локації для реконструкцій, ставили собі за мету показати дуже різний Звенигород: місто князів і звичайних ремісників. Тому обирали різні закутки. При цьому, ми не могли оминути увагою найбільш знакові споруди міста – церкви та палаци, тому показали їх не просто ззовні, а відтворили інтер’єри. Усі наші реконструкції опираються на знахідки археологів минулих років”, – розповіла керівниця проєкту Наталя Войцещук.

Однак мандрувати середньовічним Звенигородом у VR окулярах на території заповідника “Древній Звенигород” можна буде вже наступного року. Наразі тут розпочали впорядковувати територію.

У межах проєкту, підтриманого УКФ, у співпраці з компанією Skeiron також створено AR додаток, до якого увійшли три AR продукти: поштівки, “портали часу” та дитяча книжечка “Пригоди у княжому Звенигороді”, яку намалювала львівська художниця Леся Квик, а вірші написав відомий письменник та перекладач Андрій Содомора.

20 AR поштівок задумані як оригінальний подарунок чи згадка зі Звенигорода. Навівши на них відкритий у смартфоні додаток, можна побачити будівлі давнього міста та знахідки археологів з його території у формати доповненої реальності.

Завдяки “Порталам часу” можна з допомогою смартфона прогулятись двома звенигородськими церквами – дерев’яною та мурованою, а також заглянути до княжого палацу. Усі будівлі відтворено так, як вони могли виглядати у середині XII cт. – часі найбільшого розквіту Звенигородського князівства.

Незвична дитяча книжечка розповідає про пригоди п’яти друзів у давньому княжому місті Звенигороді. 

“У Середньовіччі Звенигород був одним із найбільших міст західної України - столицею Звенигородського князівства. Припускають, що він на 200 років старший за Львів. Для нас важливо підтримати такі проєкти. А також - вчитися в ініціативних команд і творити щось подібне по всій області. Адже ми розуміємо, що нам вже ніколи не вдасться відновити десятки зниклих пам’яток і цілих міст. Нинішні технології дозволяють це зробити. Дозволяють доповнити для відвідувачів те, що залишилося, зробити цікавими туристичні локації, показати громадам, навіщо берегти, фінансувати і дбати про культурну спадщину”, - повідомила директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

Цьогорічний проєкт зі створення княжого Звенигорода у VR та AR є продовженням торішнього, коли було створено 3D мапу княжого міста.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Шаблі, шпаги, мечі, ножі вилучили працівники Галицької митниці

  Коментар

  Блоги

  Андрій Вихопень

  Тепер ясно, для чого ввели карантин вихідного дня

  Олександр Ярема

  Відкритий лист до академіка, співавтора Конституції України Ігоря Юхновського

  Мирослав Дністрянський

  Ситуація довкола КСУ показала: Зеленський втримає владу, якщо зуміє розгромити проросійські сили

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: