13.11.2018, 11:19

«Франко Наживо»: музей заговорить звуками епохи

Цьогоріч в Україні був оголошений відкритий конкурс на гранти для проектів у сфері культури. Йдеться про гранти від Українського культурного фонду.

Участь в конкурсі взяв і Львівський літературно-меморіальний музей Івана Франка. Отримавши високу рейтингову позицію, заклад виграв грантові кошти на реалізацію проекту «Франко Наживо».

 Ідея проекту полягає у тому, щоб Музей Івана Франка, зокрема, його меморіальну родинну віллу, де письменник мешкав зі своєю сім’єю, повністю зберегти у тому вигляді, який він має після реконструкції, але водночас осучаснити його, зокрема, технічного погляду.

«Нам хочеться створити ефект присутності. Щоб людина, яка побувала у цьому будинку, відчула, з одного боку, що Франко і його родичі тут, поруч, це не порожній будинок, це не чужий простір. А це будинок, у якому чути їхні голоси, відчувається їхня присутність. Немовби вони ненадовго вийшли, а може навіть і ось-ось повернуться. З іншого боку, ми хочемо створити ефект присутності в іншій епосі. Відвідувачі зможуть перенестися в епоху Франка і теж відчути колорит тієї епохи, дух часу», - розповів директор Дому Франка Богдан Тихолоз.

Як зазначив директор музею, здійснити це планують, застосувавши вперше в українській музейній практиці, системно і послідовно, звукові ефекти. Іншими словами, коли відвідувачі будуть перебувати в музеї, то чутимуть не лише розповіді екскурсовода, але і ті звуки, які лунали в будинку і є знаковими для приміщення. Наприклад, завивання вітру, дитячий сміх, голос подруги Каменяра - Соломії Крушельницької, звук самовара, який закипає. У Франковому будинку, наголошує Богдан Тихолоз, любили пити чай.

«Я вам скажу відверто, воно ніби досить просто звучить, але ефект дає колосальний. Звикли, що у музеях має бути тихо. Є такий стереотип. Ми хочемо показати, що у музеї повинно бути не тихо, а повинні лунати звуки, які дають нам можливість зануритися в епоху», – каже Богдан Тихолоз.

Це буде зроблено за допомогою сучасних технологій, відзначають у музеї і наголошують: жодним чином не буде порушено меморіальність. Будуть невеликі сенсорні датчики і аудіопристрої, здатні відтворювати звуки у потрібний момент. Над цим працюватиме досвідчена команда. Впровадять проект у життя вже наприкінці листопада. Сума гранту – 467 000 гривень.

Окрім цього, у музеї замість традиційних паперових носіїв інформації  встановлять два великі екрани, з якими відвідувач зможе взаємодіяти. Буде змога розмістити велику кількість даних, пов’язаних з творчістю і життям Івана Франка. Один екран буде розташований на першому поверсі, інший – на другому. Втім жоден не руйнуватиме уявлення і цілісності композиції, переконує Богдан Тихолоз.

Також музей буде розвивати вже частково впроваджені елементи театру. Зокрема, екскурсії вестимуть, окрім самого подружжя Франків, і їхні діти: усі ролі виконують працівники музею.

Працюють тут і над вдосконаленням спеціальної програми для дітей. Скажімо, у музеї видаватимуть путівники. Один із них розрахований суто на дітей, він намальований. Його створила працівниця музею, художниця Галина Мазур.

«Авторка зробила таку книжку-гру, книжку-квест, де є прогулянка всіма кімнатами Франкового дому, зі спеціальними завданнями для дітей. Це просто свято. Я тішуся, коли бачу ці малюнки. Сподіваюся, що наші відвідувачі так само будуть тішитися і зможуть разом зі своїми дітьми гуляти цим будинком», – вірить Богдан Тихолоз.

У Меморіальному музеї Івана Франка переконані, що всі ці заходи дозволять  створити ефект "живого" дому і "живого" письменника.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Відео аварії за участі дитячого омбудсмена Миколи Кулеби

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Чому після 28 років незалежності Україні знову загрожує втрата державності

  Наталя Тимчій

  Ціна квитка

  Юрій Никорак

  Ангели волі, Небесні й Земні

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: