09.08.2018, 18:16

У Львові оживає усна історія

Режисери прагнуть повернути архівні речі у сучасність.

Сьогодні, 9 серпня, в рамках Львівського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів "Wiz-Art" львів'янам та гостям міста вперше презентували короткометражні фільми "Щасливі роки" та "Інтербачення-Львів".

Ці стрічки стали переможцями експериментального конкурсу відеодосліджень "Свіже", який запровадила Львівська кінокомісія у співпраці з міським медіа-архівом Центру міської історії.

Фільми були створені на основі архівних кіно- та відеоматеріалів міського медіа-архіву та домашніх кіно львів'ян, які вдалось оцифрувати. Бюджет кожного з фільмів - 20 тисяч гривень.

Дебют стрічок відбувся у травні 2018 року. Попередньо їх вже показали у Києві та Одесі.

"Це дуже хороший приклад роботи з архівними матеріалами та перетворення їх у художню форму. Ці фільми комплексні, вони піднімають низку важливих питань. Найбільше в обох роботах мені подобається, що вони дуже рефлексують на тему сучасності, міста та взагалі нашого суспісльства, це попри те, що там залучені старі відеоматеріали", - розповідає Ірина Ковальчук, голова Львівської кінокомісії.

Короткометражка "Інтербачення-Львів", авторства Олександра Телюка, Станіслава Мензелевського та Анни Онуфрієнко, розповідає про кінохроніки львівського телебачення 50-60-х років та його зв'язок із випуском телевізорів на заводі "Електрон".

"Наша ідея полягала у тому, аби цей досвід Радянського Союзу побачили та пережили у сучасній реальності. Це індустріальна історія Львова і від неї немає сенсу відвертатися, адже це те, чого не можна забути", - розповідають автори "Інтербачення-Львів".

Однією з найголовніших проблем у роботі з архівним матеріалом вони вважають те, що всі старі фільми переважно німі, і найважче було норативізувати їх та створити голосовий коментар до стрічки.

У фільмі ж "Щасливі роки", що зняли на основі домашніх архівних відеоматеріалів співавтори Світлана Шимко та Галина Ярманова, розповідається історія негетеросексуальних жінок у Радянському Союзі. У 2018 році стрічка отримала спеціальну відзнаку журі національного конкурсу 47-го Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість" за тонке відтворення невідомого світу.

Загалом, тема цьогорічного кінофестивалю "Wiz-Art" - "Те, чого ми не бачимо". За словами організаторів заходу, це "про традицію закривання очей на певні речі, та небажання говорити про це".

"Зараз, як ніколи у світовій історії, людство здатне сприймати та бачити більше. Ми поглинаємо багато інформації та дивимося на речі, що нас оточують, але не розглядаємо їх по-справжньому, і майже не говоримо про це. Фестиваль - це саме те місце, де можна говорити, дивитися, шукати та віднайти відповіді на ті питання, які з'являються в наших серцях і головах", - розповіла програмний координатор "Wiz-Art" Ольга Ройтер.

Організатори сподіваються, що ці фільми й надалі мандруватимуть українськими та міжнародними фестивалями.

До слова, Львівський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів "Wiz-Art" триватиме до 12 серпня.


Текст і фото: WN

 • ,
 • ,
 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  49-річний онук зґвалтував свою 91-річну бабусю

  Коментар

  Блоги

  Василь Чорний

  Про першого українця, який вакцинувався Pfizer у США

  Галина Козяр

  Ми створили проект реабілітації психологічного здоров’я громадян, які постраждали від  коронавірусу

  Мирослав Дністрянський

  Бліцкригу не вийде, Росія у випадку відкритої війни зазнає величезних втрат

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: