28.08.2018, 16:39

Громадська рада – популізм чи шанс для змін?

Сьогодні у Львові обговорювали пропозиції щодо змін до Типового положення про громадську раду.

Така рада є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики. Вона утворюється при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, їх територіальних органах та органах місцевого самоврядування.

Та от чи потрібні владі, насправді, такі громадські ради та наскільки готова сама громадськість впливати на зміни в державі? Невже, цей проект - лише видимість демократії?

Журналісти WN проаналізували типове положення про громадську раду та думку дійсних її членів щодо вже наявного досвіду.  

Серед основних завдань ради виокремлюють: сприяння реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами, під час формування та реалізації державної або регіональної політики – врахування громадської думки, залучення зацікавлених осіб (стейкхолдерів) до процесу громадського обговорення проектів нормативно-правових актів та до моніторингу результатів формування та реалізації державної або регіональної політики.

Громадська рада наділена правом готувати та надавати пропозиції щодо переліку зацікавлених осіб, думку яких необхідно врахувати на етапі формування державної та/або регіональної політики у відповідній сфері, а також проводити моніторинг, громадську експертизу діяльності органу та антикорупційну експертизу нормативно-правових актів та проектів таких актів, що розробляє орган.

До складу ініціативної групи, за принципом рівного представництва можуть входити делеговані члени чинної громадської ради, представники інститутів громадянського суспільства.

Попередньо зазначалось, що кількісний склад громадської ради не може становити понад 35 осіб, проте, на сьогоднішньому обговоренні представники громадськості запропонували не обмежувати склад ради до 35 осіб, або й взагалі його не визначати.

Також вирішили, щоб до складу входили представники інститутів громадянського суспільства, які проводять свою діяльність щонайменше рік.

Задля кращої взаємодії громадськості та органів виконавчої влади створять веб-сайт – портал громадської участі, що міститиме інформацію про діяльність громадських рад, електронне голосування щодо формування складу ГР, а також установчі документи, склад, протоколи ГР.

Василь Сімчук, Голова ГР міста Червоноград вважає, що деякі пропозиції щодо змін положення про раду можна назвати популізмом.

"За два роки громадської ради, відколи я її очолюю, можу заявити, що ми тупцюємо на місці, позитив невеликий. Якщо ж ми хочемо, аби суспільство брало участь у державотворенні та щось змінювало, – треба залучати молодь. Та їм, як і людям бізнесу, швидко ламають крила", – стверджує він.   

Також громадський активіст розповів, що найголовніше, чого бракує громадській раді сьогодні – порозуміння та мотивації, адже деякі її члени не розуміють, що будують одну державу.

"Та тільки шляхом дискусій та суперечок ми досягнемо бажаного результату. Так, демократичне суспільство багатьох великих країн будувалось не один рік, тому, важливо не опускати руки", – переконує пан Василь.

Відтак, для мотивації громадянського суспільства та громадської ради вектором послугують слова відомого класика: "Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну".  

Текст: WN

Фото:  ілюстративне, WN

 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Відео аварії за участі дитячого омбудсмена Миколи Кулеби

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Чому після 28 років незалежності Україні знову загрожує втрата державності

  Наталя Тимчій

  Ціна квитка

  Юрій Никорак

  Ангели волі, Небесні й Земні

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: