17.04.2019, 10:59

Відійшов у вічність дисидент Валентин Мороз

Вночі проти 17 квітня у Львові помер дисидент, політв’язень, відомий далеко поза межами України борець з комунізмом Валентин Мороз. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook журналіст Вахтанг Кіпіані.

«Кілька годин тому у Львові пішов з життя один з легендарних борців з комунізмом, автор блискучих самвидавних текстів 1960-1970-х років Валентин Мороз», – написав журналіст. 

Позавчора, 15 квітня йому виповнилося 83 роки.

Мороз народився 1936 року у волинському селі Холонів (Горохівський район).

Після закінчення школи вступив на історичний факультет Львівського університету, потім до заочної аспірантури (на очну не прийняли через незадовільну оцінку з історії КПРС). Працював тоді завучем і вчителем сільської школи, а з 1964 — викладачем Луцького, потім Івано-Франківського педінститутів.

Уперше був заарештований за антирадянську агітацію у 1965 році і засуджений до 4-х років мордовських таборів, удруге Валентина Мороза заарештували в 1970-му році і закритим судом засуджений на 14 років.

У 1979 році після 5-місячного голодування, під тиском світової громадськості, радянська влада змушена була обміняти Валентина Мороза та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ. Це відбулось в аеропорту імені Кеннеді в Нью-Йорку.

Спочатку він оселився в Америці, викладав у Гарвардському університеті (1979—1980), видавав журнал "Анабазис" (1980—1991), вів щотижневу радіопрограму в Торонто (1986—1991).

Однак його скандальна поведінка, ексцентричність, безкомпромісність відштовхнули від нього західну громадськість. 

Після Америки  мешкав в Канаді, працював радіожурналістом.  У квітні 1990-го року повернувся в Україну.  З 1997-го року напостійно оселився у Львові, викладав в університеті фізичної культури.

Zbruč

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Українка услід за America’s Got Talent підкорила серця Britain’s Got Talent

  Коментар

  Блоги

  Андрій Вихопень

  День вчителя, квіти і долари

  Михайло Цимбалюк

  У пенсіонерів серед білого дня держава краде кошти

  Наталя Тимчій

  У Львові потрібно скоротити апарат міськради, а не кількість депутатів

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: