• Головна
  • Новини
  • В Україні погіршується структура економіки. Що з цим робити?

16.10.2021, 19:04

В Україні погіршується структура економіки. Що з цим робити?

Попри всі складнощі внутрішньополітичних та міжнародних відносин основні проблеми, але також і перспективи України на сьогодні пов’язані з економічною ситуацією в державі.

Бо і для зовнішніх перемог, і для політичної стабільності та регіональної консолідації Україні потрібно мати економіку, яка забезпечувала б робочими місцями все працездатне населення держави, призупиняючи трудову еміграцію, обсяги якої вже несуть реальну загрозу втрати активної частини людського потенціалу країни. І треба також розуміти, що лише ефективна економіка може забезпечити зростання добробуту громадян та обороноздатності країни, а в морально-політичному відношенні – повагу і прихильність до української держави загалом. Але тут відчутними є величезні небезпеки, про які широкий загал має лише приблизні уявлення. Тобто відомо переважно лише про деякі негативні тенденції економічної динаміки. Наприклад, те, що за 2020 рік обсяги економіки зменшилися на 4%. Але економічні загрози України є значно більшими, і вони стосуються погіршення, умовно кажучи, якості економіки.

Йдеться насамперед про негативні зміни галузевої структури господарства, головно через зниження частки високотехнологічних наукомістких та високопродуктивних галузей й виробництв. Це добре ілюструє структура українського експорту товарів: 25,8% це сільськогосподарська сировина (рослинного походження), 9,7% - це мінеральна сировина, 20,5% - чорні метали, 9,5% - жири та олія, 2,8% - деревина. Україна вже перестала бути експортером електроенергії, а є імпортером. Причому переважання імпорту над експортом, негативно впливаючи на платіжний баланс, також має тенденцію до збільшення. Деякі важливі промислові виробництва, наприклад, нафтопереробна, майже припинили своє існування. Це стосується і деяких галузей тваринництва, частка якого загалом в структурі сільського господарства впала до 20,9%, що є критичним рівнем.

Ще однією недоброю тенденцією є зростання міжрегіональних та внутрішньорегіональних диспропорцій економічного розвитку. Наприклад, Київ зосереджує аж 23,4% усього ВВП, а обсяги ВВП на одну особу в деяких регіонах переважають відповідні показники в інших – у 3-4 рази. На внутрішньо регіональному рівні – поглиблення нерівномірності в економічному розвитку обласних центрів, де ще жевріє якесь економічне життя, та віддалених територій, де люди виживають переважно лише закордонним заробітчанством.

Недобрих тенденцій економічного розвитку можна, на жаль, назвати ще дуже і дуже багато. Проте не будемо на них зосереджуватися, бо хочеться бачити якісь позитивні перспективи. Але очевидно, що масштабність проблематики вимагає не просто прийняття на рівні уряду програми економічного розвитку, а здійснення загальнодержавної стратегії економічного порятунку, успішність якої буде можливою внаслідок спільних зусиль місцевих громад, регіонів і держави загалом, тобто загальносуспільної синергії. Принципові питання цієї стратегії є простими й відомими. Це створення на всіх рівнях належних умов економічної діяльності, добрі приклади для громадян, як досягти успіху, та прозорі відносини. Зрозуміло, що цього недостатньо, бо потрібні фінансові ресурси, інвестиції та капіталовкладення.

А яка зараз ситуація з зовнішніми інвестиціями в українську економіку? Дуже сумна. Впродовж останніх років лідерами за надходженням інвестицій в Україну є Кіпр та Росія. Про що це свідчить? У першому випадку про те, що в Україну повертаються у вигляді інвестицій кошти, виведені в офшори, та в другому – значна частина української економіки ще залишається під контролем Росії. Тобто реальних інвестицій, насамперед з боку розвинутих держав світу, обмаль. І очевидно, що і посткороновірусний період їхнє надходження суттєво не зросте. То де ж взяти кошти? Насамперед мобілізувати внутрішні резерви. А вони ще доволі значні: це і ресурси українського бізнесу, і навіть кошти українських заробітчан. Причому навіть величезні капітали олігархів при розумній державній політиці можуть працювати на інтереси економіки держави. Це складно реалізувати, потрібна тверда позиція у питаннях виведення коштів, їхнього повернення з офшорів, але в принципі можливо.

Резервом розвитку можуть бути і державні капіталовкладення та політика розширення внутрішнього ринку споживання і збалансування зовнішньо-торгівельного сальдо, політика імпортозаміщення та підтримки національного товаровиробника, яку активно проводять всі без винятку держави, хоча й обурюються, коли це роблять інші. Але очевидно, що успішність державної стратегії економічного порятунку України залежатиме від усвідомлення всім суспільством масштабу реальних викликів та його консолідації навколо реалізації національно-економічних інтересів. З цього зрештою і починали держави, які згодом стали новими економічними лідерами.

Мирослав Дністрянський, доктор географічних наук, професор кафедри географії України Львівського університету ім. І. Франка

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених

Коментар

Блоги

Богдан Козійчук

Про чистоту мови правничої 

Богдан Козійчук

Правнича термінологія: проблеми стандартизації

Михайло Цимбалюк

Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка

Підпишіться на WestNews.info у Facebook: