• Головна
 • Новини
 • Угода США і Німеччини - це другий «Будапештський меморандум»

22.07.2021, 20:34

Угода США і Німеччини - це другий «Будапештський меморандум»

Багаторічна і вкрай драматична епопея з прокладанням трубопроводу «Північний потік-2» близька до завершення. Напередодні, 21 липня, Держдепартамент США і МЗС Німеччини оприлюднили спільну заяву, що дозволяє Росії без проблем завершити це будівництво і фактично підвісити на газовий «гачок» Німеччину і ряд інших європейських країн.

Для України це погана новина, адже в перспективі країна-агресор отримає «фізичну» можливість для повного припинення транзиту газу до Євросоюзу через українську територію. Держбюджет України може втратити величезні кошти. Також зросте ризик повномасштабного вторгнення путінської вояччини на Україну, яку російський диктатор жадає повернути під свій вплив.

Нинішня влада США і Німеччини зробили вигляд, що передбачили подібні ризики. Вони взяли на себе зобов'язання, зокрема, надати Україні фінансову підтримку для розвитку «зеленої» енергетики з метою диверсифікації джерел енергоресурсів. Також Німеччина має намір домагатися продовження українсько-російського контракту на транзит газу після 2024 року: до того часу діятиме чинний контракт. Переговори про це повинні початися не пізніше як 1 вересня поточного року. Крім того, Німеччина обіцяє домогтися санкцій проти Росії на європейському рівні, якщо Кремль стане використовувати енергоресурси для тиску на інші країни. Практично аналогічну обіцянку дала і американська адміністрація.

Все це зовні виглядає солідно і спокусливо. Однак одразу ж впадає в очі, що оприлюднена декларація не угодою, яка тягне за собою юридичні зобов'язання. Фактично дві впливові країни світу уклали між собою щось типу пріснопам'ятного «Будапаштского меморандуму». Нагадаємо, 5 грудня 1994 року Великобританія, Росія, США і Україна підписали Будапештський меморандум, який передбачав гарантії територіальної цілісності України в обмін на відмову від ядерної зброї. Як ті ж США виконали взяті на себе в цьому документі зобов'язання - добре відомо: після нападу путінської Росії на Україну заокеанський «дядько Сем» довго і нудно висловлював стурбованість, фінансову підтримку воюючій Україні надавав слабо, а зброю взагалі відмовився дати. Антиросійські санкції вводились повільно і майже безболісно для путіністів.

Щось подібне, судячи з усього, в доступному для огляду майбутньому може статися і з угодою між США і ФРН щодо трубопроводу «Північний потік-2». Не випадково, після телефонної розмови німецького канцлера Меркель з російським фюрером Путіним, що відбулася буквально напередодні підписання зазначеного німецько-американського документа, Кремль протрубив: «Лідери задоволені тим, що наближається до завершення будівництво газопроводу« Північний потік-2 . Це була радість переможця в тривалій суперечці із Заходом, чи можна вирішувати енергетичні проблеми за рахунок України.

Що може зробити в цій ситуації Україна? Цілком очевидно, що заклики деяких українських політиків не допустити запуску «Північного потоку-2» виглядають непереконливо і свідчать про загальну розгубленість. У світлі подібних заяв Україна виглядає слабкою і нездатною відповідати на зовнішньополітичні виклики. Але це далеко не так. Світ стрімко змінюється. США і Німеччина - вже далеко не єдині впливові країни світу. Україна може «розгорнутися» із Заходу на Схiд в боротьбі за свої національні інтереси. До речі, про це радник глави Офісу президента України Олексій Арестович днями заявив в інтерв'ю телеканалу "Дім".

"Існує боротьба РФ - США і Китай - США. Страх деяких осіб на Заході перед Китаєм настільки великий, що вони хочуть перетягнути Російську Федерацію на бік Заходу, навіть ціною нав'язування Україні російського варіанту вирішення російсько-українського конфлікту. Правда, не всі на Заході такі, є частина еліти США, яка займає нашу сторону в цьому конфлікті, і вони проти "Північного потоку-2", проти нав'язування Україні російського варіанту виконання Мінських угод", - сказав радник глави ОПУ.

13 липня відбулася телефонна розмова глави президента Володимира Зеленського і глави КНР Сі Цзіньпіна. «Дзвінок  президента був лідеру Китаю - це ще одна вісь, з якої ми можемо збалансувати наші відносини. У планах велике азіатське турне президента. І загальний меседж такий, як мені здається: якщо Захід захоче подружитися з Росією ціною зради українських інтересів або значної їх частки, то ми розвернемося на Схід і так перебалансуємо нашу позицію", - вважає Арестович.

Нюанси зовнішньої політики України в умовах «примирення» США і Німеччини з питання завершення будівництва «Північного потоку-2», очевидно, ще будуть уточнюватись та опрацьовуватись. Але одне абсолютно очевидно: Києву потрібно перестати бути немічним прохачем в очах Заходу. Україна країнам Заходу нічого не винна, навпаки, провідні західні країни, підписавши свого часу «Будапештський меморандум» і ганебно не виконавши його, перебувають у величезному боргу перед Україною. І повинні спокутувати свою ганьбу.

 Олександр Косвінцев

 • ,
 • ,
 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  У Карпатах знайшли 6-річного хлопчика - за 2 км від місця, де його загубили 14 серпня

  Коментар

  Блоги

  Богдан Рабешко

  Останні 5 років стали вироком для львівського книговидавництва

  Михайло Цимбалюк

  Незалежність починається у серці кожного з нас!

  Василь Чорний

  Карпатські села зблизька. Частина 3

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: