24.12.2021, 21:38
Шлягеру «Чарівна бойківчанка» сповнюється піввіку!
Шлягеру "Чарівна бойківчанка" («На полонину приходи в весняний ранок, Побачиш в танці наших ніжних бойківчанок, Та тільки в очі не дивись, Бо закохаєшся колись — І сон спокійний пропаде Вночі і вдень…») сповнюється піввіку!
Про це на своїй сторінці у ФБ пише журналіст Михайло Маслій.
«Автор вірша суперхіта поет Мирослав Воньо, який нині проживає у Хмельницькому, 20 грудня святкує 73-ліття! Шкода, що до цього свята не дожив композитор Олексій Сердюк (09.08.1941— 03.11.2017), який створив мелодію цієї незабутньої пісні.
Рідкісне фото, на якому автори "Чарівної бойківчанки" разом: поет Мирослав Воньо (нині мешкає у Хмельницькому) та композитор Олексій Сердюк (хоча й народився у Донецьку, тодішньому ще Сталіному, проте Дрогобич для нього став найріднішим містом на Землі!)
Напередодні Святого вечора 1972 року дрогобицький ансамбль «Верховина», який розмістився у двох вагонах потяга, виїхав зі Львова на чотиримісячні гастролі по всьому Радянському Союзу. 6 січня до поета Мирослава Воньо Мирослав Воньо в дорозі підійшов музикант Олексій Сердюк, який грав на кларнеті. Він награв мелодію, яка Мирослава зворушила і надихнула настільки, що ввечері він сів і відразу ж написав вірша.
«Уранці, вже на Різдво, хтось приніс гітару і ми вперше проспівали «Чарівну бойківчанку», — каже Мирослав Воньо. — Згодом її підхопили в обох вагонах потяга. Гастролі були важкими і довгими, ми об’їздили всю Росію, Далекий Схід, Камчатку і Сахалін і аж у травні повернулися додому. І вже через два місяці ми зустрілися з Юрієм Маліковим у Трускавці. Популярний ВІА «Самоцвєти» якраз гастролював у Трускавці. Ми з Олексою Сердюком вирішили показати свою роботу керівникові ансамблю Юрію Малікову. Приїхали до Палацу культури імені Шевченка, де виступав колектив, і зустрілися з Маліковим. Юра глянув, наспівав собі і, відразу загорівшись, сказав: «Рєбята, ета хіт! Ета прєкрасний падарок мнє на дєнь раждєнія!»
Було це 6 липня 1972 року, Малікову виповнилося 29 років. Ми з Олексієм були нетерплячими і запитали в московського гостя, чи хоч за півроку він зуміє записати пісню, на що Маліков ствердно кивнув головою, мовляв, постараюся.
Десь у серпні я зателефонував Юрі і запитав, як справи. Він був зворушений моїм дзвінком і радісно повідомив, що «Чарівна бойківчанка» не лише звучить повсюдно, а й випущена (на маленькій гнучкій платівці — були такі, синього кольору) разом з піснею «Мой адрес — Савєтскій Саюз». Потім вийшла тиражем понад 10 мільйонів екземплярів перша велика платівка–гігант «Самоцвєтов», де були дві пісні українською мовою: «Верба» і «Чарівна бойківчанка». Пісню підхопило багато вітчизняних і зарубіжних колективів. Цікаво, що якихось акцентів чи неправильних наголосів у виконанні не було. В ті часи я отримував щомісяця близько півтори тисячі карбованців авторських гонорарів за свій шлягер, більше було з–поміж наших поетів тільки в Юри Рибчинського.
До слова, часто–густо «Чарівну бойківчанку» приписували лише композитору Олексієві Сердюку або Володимиру Івасюку. Це ще раз підтверджувало формулу успіху, яку вивів Олексій Екімян: пісня має бути написана українською мовою і в стилі Володимира Івасюка.
Я не раз чув або бачив своїми очима, що «Чарівну бойківчанку» вважають народною піснею. А це для автора значить якнайкраще — тебе визнали і полюбили. Прообразом «Чарівної бойківчанки» була дівчина дивовижної вроди, танцівниця ансамблю «Верховина» Лариса Лисак».
«Ми залюбки у кожному концерті співали українською мовою «Чарівну бойківчанку» композитора Олексія Сердюка та поета Мирослава Воньо, — стверджує керівник ВІА «Самоцвєти» Юрій Маліков. — Її в нашому колективі співали Іра Шачнєва, я, Євген Жарков і Юра Петерсон. Українські пісні надзвичайно задушевні і мелодійні. Шкода, що ми співали їх надто мало. Спасибі Олексію Сердюку та Мирославу Воньо, завдяки їхній наполегливості (вони з нами активно співпрацювали) з’явився такий чарівний шлягер».
За темою
- МКІП розробляє План реабілітації військових та їхніх родин через культуру
30.08.2024, 15:08
- Прикарпатський режисер Любомир Левицький серед претендентів на “Оскар” від України
29.08.2024, 22:25
- Перший урок нового навчального року присвятять пам'яті загиблих захисників України: рекомендації МОН
27.08.2024, 12:38
- КультPRO: культура на відстані одного кліка
15.08.2024, 23:43
- Франківський актор Олексій Гнатковський приєднався до зйомок серіалу «Кава з кардамоном»
13.08.2024, 12:03
Обговорення
ТОП
На Львівщині у жителя Прикарпаття вилучили буса через контрабанду 16 блоків сигарет
На Львівщині загинув водій квадроцикла
На Львівщині внаслідок ДТП загинув водій автобуса
На Львівщині двох прикарпатців викрили на контрабанді техніки та алкоголю на 1.5 млн грн
Завтра Львів попрощається із трьома загиблими захисниками України
ФОТО
«Туристи» в шльопанцях і «кікіморах»: прикордонники затримали групу порушників на кордоні з Румунією
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів
Мирослав Дністрянський
КОЛИ Ж СФОРМУВАЛАСЯ УКРАЇНСЬКА НАЦІЯ? І ЯК ДОСЯГТИ ЇЇ КОНСОЛІДАЦІЇ?
Василь Чорний
Громади Волині в умовах воєнного стану