Загиблих під час штучної голодівки в 32-му-33-му роках пом’янули в єдиному в Україні музеї Голодомору, що був облаштований майже 15 років тому у державному історико- культурному заповіднику «Межибіж».
Його теперішній директор Олег ПогорІлець розповідає Суспільному: скільки саме жителів області та й усієї України померли за ті два роки штучно влаштованого голоду, точної цифри не знає ніхто. За його словами, в свідоцтвах про смерть селян вказували інші причини й хвороби.
У першому і досі єдиному в Україні музеї пам’яті жертв голодомору в «Межибожі» щороку згадують зморених голодом селян, додає Олег Погорілець. Священик замкового храму Миколи Чудотворця, протоієрей Петро Леськів каже: молиться за закатованих радянським урядом і комуністичною партією селян, бо їх ховали цілими родинами, не відспівуючи.
Отець родом з Тернопільської області, де голодівку радянська влада не влаштовувала. Та, каже, пам’ятає розповіді своїх діда й бабусі про голодних селян, які тікали з-за Збруча в пошуках їжі.
«Бабуся казала: приходили на подвір'я, їли те, що варили й запарювали тваринам,такі вони були голодні», - згадує Петро Леськів.
Скільки селян загинуло за два роки голоду на Хмельниччині, відомостей немає в жодному архіві, - розповідає директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег ПогорІлець.
«У записах про смерть вказували інші причини, приховували причини смерті, архіви знищувалися. В Україні приблизно від чотирьох до дванадцяти мільйонів людей загинуло під час цього геноциду», - продовжує Олег Погорілець..
За його словами, в музеї зібрані всі тодішні закони й документи, які підтверджують: селян за відмову йти в колгоспи, знищували голодом.
Над оформленням музею працювала група художників та скульпторів під орудою народного художника України Миколи Мазура. Працівниця музею Людмила Іллюк, яка до карантину водила сюди туристів на екскурсії,говорить: людей вражають інсталяції.
«Є такі, що навіть плачуть,коли все це бачать», - каже жінка.
Житель ближнього до Меджибожа села Требухівці, вчитель історії В’ячеслав Пономар, який досліджував тему голодівки в регіоні, розказав про тодішнього голову колгоспу Тараса Пожарського. За його словами, той обманював районну владу задля порятунку селян.
«Він на неугіддях сіяв збіжжя, і те зерно збирали не в колгоспну комору, а зразу в будинки селян», - розповідає В’ячеслав Пономар.
Додає, обман Тараса Пожарського викрили, і чоловік застрелився. Зі слів В’ячеслава Пономаря, Меджибізька громада планує встановити на честь голови колгоспу Тараса Пожарського пам’ятний знак та починають збір грошей.
За темою
- У Римі вшанували жертв Голодомору
01.12.2020, 14:15
- У Львові вшанували пам'ять жертв Голодоморів
28.11.2020, 18:12
- У День пам’яті жертв голодоморів мешканців Львівщини закликають запалити «свічки пам’яті»
28.11.2020, 13:00
- Сьогодні в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів
28.11.2020, 10:00
- Роковини Голодомору - у Львові пікетували російське генконсульство
27.11.2020, 20:05
Обговорення
Хмельницький
ТОП
Відійшла в інший світ мати депутата Львівської облради Григорія Козловського
У Львові депутати зацікавились аптеками у медичних закладах - хто і скільки орендує?
За фальсифікацію на виборах жителька Самбірщини отримала вирок
На Львівщині легковик в'їхав у маршрутку: є постраждалі
На трасі «Львів-Краковець» під колесами авто загинув пішохід
ФОТО
Відео

На Рівненщині зайнялась автоцистерна з бензином. Відео
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Дев’ять кіл пекла для родин медиків

Андрій Вихопень
Багато львів'ян, котрим сьогодні за сорок, провели дитинство і молодість у "житлових" підвалах

Мирослав Дністрянський
То коли ж було засновано Львівський університет?