Сьогодні, 9 березня, День народження Тараса Григоровича Шевченка. Віряни вшановують пам’ять святих 40 мучеників Севастійських. До Нового року залишилося 298 днів. 9 березня 2026 року — понеділок. 1474-й день війни в Україні.
Яке сьогодні свято
Сьогодні, 9 березня, віряни святкують День пам’яті святих 40 мучеників Севастійських (Сорок святих). Це воїни-християни, які прийняли мученицьку смерть близько 320 року в місті Севастія (Мала Вірменія) за відмову зректися віри в Христа. За наказом язичницької влади їх роздягнули та залишили замерзати на льоду озера. Один із воїнів злякався і відступив, але на його місце став сторож, який увірував, побачивши їхню непохитність. Так число мучеників знову стало сорок.
9 березня в Україні святкують День народження Тараса Григоровича Шевченка. Він народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині в кріпацькій родині. Шевченко став символом боротьби за свободу, гідність і національну самобутність українців. Його збірка «Кобзар» змінила хід української літератури та пробудила національну свідомість. За свою творчість і вільнодумство поет зазнав переслідувань і заслання, але не зрікся переконань. Для українців ця дата — не просто згадка про видатного митця, а нагадування про силу слова, любов до Батьківщини та відповідальність за її майбутнє.
Також 9 березня Міжнародний день ді-джея. Це не лише професійне свято людей, які створюють музичний настрій на вечірках, у клубах та на радіо, а й благодійна ініціатива. Ідея свята виникла 2002 року за підтримки міжнародних музичних організацій та фондів. У цей день багато діджеїв по всьому світу беруть участь у благодійних виступах, а частину зароблених коштів спрямовують на допомогу дітям і молоді.
А ще 9 березня День Співдружності націй. Припадає на другий понеділок березня. Це свято об’єднує 56 незалежних держав-членів Співдружності націй, які раніше входили до Британської імперії. Цей день нагадує, що навіть різні країни та культури можуть об’єднуватися заради спільних ідей, розвитку та миру.
Прикмети 9 березня
-
Сонячна погода 9 березня — весна буде ранньою, теплою та сонячною.
-
Снігопад або хуртовина — ще довго триматиметься холодна погода, весна буде пізньою.
-
Ясне небо на світанку — до сухої та теплої весни, на врожайність це також позитивний знак.
Що сьогодні не можна робити
За народними прикметами 9 березня вважається днем, коли краще утриматися від будь-якої фізичної роботи. Не радять займатися прибиранням у будинку, пранням, рукоділлям або ремеслом. Також не варто брати або давати гроші в борг, аби уникнути непередбачених проблем і фінансових втрат.
Що можна робити сьогодні
У православній традиції цього дня вшановують сорок мучеників Севастійських. До них звертаються з молитвами про зміцнення віри та мужності, про терпіння у випробуваннях і здатність гідно пережити труднощі, голод та холод. Святі допомагають подолати відчай, сум і депресію. Також їх просять захистити під час виконання військового обов’язку, а жінки моляться, щоб сорок мучеників оберігали їхніх чоловіків і синів у бою.
За темою
- 17 червня: що треба знати про цей день
17.06.2026, 07:45
- 16 червня: що треба знати про цей день
16.06.2026, 07:44
- 15 червня: що треба знати про цей день
15.06.2026, 07:45
- 14 червня: що треба знати про цей день
14.06.2026, 07:55
- 13 червня: що треба знати про цей день
13.06.2026, 08:06
Обговорення
ТОП
На Львівщині після падіння в річку загинув 27-річний водій автомобіля Opel
У Львові винесли вирок чоловіку, який пограбував знайомого після отруєння препаратом та залишив його помирати в автомобілі
За смертельну ДТП водій проведе 5 років за ґратами: прокуратура забезпечила виконання вироку
На Львівщині шкільний автобус зіткнувся з вантажівкою: до лікарні потрапили жінка та 10-річна дитина
На Львівщині затримали 75-річного чоловіка за підозрою у розпусних діях щодо 11-річної дитини
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
ERAZMUS+ МОЛОДІЖНІ ОБМІНИ – БІЛЬШЕ, НІЖ МАНДРІВКИ
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні