• Головна
 • Новини
 • 371 рік тому військо гетьмана Хмельницького вже стояло під стінами Львова

09.10.2019, 16:22

371 рік тому військо гетьмана Хмельницького вже стояло під стінами Львова

371 рік тому військо гетьмана Богдана Хмельницького вже стояло під стінами Львова взявши його в облогу. Після нищівної поразки під Пилявцями розбиті польські частини втікали на захід, а армія Хмельницького демонструючи свою силу вступила в Галичину. Двісті тисяч козаків і кримських татар оточили Львів і готувались до його штурму.

Про це пише Військова історія

І далі: "Керівники розбитого коронного війська на чолі з князем Яремою Вишневецьким, русином, котрий ще юнаком перейшов на католицтво, на нараді, яка відбулася в Бернардинському соборі, звернулися до мешканців з проханням про допомогу. Львів’яни кинулися рятувати своє місто: монастирі жертвували золото і оздоби, львівські жінки — свої коштовні прикраси, купці віддавали для війська гроші й товар, і навіть бідні міщани складали свій останній гріш, свято віруючи, що все це піде на оборону Львова. Загалом було зібрано величезну на той час суму - більше мільйона злотих.

Однак незабаром після цього Вишневецький зі своїм військом, прихопивши казну, втік зі Львова до Замостя, фактично, залишивши місто напризволяще. Львів охопила паніка, багаті патриції намагались втекти з приреченого міста, разом із ними декілька сот міщан. Але тут же за мурами міста вони потрапляли до рук татар. Сила-силенна козацького і татарського війська, а також озброєних селян були рішуче налаштовані увірватись до Львова, пограбувати і знищити його.

Місто було досить добре укріплене оборонними мурами і Хмельницький розуміючи, що легко взяти його не вийде, перейшов до тактики переговорів. Посланець передав міській владі листа від гетьмана, в якому той вимагав видати всіх іудеїв міста разом із їх майном. Скоріш за все Хмельницький мав певні сентименти до Львова, оскільки в молоді роки вчився тут у Єзуїтській колегії. Місто цей факт хотіло використати і відрядило на переговори із Запорізьким гетьманом його колишнього наставника, професора Анджея Мокрського. Ймовірно, що він і переконав свого колишнього учня задовольнитися викупом, і місто погодилося впустити у свої стіни двох представників - від гетьмана і від кримського хана, аби вони змогли оцінити, скільки ж місто може заплатити викупу.

Декілька днів Львів гостив українського полковника Головацького і татарського обозного Піріс-Агу. Львів’яни обсипали експертів подарунками: срібними шаблями, оздобленими рубінами, золотими пасами і грошима, аби вони доповіли своєму командуванню, що місто є бідним і великого викупу заплатити не зможе. В підсумку викуп обійшовся Львову в суму, яка була майже втричі меншою від тої, яку місто зібрало для Вишневецького. Після цього українсько - татарське військо, зробивши за наказом гетьмана три залпи із гармат по місту, відійшло від його стін і рушило в бік Замостя.

На картині Яна Матейка Богдан Хмельницький і Тугай-Бей біля Львова під час його облоги в жовтні 1648-го року. Зверху на хмарині ченець-бернардин блаженний Ян Дуклі, який за легендою явився Хмельницькому як знамення того, що йому не завоювати Львова".

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  Відео аварії за участі дитячого омбудсмена Миколи Кулеби

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Чому після 28 років незалежності Україні знову загрожує втрата державності

  Наталя Тимчій

  Ціна квитка

  Юрій Никорак

  Ангели волі, Небесні й Земні

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: