• Головна
  • Новини
  • Зарплати зросли, а з ними і інфляція: чи стали українці багатшими минулого року

04.01.2019, 11:41

Зарплати зросли, а з ними і інфляція: чи стали українці багатшими минулого року

Чи стали ми багатші за минулий рік? Кожна родина, звичайно, має свою відповідь і на це запитання. Але, за завіреннями глави Кабміну, до кінця 2018 року середня зарплата в країні зросла до 10 тис. грн.

Звичайно, поки це тільки суб'єктивні дані, Укрстат оприлюднить офіційні дані пізніше. Зараз точно відомо, що станом на грудень 2018-го номінальна зарплата (за листопад) становила 9161 грн.

З огляду на такий показник за листопад, груднева цифра цілком може становити навіть понад 10 тис. Грн. Адже завдяки додатковим виплатам в грудні середня зарплата за цей місяць виявляється набагато вище, ніж за інші періоди. А в січні показник істотно падає. Так, 2017-го середня зарплата за листопад становила 7479 грн, в грудні вона піднялася до 8777 грн, а в січні знову впала до 7711 грн.Про це повідомляє  segodnya.ua.

Якщо дивитися, як змінилася середня номінальна зарплата за останні 12 місяців, то станом на 1 грудня вона зросла на 22,5% (з 7479 до 9161 грн). Якщо за грудень 2018-го вона становитиме обіцяні 10 тис. грн, то зростання за рік (від грудня до грудня) для виявиться скромніше: всього +14%. Щоб темпи зростання зарплат не сповільнилися, потрібно, щоб середня зарплата за грудень становила 10 750 грн. Однак прем'єр передбачив, що показник в 10,5 тис. грн буде досягнутий тільки до кінця 2019 року, що настав.

Реальна зарплата українців зросла набагато менше, ніж номінальна. Від листопада 2017-го до листопада 2018 роки (на 1 грудня) збільшення становило вже не 22,5, а 11,4%. Причому порівняно з жовтнем зростання реальних зарплат сповільнилося практично на 3%.

При цьому інфляція за підсумками року виявилася вищою, ніж передбачалося на початку року і ніж було закладено в бюджеті. 2017 року планувалося, що до кінця 2018 року інфляція сповільниться до 7,4%. На початку 2018-го НБУ погіршив прогноз до 8,9%. А восени регулятор змушений був ще раз переглянути прогноз, підвищивши показник очікуваного рівня інфляції до 10,1%.

При цьому експерти вважають, що річний показник інфляції може бути навіть вище прогнозного. Станом на листопад інфляція становила 10%. А в грудні вона традиційно прискорюється.

Якщо ж порівнювати зростання зарплат і інфляцію за підсумками листопада, вийде, що за рік українці розбагатіли всього на 1,4% (реальна зарплата в річному вимірі виросла на 11,4%, а інфляція – на 10%).

А ось якщо вимірювати середні зарплати українців в доларах, ситуація виявиться краще, хоча і не набагато. Все завдяки тому, що гривня протягом року виявилася набагато міцніше, ніж очікувалося, тобто була схильна до інфляції (девальвації) набагато менше, ніж зарплати в гривнях і ціни. 

Якщо порівнювати доларовий еквівалент номінальних зарплат, то, наприклад, середня зарплата за грудень 2017 року становила в Україні 8777 грн, або 312 доларів (при курсі 28,07 грн/дол.). Якщо до кінця року, як прогнозує Кабмін, середня номінальна зарплата в Україні досягне 10 тис. грн, то при курсі 27,68 грн це становитиме вже 361 долар. Тобто середня номінальна зарплата в гривнях за рік зросла на 14%, а в доларах – на 15%.

Якщо ж протягом року зарплата у людини не змінювалася, все одно наприкінці року, в перерахунку на долари, вона виявиться трохи багатшою, ніж була на початку року. Наприклад, якщо його зарплата весь рік дорівнювала 10 тис. грн, виходить, на початку року він заробляв еквівалент 356 доларів, а наприкінці року, при тій же зарплаті в гривнях, – вже 361 долар.

Однак цю "надбавку" до зарплати, на жаль, повністю з'їдала інфляція. Причому продукти першої необхідності і раніше зростали в ціні високими темпами. Так, за даними Асоціації постачальників торговельних мереж, "борщовий набір" в Україні за рік подорожчав на 54%.

"За рік вартість борщу без м'яса зросла на 54%, або на 5 грн. Ця страва станом на листопад 2018 обходиться в середньому по країні в 14,3 грн, тоді як за станом на листопад минулого року коштувало 9,3 грн", – написав на своїй сторінці в Facebook голова асоціації Олексій Дорошенко.

Крім того, досить відчутно протягом року дорожчав хліб. В середньому ціни на "продукт №1" піднялися на 26%.

Пенсії та соціальні виплати в Україні підвищуються на прогнозований відсоток інфляції. Оскільки рівень інфляції планувалося утримати в рамках 8,9%, номінальний прожитковий мінімум за рік піднявся тільки на 9% (з 1700 до 1853 грн). Мінімальні пенсії і соціальні виплати підвищилися на стільки ж, тобто менше, ніж на відсоток інфляції.

 

  • Обговорення

    Завантаження плагіну facebook...

    ТОП

    ФОТО

    Відео

    У Повітряних силах пояснили, чому "шахеди" долітають аж до Львова

    Коментар

    Блоги

    Мирослав Дністрянський

    СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ Й СУПЕРЕЧНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ

    Михайло Цимбалюк

    Бюрократи, що прикриваються євроінтеграцією

    Василь Чорний

    Псевдосоціологія від проросійських ресурсів: розбір і спростування фейку

    Підпишіться на WestNews.info у Facebook: