Кілька днів тому у Хусті нелюди потруїли вуличних собак прямо під стінами школи. Діти, що стали очевидцями, були в шоці.
Про це повідомило місцеве видання zakarpatpost.net. По цілій Україні такі випадки не рідкість, тож ми вирішили з’ясувати, чому так трапляється і наскільки захищеними є тварини в Україні. Відповіді на ці запитання шукали разом із зоозахисницею Оксаною Джус.
Безпритульні тварини в Україні - що найбільше турбує людей, які мають за свій громадянський обов'язок їх захищати?
Найбільшою проблемою для безпритульних тварин є першопричина їх появи - безвідповідальні господарі.
Усі решта проблем - це наслідки безпритульного життя на вулиці. Голод, бо на вулицях і навіть на смітниках немає їжі для собак чи котів. Спрага, бо воду в жарку пору року мало хто для безпритульних тварин виставить. Холод тварини фактично замерзають на вулицях, особливо короткошерсті. Травми – автотравми, травми через бійки за територію. Отруєння, хвороби – тварини не вакциновані, тому постійно заражені глистами, інфекційними захворюваннями. Постійне народження приплодів, які гинуть у вуличних умовах.
На жаль, максимальне життя тварини на вулиці не більше як 5 років – в постійному стресі, голоді та холоді. Тому після зими безпритульних тварин стає менше.
Та найстрашнішою проблемою для безпритульних тварин є жорстоке поводження з ними тих, хто нібито є людьми. Догхантери та жорстокі люди свідомо завдають тваринам страждань, тяжко травмують, знущаються з них. Через це тварини повільно вмирають в страшних муках, а для садистів страждання тварин - це розвага та задоволення.
Як законодавство охороняє безпритульних тварин?
ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» визначає відповідальність до 8 років позбавлення волі. Втім, на практиці тварини практично не захищені.
Також є місцеві ухвали та правила. У Львові це ухвала про захист вуличних котів (коти визнані частиною екосистеми міста, тому заборонено забивати віконечка в підвал, так як коти мають мати до них доступ, щоби безпечно переночувати та захиститись від холоду). Також є Правила поводження з тваринами та Програма регулювання чисельності безпритульних тварин.
Але у Львову, як і в цілому в Україні нема контролю з боку поліції. Також потрібний комунальний притулок, аби неприлаштованих тварин з ЛКП «Лев» не повертали на вулицю. Бо в нашій країні не можна їх повертати на місце вилову - це голод, холод та живолупи й отруєння.
На загальноукраїнському рівні є два законопроекти на захист тварин за номерами 6598та 7267. І проект Держпродслужби про благополуччя тварин.
Законодавство якої країни в плані захисту тварин є найбільш доречним?
На Заході ставлення до тварини відрізняється від ставлення до тварин в Україні. У нас тварина - це річ. Власне, в різних країнах регуляція різна, але загалом закони скеровані на захист прав тварин як живих істот, а не речей. Там за тваринами визнають не лише права, а й обов`язки їхніх господарів щодо їх утримання. У Європі понад 40 країн, а також у США, Канаді і ще мінімум 80 країнах світу за тваринами визнають права. І це головна відмінність у підході щодо захисту тварин.
Позитивний приклад Німеччини та Ізраїля - в цих країнах заборонена евтаназія як метод регулювання чисельності вуличних тварин. У них є притулки, є адопція, є реєстрація тварин і є великі штрафи.
Німеччина перша країна світу, яка ввела у 2002 році захист тварин до Конституції країни. У Німеччині стягується податок на утримання собак та є найбільший штраф 25 000 євро. За неприбирання на вулиці за твариною теж доведеться заплатити.
В Італії передбачена ще й кримінальна відповідальність за покинуту господарями тварину.
Але Україна має йти своїм шляхом в питаннях захисту тварин, переймаючи лише найкращі практики.
Які найгучніші випадки знущання над тваринами за останні кілька місяців?
Миколаївське комунальне підприємство, там масово вбили кілька сотень собак. Живолуп, що варить кошенят і викладає фото в інтернет. Хмельницький – отруєння вуличних тварин комунальниками. Поряд зі Львовом, у Городку, біля церкви, тиждень в ящику пролежали викинуті якимось «добродієм» цуценята, яких заживо їли опариші. Київ – знайдено мішок з котами зі слідами садистських дій. Харків - розгромили приватний будинку волонтера і вбили його котів. І такі випадки щодня...
Що зоозахисні організації роблять, щоб покращити ставлення таких тварин?
Зоозахисні організації хочуть внести зміни в чинне законодавство, на основі вище згаданих законопроектів, і щораз вимагають його дотримання. Також щодня рятують тварин, інформують суспільство про належне ставлення до них, проводять акції протесту проти жорсткого поводження з тваринами.
Нещодавно у 20 містах відбувся ІІ Всеукраїнський марш на захист прав тварин, де були озвучені основні 8 вимог.
На місцевих рівнях зоозахисники вимагають, щоб проблему чисельності безпритульних тварин розв'язували в гуманних спосіб.
Олег ГАЛІВ.
За темою
- З 1 квітня по 15 червня в Україні встановлюється «сезон тиші»
30.03.2021, 19:34
- У Самборі підгодовують прибульців-лелек
12.03.2021, 11:58
- У Хмельницькому розкидають нашпиговане голками м’ясо
18.02.2021, 20:13
- У Львові рівень інфекційних захворювань серед безпритульних собак зведено практично до нуля
15.12.2020, 12:16
- У Львові тривають останні дні безплатного чіпування собак
28.08.2020, 19:27
Обговорення
Суспільство
ТОП
Поблизу Львова 17-річна дівчина загинула під час катання на квадроциклі
На Київщині загинув 11-річний хлопчик: дитину засипало піском
У Львові 23-річний чоловік до напівсмерті побив 20-річного хлопця
На Прикарпатті у ДТП з маршруткою «Івано-Франківськ — Львів» загинув водій
У громаді на Львівщині ввели карантин через сказ: під наглядом люди та собаки
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні
Богдан Козійчук
Про молодіжні ради, закиди та приклад небажання вирішувати проблеми