Цьогоріч грушеве дерево Івана Франка вродило надивовижу рясно.
Зазвичай, проводячи екскурсії у музеї відомого письменника чи як музейники говорять, Франковому домі, розповідають чи не про кожен закуток його маєтку, але забувають про мальовничий сад який заклав сам Іван Якович.
Сьогодні, 3 серпня, тут вперше організували тематичну екскурсію -прогулянку садом з елементами трапези, де "сучасний Франко" пропонував гостям посмакувати різноманітними грушевими смаколиками: плодами грушки, якій 116 років, грушевим штруделем та конфітурами (рідке варення – ред.), за рецептом його дружини – Ольги Хоружинської.
Вона, до речі, називала цей сад "маленьким раєм".
Випічку готували працівники музею.
Сам же Франко, за спогадами молодої поетеси, Уляни Кравченко, з фруктів найбільше полюбляв грушки, тому й посадив таке деревце у себе в саду 1902 року.
"Хоружинська, дружина письменника, готувала просто та водночас дуже смачно, але не за галицькими традиціями, а за харківськими рецептами своєї бабусі, адже сама походила з села Бірки, що на Харківщині", – розповіла Віолета Чернієнко, завідувач експозиційного відділу музею Івана Франка.
Також вона додала, що Ольга готувала особливий пиріг з нагоди іменин, оскільки на Галичині святкували скоріше іменини, а не день народження. Начинку до своєї випічки обирала фруктову, з плодів саду родини Івана Франка.
Є й спогади про участь самого письменника у процесі приготування страв. У листах до нього, дружина з Нагуєвичів писала, щоб той не забув зібрати урожай та висушити його.
Також є спогади сина Тараса, який писав до Андрія: "Мати збирає грушки, їх сушить, а Петро їх з'їдає, вона чавить сік – той же сік випиває".
Франко мріяв мати біля власного маєтку фруктовий сад, та через роки поневірянь та невдалих спроб, каменяру все ж вдалось придбати такий будинок у районі "Софіївка". Тут же вирішив і створити цей "маленький рай".
Донька Франка, Ганна згадувала, що коли татова мрія (мати власну хату) здійниться, то "у нашому раю буде легше, відрадніше жити".
У часи Другої світової війни дерево було дуже пошкоджене, та працівникам тогочасного музею вдалось її відновити. Відтоді груша родить щороку.
Окрім грушки тут росли й черешні, яблуньки, вишні, могутній горіх та слива. Пасинки цих дерев, що їх насадили музейники, і досі радують око відвідувачів.
Біля сусіднього будинку сина Франка, Петра, видніється й чарівна магнолія.
Організатори очікували прийняти близько 50 чоловік, та охочих спробувати Франкових грушок виявилось набагато більше.
"Ми дуже любимо Івана Франка та його творчість, слухали з коліжанкою навіть цілу програму про цю грушку, тому не могли не прийти. А грушка, насправді, дуже смачна. Ми вже думали посадити зернятко: може виросте", – жартують гості Франкового дому.
Поласувати грушевими смаколиками від Франка прийшли як дітлахи, так і люди поважного віку.
Текст: Катерина Мицак (WN)
Фото: Мирослав Пархомик (WN).
За темою
- Як змінився туристичний Львів: 2021 року місто відвідало 1.5 млн туристів
22.02.2022, 12:45
- В середньому туристи перебувають в Україні від 7 до 10 днів, витрачають 929 дол. на людину
16.01.2022, 14:57
- Укрзалізниця оновила станцію біля курорту Буковель
14.12.2021, 17:44
- Втекти з в'язниці й вивчити історію: у громаді на Рівненщині втілюють туристичний проєкт
04.12.2021, 15:59
- Австрія закриває свої кордони для туристів
20.11.2021, 18:20
Обговорення
Львів
ТОП
Поблизу Львова 17-річна дівчина загинула під час катання на квадроциклі
На Київщині загинув 11-річний хлопчик: дитину засипало піском
У Львові 23-річний чоловік до напівсмерті побив 20-річного хлопця
На Прикарпатті у ДТП з маршруткою «Івано-Франківськ — Львів» загинув водій
У громаді на Львівщині ввели карантин через сказ: під наглядом люди та собаки
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні
Богдан Козійчук
Про молодіжні ради, закиди та приклад небажання вирішувати проблеми