• Головна
 • Новини
 • Загальний аналіз крові у дітей: що потрібно знати батькам

12.04.2024, 19:59

Загальний аналіз крові у дітей: що потрібно знати батькам

Загальний аналіз крові (ЗАК) відіграє критичну роль у моніторингу здоров'я дитини, дозволяючи вчасно ідентифікувати можливі медичні проблеми. Це основна діагностична процедура, яка вимірює кількість та тип кров'яних клітин, надаючи лікарям важливу інформацію про імунну відповідь та загальний стан здоров'я дитини.

Для батьків, освіченість щодо ЗАК і його значення є надзвичайно важливою. Вона не тільки допомагає в підготовці та відповіді на можливі здоров'яні виклики, але й підкреслює важливість регулярного медичного спостереження, щоб забезпечити їх дитині здорове та щасливе майбутнє.

Що таке загальний аналіз крові і які показники він включає

Загальний аналіз крові (ЗАК) — це простий тест, що допомагає лікарям зрозуміти, наскільки здорова дитина. Під час цього тесту береться трохи крові, щоб перевірити різні речі в ній.

Як беруть кров для аналізу?

Лікар або медсестра проколює шкіру на пальці або вену на руці спеціальною голкою і збирає кров у маленьку пробірку або на смужку. Це швидко і зазвичай майже не болить.

Що дивляться в цьому аналізі?

Основні речі, на які дивляться у крові:

 • Гемоглобін: це речовина в крові, яка переносить кисень. Якщо її мало, може бути анемія.

 • Еритроцити: це червоні кров'яні клітини, які переносять кисень. Їх кількість говорить про багато чого, від здоров'я до можливих захворювань.

 • Лейкоцити: це білі кров'яні клітини, які борються з інфекціями. Якщо їх багато, можливо, в тілі є інфекція.

 • Тромбоцити: це клітини, що допомагають крові згортатися, коли ми порізались.

Нормальні значення

Нормальні значення показників загального аналізу крові (ЗАК) можуть значно відрізнятися залежно від віку, статі та індивідуальних особливостей організму. Тут наведено приблизні діапазони для деяких ключових показників, які зазвичай включаються у загальний аналіз крові. Важливо пам'ятати, що тільки лікар може правильно інтерпретувати результати аналізів у контексті загального здоров'я дитини.

Гемоглобін (г/дл)

 • Немовлята (0-6 місяців): 11.0 - 18.0

 • Діти (6 місяців - 6 років): 9.5 - 14.0

 • Діти (6 років - 12 років): 11.0 - 15.5

 • Підлітки (12 - 18 років): 12.0 - 16.0 для дівчат, 12.0 - 16.5 для хлопців

Еритроцити (млн/мкл)

 • Немовлята: 3.9 - 5.5

 • Діти: 4.0 - 5.5

 • Підлітки: 4.5 - 5.3

Лейкоцити (тис/мкл)

 • Немовлята (0-2 тижні): 9.0 - 30.0

 • Діти (2 тижні - 1 рік): 6.0 - 17.5

 • Діти (1 рік - 6 років): 6.0 - 16.5

 • Діти та підлітки (6 років - 18 років): 4.5 - 13.5

Тромбоцити (тис/мкл)

 • Усі вікові групи: 150 - 450

Підготовка до здачі аналізу

Перед тим, як дитина здасть кров, важливо дотримуватися декількох простих правил, щоб усе пройшло гладко.

Спокійно поясніть дитині, що відбудеться. Скажіть, що лікар або медсестра швидко візьме трохи крові, щоб перевірити, як працює її тіло. Поясніть, що це може трошки вщипнути, але це дуже швидко закінчиться.

Переконайтеся, що дитина добре поїла і пила. Це допоможе зробити вени більш видимими та спростить процедуру забору крові. Однак, якщо лікар сказав не їсти перед тестом, слід цього дотримуватись.

Оберіть зручний одяг. Одягніть дитину так, щоб легко можна було дістатися до руки або пальця.

Можливі побічні ефекти та як їх мінімізувати

Синяк на місці уколу. Це нормально. Щоб цього уникнути, після процедури притисніть до місця уколу ватний тампон і тримайте кілька хвилин. Також можна прикласти холодний компрес, якщо синяк з'явився.

Почуття запаморочення або слабкості. Переконайтеся, що дитина не встає швидко після забору крові. Дайте їй посидіти та відпочити кілька хвилин.

Плач або нервовість. Заспокойте дитину, тримаючи її за руку або обіймаючи. Можете взяти з собою улюблену іграшку дитини або книжку, щоб відвернути її увагу.

Підготовка та підтримка можуть значно зменшити стрес для дитини під час забору крові. Пам'ятайте, що для більшості дітей це проходить швидко і безболісно.

Інтерпретація результатів

Коли ви отримаєте результати загального аналізу крові вашої дитини, ви побачите багато чисел поряд з назвами показників. Ось як їх розуміти:

Нормальні значення: Поруч з кожним показником зазвичай є "нормальний діапазон", який показує, де повинні бути цифри для здорової дитини. Ці діапазони можуть відрізнятися залежно від віку, статі та лабораторії.

Показники вище або нижче норми: Якщо числа вище або нижче цього діапазону, це може бути ознакою того, що щось відбувається. Але не панікуйте! Це не завжди означає серйозну проблему.

Що робити, якщо показники не в нормі

Не поспішайте робити висновки: Багато факторів можуть вплинути на результати тестів, включаючи невелику хворобу або навіть те, що дитина їла перед тестом.

Обговоріть результати з лікарем: Лікар може пояснити, що саме означають ці відхилення в контексті здоров'я вашої дитини. Вони можуть порадити додаткові тести або спостереження.

Слідуйте рекомендаціям лікаря: Якщо лікар вважає, що потрібні додаткові обстеження або зміни в дієті чи способі життя, важливо слідувати цим порадам.

Пам'ятайте, інтерпретація медичних тестів - це завдання для професіоналів. Ваше завдання як батька - забезпечити підтримку та дотримуватися рекомендацій лікаря для здоров'я вашої дитини.

Часті причини відхилень від норми

Коли результати загального аналізу крові дитини виходять за межі норми, це може вказувати на різні стани. Ось деякі з них:

 • Анемія: Якщо рівень гемоглобіну або еритроцитів нижчий за норму, це може бути ознакою анемії. Часто причиною є нестача заліза у раціоні.

 • Інфекції: Високі рівні лейкоцитів можуть свідчити про інфекцію або запалення в організмі.

 • Захворювання крові: Деякі умови, як-от лейкемія, можуть впливати на кількість та тип кров'яних клітин.

 • Проблеми зі згортанням крові: Ненормальні рівні тромбоцитів можуть вказувати на проблеми зі згортанням крові, що може бути ознакою більш серйозного захворювання.

Коли звертатися до лікаря

Якщо є відхилення від норми: Навіть якщо дитина почувається добре, важливо обговорити будь-які відхилення в аналізах з лікарем. Вони можуть вирішити, чи потрібні додаткові тести.

При появі симптомів: Якщо разом з відхиленнями в аналізі у дитини з'явилися якісь симптоми, наприклад, постійна втома, блідість, часті інфекції або синці без видимої причини, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря.

Якщо ви в невпевненості: Якщо у вас є питання або занепокоєння щодо здоров'я вашої дитини або результатів аналізів, краще зайвий раз проконсультуватися з лікарем.

Пам'ятайте, лікар — ваш союзник у підтримці здоров'я дитини. Не вагайтеся звертатися за професійною допомогою, коли це потрібно.

Профілактика та здоров'я дитини

Регулярні медичні огляди та аналізи відіграють ключову роль у забезпеченні довгого та здорового життя вашої дитини. Вони допомагають виявляти потенційні проблеми зі здоров'ям на ранніх стадіях, коли лікування може бути найефективнішим.

Значення регулярних оглядів та аналізів

 • Раннє виявлення: Чим раніше буде виявлено проблему, тим легше її вирішити. Регулярні перевірки дозволяють вчасно знайти та лікувати захворювання.

 • Оцінка росту та розвитку: Лікарі використовують огляди, щоб переконатися, що дитина розвивається відповідно до свого віку.

 • Вакцинація: Вакцини - це важлива частина профілактики захворювань. Регулярні візити до лікаря гарантують, що дитина отримує всі необхідні щеплення.

Підтримка здорового способу життя

Збалансоване харчування: Підтримуйте дієту, багату на фрукти, овочі, цільні зерна та білки, щоб забезпечити всі необхідні поживні речовини.

Регулярні фізичні вправи: Заохочуйте дитину бути активною щодня, щоб підтримувати здорову вагу та зміцнювати серце.

Достатній сон: Забезпечте, щоб дитина отримувала достатньо сну кожну ніч, оскільки сон важливий для здоров'я мозку та тіла.

Обмеження екранного часу: Зменшіть час, проведений дитиною перед екранами, щоб запобігти проблемам зі здоров'ям, пов'язаним із сидячим способом життя.

Психологічне благополуччя: Слухайте та підтримуйте дитину, розмовляйте про її почуття та вчіть, як справлятися зі стресом.

Висновки

У статті ми охопили ключові аспекти загального аналізу крові у дітей, важливість регулярних медичних оглядів та аналізів для здоров'я дитини, а також надали корисні поради щодо підтримки здорового способу життя. Розуміння того, як проводиться аналіз крові, інтерпретація його результатів, а також вжиття відповідних заходів у разі відхилень від норми є важливими для забезпечення належного рівня здоров'я та добробуту дітей. 

Пам'ятайте, що регулярні візити до лікаря та профілактичні медичні огляди є ключем до виявлення та запобігання багатьом проблемам зі здоров'ям на ранній стадії.


 

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

У Повітряних силах пояснили, чому "шахеди" долітають аж до Львова

Коментар

Блоги

Мирослав Дністрянський

ПРО МОВУ НАУКИ Й УКРАЇНСЬКІ НАУКОВІ ВИДАННЯ

Василь Чорний

Студентам Львівського та Чернівецького університетів розповіли про роботу присяжних

Мирослав Дністрянський

СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ Й СУПЕРЕЧНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ

Підпишіться на WestNews.info у Facebook: