Закон про мову прийнято, але для того, "щоб українська мова зайняла належне їй місце, необхідна "soft power" - її треба популяризувати, робити модною, і робити мовою політичних сенсів, робити модною і перспективною".
Про це на своїй сторінці у ФБ пише блогер і аналітик Вячеслав Ільченко. Як приклад він розповів одну історію про Юлію Тимошенко, за допомогою якої у 2010 році було врятовано Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
Вячеслав Ільченко: "Закон про мову прийнято. Звісно, що більшість із депутатів голосували із застереженнями - цілком розуміючи, наскільки закон сирий. Про це добре написала Альона Шкрум - там ще багато проблем, які потім треба буде виправляти.
Але поговорити я б хотів трохи про інше. Закон законом, але для того, щоб українська мова зайняла належне їй місце, необхідна "soft power" - її треба популяризувати, робити модною, і робити мовою політичних сенсів, робити модною і перспективною.
Дозвольте мені в цьому плані розказати ще одну історію про Юлію Тимошенко.
Загальновідомо, що вона - один із перших (якщо взагалі не перша) топових політиків, які свідомо зробили українську мову чільною частиною свого політичного образу. Я не сильно перебільшу, коли скажу, що своїм переходом на українську Юлія Тимошенко свого часу започаткувала програму масштабної "українізації" політичного простору України.
Але історію я вам розповім не про це, а про 2010 рік. Є такий конкурс знавців української мови - Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Заснований він був в 1999 році саме для популяризації та підвищення авторитета української мови в Україні.
Розпочинається він 9 листопада, в День Писемності.
Так от в 2010 році XI конкурс знавців української мови... скасували. Справа в тому, що більша частина його бюджету фінансувалась українським Міністерством Освіти - після того як в 2006 р. його перестала фінансувати діаспора. 25 жовтня 2010 р. тодішній міністр освіти Дмитро Табачник (забули уже такого?) підписав постанову, яка те фінансування скасовувала.
На той момент в конкурсі - просто щоб ви уявляли - брали участь 5 млн дітей з 20 країн світу. Це не тільки міжнародний престиж, а й реально височенний рівень знань. І всім цим дітям уряд М. Я. Азарова і В. Ф. Януковича показав велику дулю.
Вітчизняна інтелігенція відреагувала абсолютно закономірно - вона написала відкритий лист (точніше, челобитну) Януковичу з проханням скасувати це рішення. В числі його підписантів ви знайдете Івана Дзюбу, Дмитра Павличка, Василя Шкляра, Марію Матіос.
Звісно, що цим листом підтерлися.
Але 9 листопада 2010 року конкурс був все-таки проведений.
Врятувала конкурс особисто Юлія Тимошенко. Вона знайшла кошти, щоб профінансувати ПОЛОВИНУ всього бюджета конкурса. Про це на спеціальній прес-конференції повідомив Михайло Слабошпицький - виконавчий директор Ліги українських меценатів та один із провідних організаторів конкурсу. Як виявилось, він розіслав всім провідним українським політикам листи із проханням підтримати, а відкликнулась лише вона.
Більше того, Юля запровадила в його рамках свої іменні премії, які щороку вручаються дітям, які доклали найбільше зусиль до вивчення української мови. Це єдиний український топ-політик, який запровадив такі премії. Більше НІХТО не запровадив.
При цьому це - 2010-й рік. Вона програла вибори і уже ходила під сфабрикованими кримінальними справами. Вона абсолютно не повинна була цього робити. Але зробила, бо вочевидь, їй просто була не байдужа реальна підтримка української мови.
І знаєте, я собі оце думаю - якби всі наші політики так активно популяризували українську мову, як Юлія Тимошенко - то мовна тема давно не була б інструментом розкола та політичного піару.
Робіть висновки".
Фото - WN
За темою
- Москва обурена розвитком української мови в Україні
23.01.2022, 12:58
- З 16 січня друковані ЗМІ мають видаватися державною мовою
11.01.2022, 16:59
- У мережі з’явивилось відео про історію української мови
30.10.2021, 15:58
- У Львові почали приймати іспити на визначення рівня володіння державною мовою
12.08.2021, 09:29
- У Чернівцях держслужбовці складали перший іспит з української мови
28.07.2021, 16:46
Обговорення
Суспільство
ТОП
БЕБ на Львівщині повідомило про підозру двом посадовцям у заволодінні майже 4 млн грн державних коштів
У Дрогобичі невідомі викрали чоловіка серед білого дня: очевидці зафіксували момент на відео
Львівські митники викрили керівника громадської організації, який намагався ввезти в Україну «Мустанг» за фіктивними документами
Віскі і тютюн на півмільйона: львівські митники виявили дві партії товарів
На Львівщину намагалися ввезти крадений автомобіль і велосипеди
ФОТО
Відео

рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Новий законопроект про виплати людям з інвалідністю не буде антисоціальним

Василь Чорний
Волонтерство не надаватиме привілеї під час вступу у ЗВО: спростування фейку

Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої