02.05.2019, 13:24
Хто і як відроджує яворівську забавку
Дерев’яна яворівська забавка (іграшка) – один із символів нашого (Львівського, Західноукраїнського) регіону. Про виготовлення та популяризацію дерев’яних яворівських іграшок спілкуємось із подружжям Галиною Шумило та Семеном Тлустим.
- Як так сталось, що вам випало відродити виготовлення яворівської іграшки? Чи були перед тим інші захоплення? Скільки часу ви вже це провадите?
Галина Шумило: Семен навчав цього ремесла студентів у селищі Івано-Франкове, що на Львівщині, а я за фахом вчитель початкових класів. Тобто, чоловік мене зацікавив виготовленням іграшок, і я почала допомагати йому у відродженні яворівської іграшки.
Звичайно, він виготовляє, а я допомагаю шліфувати і ромальовувати. Також разом ми їздимо по різних етно-фестивалях, проводимо майстер-класи із розпису яворівської дерев'яної іграшки-заабавки.
У давнину яворівську забавку виготовляли з осики, тому що вірили – це дерево відганяє нечисту силу. Нею бавили, розважали – звідси і «забавка». У наш час її частіше називають іграшкою.
- Яворівська іграшка більше популярна у нас чи в світі? Як сприймають її в інших країнах? Що цікавого говорять про неї? А може вам вдавалось бачити дерев’яні народні іграшки інших країн, не менш цікаві за яворівську?
Семен Тлустий: Ця екологічно чиста іграшка знову набуває популярності всюди – як в Україні, так і за кордоном. У Польші є два музеї з іграшками. Мрію там побувати і точно знаю, що там наші іграшки є.
Галина Шумило: Відгуки про іграшку різні: сонячна, яскрава, барвиста, екологічно чиста, тепла на дотик, а головне – безпечна для дітей.
Для розпису яворівської забавки використовували три кольори: зелений (що символізує траву та листя), червоний (плоди та ягоди), синій (небо та воду), а на початку ХХ століття почали використовувати жовтий – колір сонця.
- З ким із майстрів співпрацюєте і як популяризуєте яворівську іграшку? Скажімо, що, на вашу думку, зробило би нашу національну іграшку модною і бажаною?
Галина Шумило: Наразі працюємо самі. А популяризуємо іграшку, відвідуючи різні фестивалі, ярмарки, проводячи майстер-класи із розпису яворівської іграшки. На сьогодні яворівська іграшка актуальна, бо зроблена з дерева і є екологічною.
- Дякую Вам за розмову. Бажаю вам успіхів і популяризації, аби про нашу іграшку знав увесь світ!
Додамо, що у Яворові кустарне виробництво дерев'яних забавок було започатковане у XVIII столітті, і найбільшого піднесення досягло у середині XIX століття. Яворівські столярі виготовляли різноманітні візочки з драбинками або з профільованими і розмальованими побічнями, з одним або двома силуетно вирізаними кониками на його передній частині основи. Користувалися популярністю іграшкові меблі (столи, скрині, стільці, лави-ліжка — бамбетлі), іграшкові музичні інструменти: скрипки, сопілки, пищики, тарахкальця, тріскачки і под. Яворівські різьбярі виготовляли на продаж анімалістичні фігурки, переважно коників.
Також пригадалось, що у фільмі «Дзідзьо перший раз» є фрагмент із яворівською іграшкою – метеликом, який при рухові махає крильцями. І ця іграшка, за сюжетом, залишилась у сільській хаті героя з його дитинства. І це не просто іграшка, а символ нашої ідентичності.
(Використано інформацію з Вікіпедії).
Розмову вела Оксана Кришталева.
За темою
- На кордоні викрили жінку, яка намагалася незаконно переправити чоловіка за кордон
11.09.2024, 20:30
- На Львівщині видали 20 тисяч дозволів для перебування у прикордонних смугах
21.08.2024, 22:31
- Головою Яворівської РДА став Ярослав Коминський
14.04.2021, 21:20
- Інспектор Галицької митниці з дня призначення «заробляв» хабарями від 60 тисяч за зміну
02.12.2020, 11:55
- Яворівська РДА отримала нового очільника
28.09.2020, 18:05
Обговорення
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів