Доктор юридичних наук, професор кафедри адміністративного та інформаційного права Інституту права, психології, інноваційної освіти НУ «Львівська політехніка»
01.04.2021, 21:01
Виклики віртуальної освіти: суб’єктивний погляд

Освіта є особливою компонентою, що дає змогу людині сформуватись повноцінною особистістю, спроможною зреалізувати себе у надзвичайно мінливому сучасному світі. Не дарма ще наприкінці ХХ століття експерти зауважували, що розвиток економіки буде визначатися двома ресурсами з різним забарвленням: «чорним золотом» і «сірою речовиною».
І це сталося: сьогодні знання, інтелектуальний потенціал кожної людини та держави загалом стали вагомою формою капіталу – освітнім капіталом. Стимулюючим чинником цього процесу стала інформаційна складова, адже сьогодні ми живемо в інформаційну епоху, яка потребує інноваційного розвитку освіти, яка буде спроможна відповісти на всі питання та прийняти усі виклики, що виникають у різних сферах життєдіяльності суспільства.
Варто підкреслити, що розвиток сучасних технологій суттєво змінив архітектоніку освіти, зокрема вищої. Як відомо, у широкому сенсі архітектоніка – це композиційна будова структури, що зумовлює співвідношення її головних і другорядних елементів та проявляється у взаємозв’язку та взаєморозміщенні її частин, у ритмічному ладі форм, у пропорціях і навіть колірному ладі структур.
Опитування свідчать, що і студенти, і науково-педагогічні працівники очікують поступового входження у віртуальну реальність та проведення дистанційного навчання, і навіть, деякою мірою, готові до цього (і це зумовлено не тільки розповсюдженням вірусу COVID-19). Аналіз суті віртуальної реальності у сфері освіти схиляє до думки, що така реальність є інтерактивним середовищем, яке створюється за допомогою комп’ютера, а її властивості дозволяють суб’єкту освітньої взаємодії стати тут активним учасником.
Водночас спостерігаємо, що сучасна освітня політика сама продукує тенденції до віртуалізації, зокрема:
– прогрес навчальної техніки, що використовує переваги мінімізації інформаційних носіїв;
– втрата викладачем своєї традиційної ролі (або ж, навпаки, освоєння нової, ще не характерної для вітчизняної освітньої сфери);
– вплив ліберальних ідей на освітню сферу, які проявляються в аспекті розмивання не тільки традиційних ролей в системі «викладач – студент», а й фізичного їх дистанціювання.
Отже, реалізація зазначених напрямів має вектор віртуалізації. Зокрема, традиційна роль викладача, так чи інакше пов’язана з «наповненням» студентів відповідною інформацією суттєво змінюється, проте в сучасному глобальному світі виникають і нові функції, не настільки затребувані раніше.
Однак, варто звернути увагу і на той факт, що існують деякі протиріччя між значними потенційними дидактичними можливостями і обмеженими можливостями викладачів та студентів їх використовувати. Відтак, до цього процесу необхідно підходити досить зважено.
За темою
- У Львівському ветуніверситеті проведуть «День відкритих дверей 2022»
15.12.2021, 21:29
- «Президентський університет»: ректор Бобало порадив почати із вузького спектра спеціальностей
05.11.2021, 09:26
- Ветеринарний університет оголосив додатковий набір - на 18 спеціальностей
07.09.2021, 15:37
- Два львівські виші увійшли до рейтингу найкращих університетів світу
02.09.2021, 19:14
- З 2022 року запрацює нова модель вступу в інтернатуру, - Ляшко
26.08.2021, 17:44
Обговорення
Львів
ТОП
Втік із частини та ховався чотири роки: військового зі Львівщини засудили за дезертирство
Мешканка Львівщини вивезла за кордон двох своїх фіктивних чоловіків
Поліцейські Львівщини з'ясовують обставини вбивства собаки в Золочівському районі
На Львівщині затримали митника, який отримав хабар за вивезення готівки через кордон
У Новому Роздолі поліцейські затримали водія, який у стані алкогольного сп’яніння здійснив ДТП
ФОТО
Відео

рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги

Михайло Цимбалюк
Новий законопроект про виплати людям з інвалідністю не буде антисоціальним

Василь Чорний
Волонтерство не надаватиме привілеї під час вступу у ЗВО: спростування фейку

Богдан Козійчук
Про чистоту мови правничої