• Головна
 • Новини
 • Виділенка на вул. Липинського, або Великий затор у головах младоурбаністів  Львова

Алла Нижник

Громадська діячка, експертка з містобудування та інженерії

Алла Нижник народилась 1969 року, підприємець


15.05.2020, 20:53

Виділенка на вул. Липинського, або Великий затор у головах младоурбаністів  Львова

Один з перших каменів у фундамент заторів на вулиці Липинського був закладений у 2000 роках, коли тодішнім експериментаторам з Львівської міської ради прийшла в голови ідея  змінити кінцеву трамваю N6, перенісши її з автостанціі N2 на вул. Миколайчука. Ні, ідея і тоді була прогресивна -  прокласти трамвайну колію до лікарні Швидкої допомоги, а в подальшому, можливо, й до району вул. Щурата.

Та на практиці вийшло не так, як гадалося, і трамвай доїхав до початку вулиці Миколайчука, натикнувся на технічні і фінансові перепони і не зміг подолати підйом. І проект завмер в сьогоднішньому вигляді. 

Чому тоді не захотіли залишити два варіанти кінцевої для трамваю і мати паралельний маршрут №6а - для мене не зрозуміло досі.

Але  святе місце не буває пустим і тут же з’явилися: маршрутки від автостанціі до центру вулицею Липинського; заправка на перехресті Липинського – Промислова; благоустрій біля готелю «Волтер», а з часом забудували  будками старе трамвайне розворотне кільце і демонтували  стару колію – про колишню трамвайну кінцеву всі забули. Станом на сьогодні там тільки аномально велика  кількість людей на зупинках біля автостанціі, на радість автобусним перевізникам. «Львівелектротранс» їм  може тільки позаздрити. 

З власного досвіду не можу сказати, що в міській раді нема інформації, але її часом не чують, а інколи не надають почутому належного значення, або ж вона губиться в різних департаментах і її належно не аналізують.

 До чого це я? Невже потрібно створювати новий департамент з агломерації чи проводити он-лайн опитування чи хакатони, щоб зрозуміти, що 70-80% автомобілів, що рухаються вулицею Липинського – це саме та трудова маятникова міграція, про яку так багато говорили, коли ратували за Великий Львів?

Хіба не ясно, що нині, коли з дня на день стануть відомі межі Львівської ОТГ, то треба буде не  виділену смугу впроваджувати, а думати  про запуск нових  маршрутів (бажано великі автобуси) в Дубляни, щоб ліквідувати потребу у великої кількості людей користуватися власним авто. 

Аналогічно коли, говорити про напрямок на Зашків і Грибовичі.  Адже ж була така ідея нових маршрутів, пробували це робити, та чогось спинились і взялися малювати жовті лінії?

Зрозуміло, що ніхто з обласних перевізників не хоче ділитися прибутками і віддавати маршрути, але невже треба чекати аж до осені? Аж до виборів?

Власне, виділенка  в умовах карантину особливо боляче вдарила саме по тих людях, які власними авто діставались до роботи. Вони ж їдуть не для того, щоб кататися Львовом! У них сьогодні нема іншого варіанту, окрім як доїжджати до місця праці своїми машинами.  Адже обласних  перевезень нема, велосипедом не всі  здатні довколишні  горби подолати. І тут їх змусили стояти в заторах.

І найцікавіше, що саме їм, можливо, восени доведеться голосувати і за мера Львова, і за депутатів. Ці люди в заторах – вони ж потенційні виборці. При цьому передбачити негатив мали б ще на комісії з безпеки руху. Але через велику кількість керівників та різних спеціалістів в ЛМР, що не народилилися і не жили ні у Львові, ні в області і зацікавлені лише у велодоріжках, на комісії за виділенку на Липинського проголосували легко і без напруження..

До слова, нині взялися за ремонт вул. Б. Хмельницького. Однак шкода, що навіть не розглядався варіант прокласти там трамвайну колію до  Епіцентру, взявши до уваги, що найближчим часом там буде збудовано два потужних  житлових квартали.

При цьому давно вже гуляє і не може матеріалізуватися ідея  будівництва  паралельної до Б. Хмельницького дороги в районі вулиць Ковельської, Земельної і до межі міста. Та й тролейбус №33  від  вул. Грінченка можна б було продовжити до Галицького перехрестя. Такі рішення насправді могли б розв’язати питання мобільності.

Єдине ж, на що спромоглися, – це  запустити (у відповідь на скарги і петицію з вимогою скасувати виділенку) досить потужну промовиправдовувальну кампанію у соцмережах: силами хіпстерів, дружніх активістів, урбаністів та навіть чиновників, котрі, судячи з текстів, ще не усвідомили, що вони вже не хіпстери.

Тому я починаю розуміти, що угоди деяких управлінь ЛМР на ведення сторінок у Фейсбуці  сторонніми компаніями,  можливо, і справді мають право на життя...  Але використовувати при цьому фотки, де є три  смуги руху в одному напрямку, - це так само доцільно, як і вдаватись до прикладів організації руху в містах, де є метро.

Словом, ситуація з вулицею Липинського показала, що в місті і далі все робиться не надто продумано, адже прийнятий і розпіарений  план мобільності, де так багато розумних речень, передбачає не лише виділенку і тільки виділенку. Спитати б, чому комісія відступила від плану? Чому ніхто не нагадав про ремонт Б. Хмельницького? І чому лише чують тих, хто голосніше кричить, і не беруть до уваги поточну ситуацію? Чому ігнорують такий факт, що в місті наявні авто не тільки його мешканців? Коли, власне, під час ухвалення рішень в місті будуть керуватися  добре підготовленою аргументацією, з цифрами і без маніпуляцій? 

Можливо, варто дозволити рух виділеними смугами не тільки маршруткам і таксі, а порядком експерименту авто з трьома пасажирами? Так, для цього треба добиватися змін в ПДД, але приклад таксі показує, що було б бажання.

І на завершення. Щоб не було заторів, треба будувати потужні хаби зі стоянками для авто на околиці міста, де ті, хто доїжджає, а без них ніяк, зможуть залишити свої авто і пересісти в комфортабельні автобуси з кондиціонерами і доїхати  до місця призначення.  Але для цього потрібно масштабне мислення, земля, автобуси. Але це не рівень «младоурбаністів», їх до такого не допустять, адже це інша ліга, їм дали слово park&ride – нехай тішаться.

І ще. Дуже цікаво спостерігати, як тримають ніс за вітром депутати. Тепер можна зрозуміти, кого почули, а хто просто піарився. Згадки про  Північну об’їзну  були смішними. Тим паче, що Львів до цього проекту не дотичний, та й поки її збудують, теперішня об’їзна дорога навколо Львова остаточно зупиниться в довжелезному заторі.

Фото - 4studio.com.ua

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  "Підслушка" у квартирі журналіста - це свідома робота на поразку України

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  ПРО МОЖЛИВУ РЕАКЦІЮ-ВІДПОВІДЬ ДЕМОКРАТИЧНОГО СВІТУ НА ОСТАННІ АГРЕСИВНІ ДІЇ ПУТІНСЬКОГО РЕЖИМУ

  Михайло Цимбалюк

  Обшуки у львівських волонтерів - це тиск на волонтерство загалом?

  Богдан Рабешко

  Щодо масштабної пожежі на ЛАЗі

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: