12.06.2019, 19:13

Видатному гумористу Тарапуньці виповнилося б 100 років

2 червня всенародному славетному гумористові Тарапуньці (Юрію Тимошенку) сповнилося б 100 років (1919 — 1 грудня 1986)

Спогадами сучасників про видатного гумориста Юрія Тимошенка поділився на своїй сторінці у Фейсбуці журналіст Михайло Маслій.

Молодший син Тарапуньки Юрій Тимошенко: «З 1986 року, після смерті мого Батька, майже ніхто ніколи не розпитував про нього… Зайдіть у Київський театральний інститут і серед портретів видатних випускників вишу не побачите улюбленців свого покоління, своєї епохи, ні Тарапуньки, ні Штепселя. Може, хтось щось писав, може, бодай в якихось теле – і радіопрограмах згадувалися кумири мільйонів?! Принаймні, мені про це невідомо…»

Юлія Пашковська (12 травня 1936 — 16 червня 2014): «У житті він був дуже серйозним. Навіть сміявся лише при гостях за чаркою. Страшенно хотів мати дітей. А як їх любив! Після одруження з Тарапунькою ми товаришували і постійно спілкувалися з Штепселем. Усі дні народження — Фіми, чи його дружини Розіти, або наші — також разом. Вони обоє з Тарапунькою одного року народження — 1919–го (Юра трошки був старший за свого колегу, та й, звісно, був набагато вищий). Тарапунька був худенький, виглядав молодо довший час. Потім почав здавати. Дуже він любив грати у більярд чи, лежачи на дивані, дивитися телевізор і читати газети. Ми 24 години були разом. І не набридали одне одному. Народ надзвичайно любив Тарапуньку і Штепселя. Якщо навіть якийсь час їх не було чути, всі одностайно вважали: ”Сидять”. Таке казали, і я сама не раз чула: ”Хлопці посидять, і їх знову випустять. Доки знову чогось не скажуть”. Усе це балачки — такого не було. Проблеми мали інколи з цензурою у ЦК партії, хоч на гастролях казали усе відверто. Упродовж багатьох років ми давали два концерти щодня, у суботу–неділю — три. Я співала у другому відділенні до п’яти пісень. Навіть не було часу подивитися вбік.
Тарапунька мене ніколи не ревнував. Я ж співала наживо, про ніякі фонограми й мови не могло бути. Була першою виконавицею багатьох пісень: “Червона троянда”, “Три поради”, “Троянди на пероні”. Багато з них записані на платівки. Я всюди співала українською, 90 відсотків мого репертуару — рідною мовою. Ніколи не брала чужих пісень і нікого не переспівувала».

Юлія Пашковська: «Партнерами на естраді вони були майже півстоліття і ніколи не сварилися. Напевно, тому, що були дуже різними. Шкода, що немає присвяченого їм музею. Хотіла б, щоб там можна було побачити не тільки речі й документи, котрі лишилися після них, а й... їх самих, у вигляді скульптур. Якби, наприклад, із воску виліпили Тарапуньку таким, як він був у житті, а не на естраді, більшість гумориста не впізнала б. Його треба було б посадити у крісло з сигаретою в руці. Таким Юру пам’ятають удома. Зазвичай він мовчав, щось обмірковував, перебував “на своїй хвилі”. Коли приходили гості, якийсь час веселився, жартував, потім раптом заглиблювався у себе. А тих, хто нав’язливо намагався його розтормошити, різко відшивав. Щоправда, потім жалкував. 
Характер мав непередбачуваний. Міг несподівано у ресторані замовити всім жінкам по шоколадці, чоловікам — по чарці горілки.
А якось ударив по обличчю одного, як сказав, негідника за те, що той Березіна назвав “жидом”.
Тарапунька багато курив і позбутися цієї звички не міг, хоча намагався не раз. Коли лікувався, нервував, був у поганому настрої, тоді навіть концерти не ладилися. Куриво сильно “било” по серцю, яке його постійно турбувало. На останніх гастролях в Ужгороді стало зовсім погано — просто зі сцени з інфарктом відвезли до лікарні. Коли виписався і чекав на вокзалі поїзда, щоб їхати додому, не втримався і... закурив. Після кількох затяжок схопився за груди зліва і впав. Через мить його не стало.
А Березін не курив. Поза сценою кожен з них мав власне життя. У гості один до одного ходили дуже рідко. Зате коли виступали у рідному місті Штепселя — в Одесі, завжди відвідували його родичів».

Дядя Йося, батько Фіми, був дуже компанійським. Він працював білетером в оперному театрі. Тому й у сина з дитинства була пристрасть до сцени, що потім привело його до театрального інституту.
Розіта, дружина Штепселя, грала в оркестрі київського оперного театру на трикутнику (ударний інструмент). Але на першому місці у неї була сім’я, тому часто їздила з чоловіком на гастролі, щоб скрізь створювати йому домашній затишок. Загалом про походеньки чоловіків “наліво” часто казала набагато молодшій за себе Юлії, що на це треба дивитися крізь пальці, мужчини нібито без цього не можуть. Головне, аби благовірний не покинув сім’ї.

Дует гумористів мав по 60 виступів на місяць. Їх слухали у філармоніях, палацах мистецтв та просто неба. Коли Тарапунька і Штепсель виходили на сцену, глядачі забували про все, а щоб змусити артистів дати ще один концерт – шанувальники лягали на залізничні рейки. Юхим Березін (Штепсель) та Юрій Тимошенко (Тарапунька) були улюбленцями мільйонів, але мало хто знає, яку ціну їм доводилося платити за всенародну любов...

Тарапунька захоплювався більярдом, був заповзятим футбольним уболівальником. А ще збирав марки. За деякими спеціально мчав потягом чи навіть літаком до інших міст. А назбиравши солідну колекцію, майже всі продав — знадобилися гроші на квартиру. Але трохи того філателійного добра лишилося. Його пристрастю були гармошки. На них він сам акомпанував, коли зі Штепселем на сцені виконували частівки. Яктільки зустрічав знавців цього інструменту, засипав їх запитаннями. Збереглося три цих його раритети — тульська із дзвіночками і ще дві простіші. Є й кілька губних і сила-силенна різних свистків.
Перший задачник українською видав Трохим Тимошенко
Любив також Тимошенко майструвати і стругати. У квартирі стояли столярний верстат, лещата, електроінструменти. На пам’ять про це захоплення залишилися його вироби: тумбочка для взуття (важко повірити, що зроблена вручну), і дерев’яний світильник у вигляді собаки-такси з лампочкою на мордочці і вмикачем під... хвостом.

З Юлією Максимівною побралися 12 грудня 1961-го у рідному місті Тарапуньки — Полтаві. Гостей на весіллі було небагато: мати жениха Дарія Петрівна (з роду композитора Лисенка), кілька колег-артистів, трохи зівак. Наречена була одягнена в темну спідницю і білий светрик. Коли трохи підпили, хтось із гостей кричав молодій на полтавському діалекті: “Хвату вдіньте!” А наречений, коли поставив свій підпис, напівжартома оголосив на всю залу загсу: “Відчуваю, що влип назавжди!”

Штепсель був природженим дипломатом. Він часто залагоджував конфлікти, які виникали через запальний характер Тарапуньки. Навіть на сцені, коли траплялися незручності, Березін все “влаштовував”. Відомо, що в нього була феноменальна пам’ять. Коли Тимошенко щось забував під час виступу, його партнер доволі хитро підказував, вставивши: “Ты, Тарапунька, наверное, хочешь сказать, что...” Розгубився Юхим Йосипович лише раз — на похороні друга. Він, розбитий раптовим горем, у Київському будинку актора підійшов до червоної труни з тілом сценічного партнера, трохи постояв мовчки, а потім ледве вимовив: “Так много хотел тебе сказать на прощанье, но... Извини, Юра, я впервые забыл свой текст...”

 Анатолій Горчинський: «Зі студентських років я дружив з популярним дуетом гумористів Тарапуньки і Штепселя. Знав про них усе, і вони про мене також. Коли Тарапунька приїхав до Львова, то відразу попросив познайомити з гарною дівчиною. Окрім того, що він був ловеласом ”найвищої проби”, у бідолахи не було дітей. Я ж тоді його звів з надзвичайно вродливою Юлею Пашковською, яка співала в кінотеатрі “Україна“ перед початком кіносеансів. Колись таким чином приваблювали глядачів. Тарапунька побачив Юлю і закохався з першого погляду. Мені ж довелося здати на період його “гастролей” свою квартиру, а самому перебратися в готельний номер гумориста. Тоді неможливо було навіть провести когось у номер, вже нічого не кажучи про те, щоб залишити на ніч. Тарапунька був тоді жонатим. Правда, він зателефонував зі Львова своїй дружині, акторці столичного театру імені Франка Ользі Кусенко, і повідомив про розлучення».

           

Кусе́нко О́льга Я́ківна (11 листопада 1919, Канів — 17 листопада 1997, Київ) — українська актриса. Народна артистка УРСР (1962). Народна артистка СРСР (1967). Перша дружина Юрія Тимошенка

Юлія Пашковська: «Дуже хотіла познайомитися з першою дружиною Тарапуньки — Ольгою Кусенко, актрисою театру імені Франка, народною артисткою СРСР, з якою у них не було дітей. Але трапилося так, що ми ніколи не зустрілися. Я така людина, що могла б і на вулиці підійти. Проте не бачила її жодного разу, хоч знала, наскільки вона симпатична і цікава. Та не судилося...»

Юлія Пашковська: «Він хворів і страшенно курив. На щастя, вмів делікатно відмовитися від чарки. А так, на обід, під борщ, чарку чи дві міг хильнути. Цього навчився в Олександра Довженка, з яким його зв’язували довгі роки дружби. Саме Довженко запропонував узяти псевдо Тарапунька — від назви річки на Полтавщині, де народився Юра».

Юлія Пашковська: «Юра помер в Ужгороді 1 грудня 1986 року, здало серце. Хоча був надзвичайно відомим, у жодній газеті про те, що він помер, не сказали ні слова. Ховали його у Києві, з Будинку актора. Людей прийшло дуже і дуже багато…».

Юлія Пашковська: «Досить швидко за Батьком відійшов трагічно і старший син. Це було через вісім місяців. Синові було 25 років. Коли ховала Сашка, до мене підійшла жінка з дирекції Байкового кладовища і сказала: ”Я знала, що у вас швидко буде покійник, — у Тарапуньки були привідкриті очі.
Це означало, що він забере з собою найдорожчу людину”. Так і сталося.
Поховані вони поруч — Батько й син…
Молодший наш Юрій закінчив міжнародний факультет університету. Я хотіла старшого назвати Юрієм, але Тарапунька сказав, що буде Сашко. І дав мені прочитати лист Олександра Довженка, де були слова: ”Знайдіть собі лагідну жінку, одружіться, народіть сина і назвіть Сашком…”

В останні роки життя Юлія Пашковська зареєструвала і очолювала фонд ім. Ю.Тимошенка. Їй хотілося увіковічнити Штепселя і Тарапуньку в Києві, мріяла про пам'ятник. Проте... Не судилося. Потрапила у Феофанію, мала проблеми з хребтом. Померла 16 червня 2014 року. Тіло вдови Тарапуньки кремували і поховали в одній могилі разом з чоловіком і сином ... На Байковому цвинтарі столиці.

А навпроти Тимошенків, через дорогу, через якихось 10 кроків спочиває вічним сном перша дружина Тарапуньки Ольга Кусенко... От іронія долі... Вічна пам'ять кожному...

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  NASA представила перший повністю електричний літак

  Коментар

  Блоги

  Мирослав Дністрянський

  Закон про землю приведе до коліївщини

  Андрій Вихопень

  Будемо сидіти з голою д...ю вже на чужій землі і пишатися собою

  Наталя Тимчій

  Афера з ОХМАДИТом: так скоро не буде кому лікувати наших дітей

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: