Пішли просто чергою негативні новини щодо отримання фінансової підтримки від країн Західного блоку. Судіть самі:
Пішли просто чергою негативні новини щодо отримання фінансової підтримки від країн Західного блоку. Судіть самі:
- Вашингтон не передаватиме затверджену Конгресом США додаткову військову допомогу Україні на суму $400 млн (про це повідомив член Сенату Конгресу Дік Дурбін на слуханнях у комітеті з асигнувань верхньої палати Конгресу). Сенатор заявив, що згідно з графіком платежів, ці гроші будуть доступні лише у 2029 фінансовому році, а рішення про їхнє витрачання прийме вже нова адміністрація Білого дому.
- МВФ зі значним запізненням затвердив Україні черговий транш кредиту в розмірі $690 млн, але майже всі отримані гроші доведеться віддати назад (поки наш Мінфін чекав цих коштів, йому довелося в червні виплатити за старими кредитами МВФ $182,3 млн й рівно стільки віддали в липні (платежі 9 та 10 липня), ще $270 млн належить погасити у серпні, а загальна сума кредитних платежів на користь МВФ у червні-грудні поточного 2026 року становитиме $1,6 млрд).
- Якщо говорити про нові кредитні транші Фонду, то їх цього року очікується два: $685 млн у вересні та $960 млн - у грудні, але тільки у разі виконання вимог МВФ і чергового перегляду кредитної програми, в якій, як видно із заяви Фонду, кредитор наполягає на посиленні податкової політики (нагадаю, серед вимог МВФ - ухвалення законопроекту про обкладення посилок, який досі не проголосований Радою).
- Незважаючи на раніше оголошені плани щодо довгострокової фінансової підтримки України, темпи надання європейської фіндопомоги залишаються нижчими за заявлені (причому дуже помітно — за перші чотири місяці 2026 року європейські країни надали Україні лише 10 млрд євро, хоча на саміті НАТО союзники позначили орієнтир у розмірі близько 70 млрд євро допомоги на 2026 рік та порівняльний обсяг на 2027-й).
І в цій тяжкій ситуації Мінфін України зазнає труднощів із відновленням колишніх обсягів запозичень на відкритому ринку. На останніх аукціонах з розміщення ОВДП у липні цього 2026 року відомство залучило від 6,1 до 6,3 млрд грн, що більш ніж удвічі менше за показники червня (коли розміщення держоблігацій перевищували 14 млрд грн).
Далі у нас йде паніка щодо непопулярних рішень, які може прийняти або вже прийняла наша влада. Тут і страх про ризик зростання податків, і посилення контролю, інші болючі ініціативи. Ось один із таких показових прикладів:
- українських бізнесменів уже цього літа чекає нова хвиля банківських перевірок й блокувань рахунків. На цьому наполягає у своєму новому наказі НБУ: банки почнуть ретельніше перевіряти та сильніше чіплятися до підприємців. Нацбанк своїм листом №25-0010/65703 довів банкам нові рекомендації з питань фінансового моніторингу, до якого включив додаткові ознаки так званих компаній-оболонок (у цьому списку 12 пунктів підозрілості). Тобто найближчим часом банкіри розгорнуть нову хвилю перевірок малого, середнього і великого бізнесу, а потім традиційно підуть затримки та зупинки платежів.
Що далі? Найімовірніше, до кінця літа Мінфін України так і не повернеться до нормальних обсягів розміщень ОВДП – або буде різати план запозичень, або девальвація гривні візьме на себе основне навантаження. Більше схиляюся, що на нас чекає девальвація з прискоренням, тому що податки вкрутити зараз теж дуже проблематично, оскільки місцевий бізнес помирає з величезною швидкістю + ще одне підвищення податків остаточно його доб'є наступного 2027 року.
І тоді ми отримаємо не просто рецесію, а мегакризу. Тож лише диво у вигляді завершення війни, можливо, врятує наші ринки й бізнес.
За темою
ТОП
У Львові скасували виставку оборонних технологій після ракетного удару по Київщині
Лубінець: у ТЦК на Закарпатті незаконно утримували чоловіка з інвалідністю
25 липня: що треба знати про цей день
Сили оборони України знешкодили ще 1450 російських окупантів – Генштаб
ППО знешкодила одну ракету та 127 дронів, якими РФ атакувала Україну
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
ERAZMUS+ МОЛОДІЖНІ ОБМІНИ – БІЛЬШЕ, НІЖ МАНДРІВКИ
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні