06.10.2025, 21:20
Указ Зеленського скасований: суддя Тупицький має бути повернутий на посаду
Велика Палата Верховного Суду залишила без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, яким було визнано протиправним та скасовано Указ Президента України №79/2021 від 26 лютого 2021 року. Цим Указом було відсторонено Голову та суддю Конституційного Суду України Олександра Тупицького від виконання повноважень.
Рішення, що було прийнято 2 жовтня, набуло статусу остаточного та не підлягає оскарженню. Таким чином, завершено багаторічне судове протистояння, що стосувалося меж повноважень Президента України, незалежності Конституційного Суду України та принципу поділу влади в Україні.
У 2020–2021 роках Президент України видав одразу кілька Указів, спрямованих на відсторонення з посади Голови КСУ Олександра Тупицького та скасування Указу про його призначення. Ці Укази стали предметом трьох окремих судових проваджень, у яких інтереси Олександра Тупицького представляла команда LESHCHENKO & PARTNERS.
Команда адвокатів сформувала послідовну правову позицію, ґрунтуючись на положеннях Конституції України та Закону України «Про Конституційний Суд України». В обґрунтування позовів було зазначено, що:
Конституція України не передбачає жодних повноважень Президента щодо тимчасового відсторонення або скасування Указів про призначення суддів Конституційного Суду;
Суб’єкти призначення суддів КСУ (Президент, Верховна Рада, З’їзд суддів) не мають права втручатися в незалежність судової владиабо використовувати дисциплінарні чи процесуальні заходи впливу;
Такі Укази підривають принцип юридичної визначеності, який є складовою верховенства права.
Судова практика: три перемоги в трьох інстанціях
Усі три укази Президента були визнані протиправними та скасовані судами:
Указ Президента №607/2020 від 29 грудня 2020 року (про відсторонення судді КСУ Тупицького від посади терміном на два місяці) – скасовано рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 грудня 2022 року, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 жовтня 2023 року (остаточне рішення) у справі № 9901/43/21.
Указ Президента №124/2021 від 27 березня 2021 року (про скасування указу Президента України Віктора Януковича від 2013 року щодо призначення Тупицького суддею КСУ) – скасовано рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 липня 2021 року, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 жовтня 2023 року (остаточне рішення) у справі № 9901/96/21.
Указ Президента №79/2021 від 26 лютого 2021 року (про повторне відсторонення судді Олександра Тупицького) – скасовано рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 травня 2025 року, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 02 жовтня 2025 року (остаточне рішення) у справі №9901/57/21.
“Це рішення - кульмінація багаторічної боротьби за право і конституційність, а ця справа стала принциповим маркером для всієї правової системи. Завдяки професійній роботі адвокатів LESHCHENKO & PARTNERS, чіткій стратегії, глибокому аналізу законодавства та належній доказовій базі вдалося аргументовано довести незаконність усіх трьох Указів Президента України. Це не лише перемога клієнта - це захист Конституції України, незалежності органу конституційної юрисдикції, та принципу поділу повноважень у демократичній державі. Ми впевнені, що ця судова практика слугуватиме орієнтиром для майбутніх рішень у публічно-правовій сфері.”
Олександр Лещенко, Керуючий партнер
Юридичні наслідки справи
Рішення Великої Палати Верховного Суду має системне значення для української правової системи, адже останнє підтверджує незалежність конституційної юрисдикції від субʼєктів призначення (Президента України, Верховної Ради України та зʼїзд суддів) та неможливість виходу поза межі наданих Конституцією повноважень.
За темою
- На Вінниччині зіштовхнулися тепловоз та поїзд "Інтерсіті+"
18.04.2026, 16:16
- СБУ "вполювала" в Криму 3 судна російського флоту
18.04.2026, 15:05
- Сили оборони уразили одразу чотири важливих нафтових об’єкти в Росії
18.04.2026, 13:56
- 30 "Шахедів" за 24 години: військові встановили рекорд перехоплювачами Sting
18.04.2026, 12:47
- ПС: Росія за день запустила 219 дронів, є влучання на 17 локаціях
18.04.2026, 09:47
Обговорення
Суспільство
ТОП
Поблизу Львова 17-річна дівчина загинула під час катання на квадроциклі
На Київщині загинув 11-річний хлопчик: дитину засипало піском
У Львові 23-річний чоловік до напівсмерті побив 20-річного хлопця
На Прикарпатті у ДТП з маршруткою «Івано-Франківськ — Львів» загинув водій
У громаді на Львівщині ввели карантин через сказ: під наглядом люди та собаки
ФОТО
Відео
Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги
Михайло Цимбалюк
Завдання ворога - показати, що війна «всюди», що тилу не існує
Михайло Цимбалюк
Стрілянина в школі, безпека дітей і проблема нелегальної зброї в Україні
Богдан Козійчук
Про молодіжні ради, закиди та приклад небажання вирішувати проблеми