• Головна
 • Новини
 • У Львові відсвяткували 90-річчя Ігоря Хоми – основоположника українського джазу

15.05.2019, 13:36

У Львові відсвяткували 90-річчя Ігоря Хоми – основоположника українського джазу

Ігор Хома - український музикант, композитор і джазмен мав велику відвагу пропагувати джаз тоді, коли радянська система намагалася знищити у мистецтві все неординарне та ще й з виразним національним акцентом.

На початку травня, коли увесь світ відзначив День джазу, у Львівській філармонії відбувся чудовий концерт «Срібне коло» з нагоди 90-річчя легенди українського джазу Ігоря Хоми. Організатором і натхненником цього дійства виступив співак Орест Цимбала спільно з однодумцями.

Добрі й славні традиції української джазової музики сягають 1960-их років. Зокрема, львівського ансамблю «Медікус» під керівництвом Ігоря Хоми. Український музикант, композитор, джазмен і засновник української школи джазової музики, автор джазових п'єс та імпровізацій, естрадних пісень, музики до драматичних вистав та музичних фільмів Ігор Хома прожив цікаве, хоч і недовге творче життя.

Ігор Хома народився на Тернопільщині, а навчався у Львові. Тут маестро закінчив середню школу та Медичний інститут (1953). Згодом працював науковим співробітником Інституті епідеміології, мікробіології та гігієни. Захистивши кандидатську дисертацію, став викладачем Львівського медичного інституту, отримав звання доцента (1970) і працював там до кінця життя.

Побувавши на фестивалі молоді і студентів у Москві (1957), де виступали джазові колективи, Ігор Хома запалився ідеєю організувати власний ансамбль. Він заснував український джазовий ансамбль «Ритм» у Львові (1958—1960). Жорстка дисципліна, якою відзначався оркестр, базувалася на авторитеті його організатора і незмінного керівника. 1965 року ансамбль отримав назву «Медікус».

Ігор Хома формував і розвивав імпровізаційний джаз, орієнтований на український мелос. Він мав велику відвагу пропагувати джаз тоді, коли радянська система намагалася знищити у мистецтві все неординарне та ще й з виразним національним акцентом.

Для першого українського музичного фільму львівського телебачення «Залицяльники» (1968) «Медікус» виконував композиції Ігоря Хоми під його керівництвом.

Останній концерт ансамблю «Медікус» відбувся у Львівському оперному театрі (1981). Після нього композитор мав серйозні неприємності у зв'язку з виконаною коломийкою. Згодом у музиканта стався інсульт, який поставив крапку у його музичній кар'єрі. Залишилася недописаною докторська дисертація.

(За Вікіпедією).

 • ,
 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  Культура

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  На позачерговій сесії ВРУ слід повернути українцям газ та підвищити пенсії - Батьківщина

  Коментар

  Блоги

  Наталя Тимчій

  Разом зможемо зробити Львівщину й Україну успішними

  Василь Чорний

  Про досвід політичних невдач Івана Франка, який потрібно пам’ятати напередодні виборів

  Дмитро Снєгирьов

  Під виглядом відведення сил Росія готує провокацію. Станиця Луганська під загрозою прориву

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: