• Головна
  • Новини
  • У Кракові вшанують 10 роковини смерті Єжи Новосельського

20.02.2021, 19:22

У Кракові вшанують 10 роковини смерті Єжи Новосельського

У неділю, 21 лютого, минають 10 роковини від смерті видатного художника, іконописця, графіка і православного теолога Єжи Новосельського (також відомого за своїм українським іменем Юрій Новосільський).

Про це пише Польське радіо.

Новосільський мав українське походження, адже народився у лемківській родині. Із нагоди роковин влада Кракова символічно запалить пам’ятну свічку на могилі художника на Раковицькому цвинтарі.

«Краків, рідне місто Єжи Новосельського, завдячує йому не лише багаторічною присутністю в мистецькому середовищі, не лише чудовими творами, але й черпає з його думок, багатої і складної особистості, яка формувалася на приграниччі культур і світоглядів», - говориться у повідомленні мерії Кракова.

Єжи Новосельський (Юрій Новосільський) народився 7 січня 1923 року у Кракові, де теж помер 21 лютого 2011 року. Художник більшість життям прожив у цьому місті, із 12-річною перервою, коли працював у Державній вищій школі образотворчого мистецтва в Лодзі.

Він є професором Академії мистецтв у Кракові. Удостоєний звання Doctor honoris causa Львівської академії мистецтв.

Новосільський створив власний неповторний художній стиль, у якому поєднував західну та східну філософії, польську та українську культури. Захоплення Новосільського східною літургією привело його до написання релігійних настінних картин, іконостасів, а також абстрактних композиції та пейзажів.

Його ікони, іконостаси, розписи, поліхромії, інтер’єри та інші праці є, серед іншого, в: греко-католицьких і православних храмах у Кракові, Ґурові-Ілавецькому, Єленій-Ґурі, Кентшині, Білому Борі, Люблині, у монастирі в Тинці, у греко-католицькому храмі при монастирі оо. Василіан у Варшаві, у храмі в французькому Люрді, а також у костелі Івана Хрестителя у Варшаві тощо.

Роботи художника презентували на численних виставках по всьому світі, зокрема, під час Венеційського бієнале. Сьогодні його праці є теж у колекціях польських і закордонних музеїв, а також у багатьох приватних колекціях.

За свою творчість Єжи (Юрій) Новосельський нагороджений рядом високих польських державних нагород.

Від 1996 року у Кракові працює «Fundacja Nowosielskich», яка популяризує ціннісні явища у сучасній культурі, надає стипендії молодим художникам.

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

У с. Розвадові Стрийського району вантажівка врізалась в АЗС. Відео

Коментар

Блоги

Богдан Рабешко

Задовбали! Переворот...

Михайло Цимбалюк

Країна без розвідників

Мирослав Дністрянський

Про модернізацію українського культурного середовища як геополітичну потребу

Підпишіться на WestNews.info у Facebook: