У День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939- 1945 років, який відзначається 8 травня в Україні і по всій Європі, а також з нагоди 80-ї річниці капітуляції нацистської Німеччини, Генеральний консул Вячеслав Войнаровський та співробітники ГКУ в Кракові поклали квіти й запалили лампадки біля Меморіалу жертв фашизму, розташованого на території колишнього концентраційного табору Плашув (KL Plaszow) у Кракові.
Цією символічною акцією українські дипломати вшанували пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни і нацистських переслідувань, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних гітлерівцями і їхніми союзниками у роки Другої світової війни. Схиляючи голови перед подвигом Українського Народу, його визначним внеском у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, учасники церемонії висловили повагу усім борцям проти нацизму з метою утвердження спадкоємності традицій воїнів — переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України.
Червоний мак є символом цього дня - міжнародним знаком пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів, а також вираженням скорботи, пам’яті та надії на мир.
Нацистський концентраційний табір Плашів (KL Plaszow) був створений восени 1942 року. За роки його існування через систему примусового ув’язнення пройшло від 30 до 35 тисяч осіб різних національностей, серед яких значну частку становили українці. Згідно з архівними даними та свідченнями істориків, на території колишнього табору досі зберігаються останки близько 5-6 тисяч жертв – ув’язнених, страчених у період функціонування табору, а також мешканців ліквідованого у 1943 році краківського гетто.
Неподалік концтабору знаходився трудовий табір-каменоломня «Лібань», де було також закатовано 4 тисячі в'язнів – переважна більшість, з яких українці та поляки.
Жорстокі умови утримання, систематичні тортури та відсутність елементарної медичної допомоги призводили до масової загибелі в’язнів, чиї останки досі знаходять у братських могилах навколо колишніх каменоломень.
Жахливі події, які відбувалися на території плашівського комплексу, знайшли відображення в оскароносному фільмі Стівена Спілберга «Список Шиндлера», який детально відтворює географію табору, зокрема сцени масових розстрілів на пагорбі, який і сьогодні є частиною меморіального комплексу.
Дана акція Генерального консульства України в Кракові була також важливим закликом до польської громадськості й міжнародної спільноти активно протидіяти спробам путінського режиму спотворювати й переписувати світову історію та її трагічні сторінки для поширення брехливих рашистських наративів та дезінформації в рамках інформаційної війни, що ведеться кремлем проти України і її союзників.
За темою
- Саміт НАТО у Гаазі: чи почують там Україну та до чого готуватися
24.06.2025, 12:57
- США завдали нищівного удару по ядерних об’єктах Ірану — Тегеран втратив спроможність створити бомбу, заявив віцепрезидент Венс
24.06.2025, 08:31
- Іран атакував американські бази в Катарі, Бахрейні та Іраку: що відомо
23.06.2025, 20:27
- У Польщі затримали чоловіка, який дев’ять днів катував українку
23.06.2025, 16:21
- Іранський парламент проголосував за закриття Ормузької протоки: світова нафтова криза під загрозою
22.06.2025, 18:30
Обговорення
Світ
ТОП
Дворічну Яну Палько, яка зникла на Львівщині, знайшли живою
«Мене били свої»: боєць “Азову” звинувачує військових з 3-ї штурмової бригади в організованому нападі
На Львівщині викрили керівників університету, які завищили ціни на техніку майже на 2 мільйони гривень
Смертельна аварія у Львові: велосипедист загинув, в’їхавши у стовп
На Хмельниччині мопедист-підліток загинув, зіткнувшись із дрезиною на залізничному переїзді
ФОТО
Відео

Ховався на сосні: прикордонники затримали жителя Київщини біля кордону з Білоруссю
Коментар
Блоги

Василь Чорний
Суд присяжних в Україні в умовах воєнного стану діє

Михайло Цимбалюк
Новий законопроект про виплати людям з інвалідністю не буде антисоціальним

Василь Чорний
Волонтерство не надаватиме привілеї під час вступу у ЗВО: спростування фейку