26.12.2019, 17:31

Славське: друге дихання

Славська ОТГ була створена в серпні 2017 року: внаслідок об’єднання трьох сільських рад: Нижньорожанківської, Либохорівської та Волосянківської Сколівського району та Славської селищної ради. Початок був непростим: громаді, яка загалом об’єднала 8 населених пунктів — одне селище і 7 сіл, гостро бракувало фінасових надходжень. Ситуація змінилась завдяки компанії ОККО, яка зареєструвала тут свої податки. Нові фінансові надходження об’єднана громада відчула вже у січні 2018 року. 

Нове життя музичної школи

Славська дитяча музична школа стоїть в декількох хвилинах ходи від «місцевого» залізничного вокзалу – в будівлі Народного дому на вул. Шептицького.

З її директором Іриною Греб зустрічають в недавно відремонтованому  просторому актовому залі. Приміщення заставлене музичними інстументами, у куті, поруч з фортепіано, вбрана новорічна ялинка.

– Все, що ви тут бачите, стало реальним лише завдяки об’єднанню громади -  розповідає Ірина Греб. – Отож, наші учні (а в музичній школі нині навчається 123 дитини із Славського та інших населених пунктів ОТГ) тепер займаються  в належних умовах.

Предусім завдяки тому, що впродовж останніх двох років школа була забезпечена необхідними музичними інструментами. Славська селищна рада профінансувала нам, зокрема,  закупівлю ударної установки, баяна, кількох акордеонів, гітари, електронного фортепіано Yamaha.

Після цього школа фактично отримала друге дихання, можливість для активного розвитку. Про те, як ми бідували і наскільки складно дітям було займатися раніше, навіть не хочеться згадувати.

– Якщо говорити про зміни у Славському загалом, то вони дуже суттєві, – продовжує директор. – У місті останнім часом змінюється буквально все. Маємо нові дороги і тротуари, вночі селище буквально сяє вогнями, скрізь  вуличне освітлення. А комунальні служби! Тепер принаймні видно, що вони є. А чи ви бачили, яку гарну школу збудували у Верхній Рожанці. А скільки з’явилось новий спортивний і дитячих майданчиків. Найближчий наочний приклад – вимощена бруківкою площа перед будівлею Народного дома. Подивіться у вікно. Як вона тепер гарно виглядає, є освітлення. Чогось подібного в нас ніколи не було. 

Дорога у Волосянку                      

Із селища Славське в село Волосянка добираюсь «дорогою майбутнього». Тією самою, від будівництва якої значно залежить розвиток туристичного потенціалу Славської ОТГ.

Йдеться про дорогу зі Славського до Хащовані, яка має стати частиною нового автомобільного шляху. Згідно із планом, він сполучатиме гірськолижні курорти Львівської та Закарпатської області – Тисовець, Орявчик, Плай, Славське, Волосянка, Пилипець, Ізки. На закарпатському боці дорогу з Хащовані мають добудувати до Верхнього Студеного – у результаті зі Славська, з якого нині нема виїзду, тільки повертатись назад, можна буде дістатись на Закарпаття, не повертаючись у Сколе – до траси Київ – Чоп.

Ділянка дороги Славське – Волосянка, якою котиться наш автомобіль, в ідеальному стані. Їхати по ній суцільне задоволення. Обабіч тішить око добротна велодоріжка. Все це на фоні чудового карпатського пейзажу.

А ось сучасний спортивний майданчик у селі Волосянка, будівництво якого обійшлося громаді в  1,5 млн грн. Поруч школа.

Від місцевих мешканців дізнаюся, що врочисте відкриття спортивного об’єкта відбулося кілька місяців тому –  під час свята першого дзвоника. Майданчик має штучне покриття, цілком новочасна футбольна інфраструктура. Для місцевої молоді та дітлахів поява такої  спортивної площадки  стала неабияким стумулом до занять футболом.

Школа у Верхній Рожанці – це треба побачити

У числі інших реалізованих масштабних проектів в Славській селищній раді назвали будівництво  нової школи у селі Верхній Рожанка (співфінансування ОТГ у розмірі 8 млн грн), про яку вже було згадано вище.

Власне, у вересні торік було збудовано і відкрито головну частину школи – блок «А». На кожному поверсі тут чистенькі титуалети. Чому на цьому наголошуємо? У старій школі діти бігали на вулицю…

Саме у ці дні у новій школі завершують обладнували кабінети фізики, хімії та біології. На полицях вилискують новенькі амперметри, вольтметри та інше  дивовижне шкільне начиння, яке ми аж ніяк не сподівались побачити у сільській школі за сотню кілометрів від обласного центру.

Більше того, у кожному кабінеті та навіть чи не кожному класі – екран з відеопроектором. Днями до школи завели кабельний інтернет. Зайве говорити наскільки це важливо для сільської школи.

 «Тепер учителям не доведеться на пальцях пояснювати, що таке електричний струм і як його виміряти. Можна унаочнити урок інформацією з Інтернету. Школа повинна відповідати вимогам часу, інакше теперішнього учня до навчання не заохотити. І я рада, що нам вдалось знаною мірою зруйнувати стереотип відсталої сільської школи. Хоча ви самі знаєте, що різниця між школою і місті і в селі залишається разючою», - зазначила директорка Верхньорожанківської школи Оксана Пинів.

Директорка Верхньорожанківської школи Оксана Пинів.

Також у школі буде майстерня, для якої закуплять швейні машинки. Водночас триває будівництво спортзалу, нової бібліотеки та харчоблоку.

У тісній будівля старої школи навчання було організовано у дві зміни. Тепер просторі класи запросто вміщають 186 учнів. Насправді це дуже багато для карпатського села. Верхня Рожанка і з погляду демографії є унікальним полесенням. Воно єдине у Сколівському районі, де фіксують природній приріст населення. Скоро тут вже буде два перших класи. І це точно, бо тутешній садочок просто гудить як переповнений вулик.   

Власне, у Славській ОТГ поки що дефіцит садочків. Загалом є 8 шкіл і тільки один садочок. І знову ж таки, завдяки тому, що компанія ОККО своїм внеском сформувала спроможний бюджет, громада змогла в селі Либохора (входить до складу ОТГ) викупити приміщення під реконструкцію дитячого садочка. За 1,45 млн грн.  На 2020 рік закладено 2 млн грн на виготовлення проектно-кошторисної документації та виконання ремонтних робіт. У Лихоборі налічується 75 дітей дошкільного віку. І це майбутнє цього села.

І ще. Не тільки у Славську, а майже по всіх селах ОТГ  встановлено нові дитячі майданчики. Їх загальна вартість сягнула 850 тис. грн.

Славськ як карпатська столиця велотуризму

З-поміж найдорожчих проектів, реалізація яких ще триває, слід виділити   будівництво велодоріжки.

Доріжку будують в межах проекту «Велокарпатія: розвиток інфраструктури для велотуризму на Львівщині». Три джерела фінансування – кошти європейського Союзу, Львівська обласна рада та Славська селищна рада, яка зробить чималий власний внесок у проект. 

До речі, мають бути облаштовані стартова та фінішна локації. Також  розроблять відповідний велоквест.

Загалом на будівництво доріжки, що безперечно сприятиме розвитку велотуризму у Карпатах,  витратять 28,3 млн. грн. Тобто, у майбутньому центр зимового туризму  Славськ може набути слави літнього туристичного містечка. 

– Ця велодорізка є досить широкою, що дозволить «забрати» з дороги всіх велосипедистів, – коментує Ольга Безушко, начальник відділу туризму та комунікацій Славської селищної ради. –  Важливим є й те, що місцями вона облаштовується попід річкою та лісом, що дасть змогу велотуристам насолоджуватись мальовничими краєвидами Карпат.

«Цього року будівництво доріжки ми завершимо орієнтовно на 60%. Наступного за сприятливих умов цей проект плануємо повністю завершити», - зазначила Ольга Безушко.

Замість епілогу

У Славську, яке відоме ще за радянських часів як гірськолижний курорт, останнім часом дбають не лише про туристів і лижний спорт. І навіть не лише про те, як привабити у Карпати велотуристів...

У селищі є «свої» команди з футболу, волейболу, шахів, гірських лиж, велоспорту. Останнім часом активно розвиваєть  піший туризм, команда з якого стала чемпіон  всеукраїнських змагань. При цьому фінансування усіх видів спорту здійснюється здебільшого з місцевого бюджету.

Нічний Славськ світиться вогнями

Спитати б, навіщо витрачати стільки грошей на гуманітарні програми та проекти, без який, здавалося б, можна обійтися. Відповідь проста. Тільки, ті міста, містечка, селища і села матимуть перспективу, у які хочеться повернутись.

Андрій Лозовський.

Перше фото - новенька будівля Верхньорожанківської школи.

 • Обговорення

  Завантаження плагіну facebook...

  ТОП

  ФОТО

  Відео

  NASA: Політ Crew Dragon – лише початок, далі – освоєння Місяця

  Коментар

  Блоги

  Андрій Вихопень

  Іду Львовом і бачу рекламу ієзуїтів

  Іван Стецькович

  В Україні весь час панує одна партія - «партія влади», а 350 зареєстрованих - це спосіб приховати злодійство

  Богдан Рабешко

  Знову про наших львівських дурбаністів

  Підпишіться на WestNews.info у Facebook: