28.08.2024, 15:51
Ратифікація Римського статуту: загрози для українських військових відсутні
Ратифікація Римського статуту: загрози для українських військових відсутні
Ратифікація Римського статуту: загрози для українських військових відсутні
21 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон України про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) та поправки до нього. Законопроєкт, внесений Президентом України Володимиром Зеленським, підтримали 281 народний депутат.
Це важливий крок у зміцненні правової системи України та підсиленні боротьби з міжнародними злочинами. Однак, у суспільстві виникли побоювання щодо можливих загроз для українських військових, пов’язаних із ратифікацією Римського статуту.
У цій статті розвінчуємо основні міфи, які виникли навколо цього питання.
Що таке Римський статут?
Римський статут – це міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд. Цей документ визначає юрисдикцію суду щодо чотирьох основних категорій злочинів: злочин агресії, геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини. Україна вже визнала юрисдикцію МКС у 2015році, що означає, що МКС мав право розслідувати міжнародні злочини, які відбуваються на території України, навіть до ратифікації статуту.
Розвінчання міфів
Міф 1: Ратифікація Римського статуту створює нові загрози для українських військових.
Правда: Насправді, Україна визнала юрисдикцію МКС ще 2015 року. Вже тоді МКС мав право розслідувати міжнародні злочини в Україні, і жодних нових ризиків для українських військових це не створило. За цей час МКС не ініціював жодного розслідування проти українців.
Міф 2: Усі українські військові можуть опинитися на лаві підсудних у Гаазі.
Правда: МКС зосереджується лише на розслідуванні найсерйозніших міжнародних злочинів, які є системними та масштабними порушеннями. Суд не переслідує рядових військових, його цікавлять ті, хто організовує злочини, тобто лідери та командувачі.
Міф 3: МКС автоматично розслідуватиме всі злочини на території України.
Правда: МКС втручається лише тоді, коли національна система правосуддя не хоче або не може розслідувати та судити злочини. Ратифікація Римського статуту лише підсилює українське законодавство та надає більше можливостей для національних розслідувань.
Міф 4: МКС тепер активно переслідуватиме українських військових.
Правда: За майже 10 років співпраці з МКС жоден український військовий не став підозрюваним. Це свідчить про те, що Україна дотримується міжнародного права та ефективно розслідує можливі порушення через національні органи правопорядку.
Міф 5: росія засипле МКС фейковими «справами» проти українських військових.
Правда: росія і до ратифікації могла б це зробити, але МКС ретельно перевіряє докази на двох етапах: спочатку це робить Прокурор МКС, а потім – Палата досудового розслідування. Навіть у реальних справах зібрати достатньо доказів складно, а у випадку фейкових звинувачень це практично неможливо.
Чи є реальні загрози для українських військових?
Варто зазначити, що разом із ратифікацією Римського статуту, Верховна Рада України прийняла норму, яка передбачає, що протягом наступних 7 років Україна не визнаватиме юрисдикцію МКС щодо воєнних злочинів, вчинених українськими військовими. Це рішення залишає можливість розслідування таких злочинів українськими правоохоронними органами.
Таким чином, для українських військових не існує загроз, якщо вони не вчиняють воєнні злочини.
Ратифікація та подальша імплементація Римського статуту лише підсилює українське законодавство, підтверджуючи прагнення України вести захист своєї території законними методами та боротися з безкарністю за міжнародні злочини.
За темою
- 21 листопада: все про цей день
21.11.2024, 07:45
- 20 листопада: все про цей день
20.11.2024, 07:49
- 19 листопада: все про цей день
19.11.2024, 07:46
- 18 листопада: все про цей день
18.11.2024, 07:54
- 17 листопада: все про цей день
17.11.2024, 07:45
Обговорення
ТОП
У Львові 22-річний чоловік через суд домігся звільнення з незаконної мобілізації
Військовозобов’язаний на Львівщині виграв суд у ТЦК через ігнорування заяви на відстрочку
Львів’янин отримав 3 роки тюрми за шахрайство з «лікуванням» онука
У Львові шукають мешканця модульного містечка, який зник 5 днів тому
У Львові затримали водія в стані алкогольного сп’яніння
ФОТО
Відео
рф завдала ракетного удару по Харкову: є десятки поранених
Коментар
Блоги
Богдан Козійчук
Правнича термінологія: проблеми стандартизації
Михайло Цимбалюк
Михайло Цимбалюк про владику Василя Семенюка
Михайло Цимбалюк
Суд над «азовцями»: мовчання міжнародних партнерів