• Головна
  • Новини
  • Пенсії, їхня індексація, прожитковий мінімум: коментує нардеп Михайло Цимбалюк

26.10.2023, 17:37

Пенсії, їхня індексація, прожитковий мінімум: коментує нардеп Михайло Цимбалюк

У Держбюджет на наступний рік закладене зростання прожиткового мінімуму, тож мають зрости і соцвиплати, прив’язані до цього показника. Наскільки і за яких умов відбудеться зростання?

У новому бюджеті закладене зростання прожиткового мінімуму. Соціальні виплати прив’язані до цього показника, тому варто чекати, що вони також виростуть.

Гість — перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк.

Михайло Цимбалюк: Це другий бюджет держави, що воює, та все-таки левова частка йде на сектор оборони.

Все те, що платять наші шановні підприємці, бізнесмени з податків, все йде на сектор оборони. А те, що ми називаємо соціальні виплати, зарплати бюджетникам — це все, дякуючи нашим міжнародним партнерам, ну і, звичайно, тим, хто нам позичає гроші. Про прожитковий мінімум — це однозначно дуже болюча тема. Чому? Бо реально, за підрахунками Міністерства соціальної політики, приблизно десь на вересень прожитковий мінімум (а це та складова, за яку може людина в місяць прожити, куди входять продукти, харчування, товари необхідності, побутова хімія, одяг) — це 9 тисяч гривень. А обраховується офіційно в проєкті бюджету 2920. Усвідомлюємо, наскільки велика різниця і зразу логічне питання: «Як можна вижити?». Але маємо те, що маємо. 2920 — це приблизно на 300 гривень більше, ніж зараз є. Від цього зросте і мінімальна пенсія, яка зараз становить 2093 гривні, зросте до 2361 гривні.

Але позитивно, що в проєкті бюджету вдалося відстояти складову, що наступного року, весною, буде індексація пенсії на рівень інфляції. Тобто пенсіонери ще отримають одне підвищення на рівень інфляції. І там значно складна формула, бо обраховує Пенсійний фонд і стаж роботи, і коли людина пішла на пенсію, з якої посади.

Про весняну індексацію

Михайло Цимбалюк: У нас до трьох тисяч гривень отримує третина всіх пенсіонерів.

Тобто це значно велика кількість людей. Ми надіємося, що допоможе все-таки це весняне проведення індексації.

Приблизно пенсія може зрости, як говорить приклад цього року, від 90 до 450-500 гривень. Я ще раз, дуже багато різних складників. До того, є спроба, і ми настоїмо, щоб уряд забезпечив підняти пенсію тим категоріям, нашим заслуженим людям, які пішли на пенсію до 2000-го року, їм не підіймали пенсію, і іншим ще категоріям, яких не стосувалася індексація.

До того ж проведуть перерахунок пенсії тим, хто продовжує працювати. Чому нам важливий цей прожитковий мінімум? Бо відносно до нього однозначно зросте допомога на дітей: віком до 6 років вона буде 2563 гривні, дітям від 6 до 18 — 396.

Тобто, це також важливо, також зросте допомога тим особам з інвалідністю, тим людям, які доглядають за особами, яким потрібен догляд. Тобто, це, якщо говорити в абсолютних цифрах, воно не стільки є велике для кожної людини. І ми прекрасно розуміємо, була дискусія в Комітеті Верховної Ради соціальної політики захисту прав у ветеранів. Але, зважаючи на виклики, які сьогодні існують перед державою, то звичайно навіть те, що невелике якесь зростання, воно, звичайно, дає певний оптимізм.

Також триває дискусія у Кабінеті міністрів, як зробити так, щоби все-таки з наступного року провести інший перерахунок пенсій, щоби можна було підняти цим людям, про яких ми кажемо, які отримують до трьох тисяч. А це майже третина. Там, звичайно, декілька десятків мільярдів потрібно грошей. Зараз все-таки триває дискусія, так звана бальна система, в залежності, де людина працювала, яку зарплату отримувала. Але я ще раз підкреслюю, поки що кінцевого рішення немає, бо там є як і плюси, так і мінуси.

Про узгодження з донорами

Михайло Цимбалюк: Коли мені також кажуть, що це значно мале підвищення, то я ж не можу, як людина з певним досвідом державної служби, займатися популізмом. Бо я прекрасно усвідомлюю, що певне підвищення треба обґрунтувати, де це брати.

Тривають дискусії уряду, Національного банку з представниками Міжнародного валютного фонду, який вже відновив свій офіс і діяльність в Україні. Чому?

Насправді, якщо говорити в цифрах, то Міжнародний валютний фонд не є основним позичальником для бюджету України. Але його маркери спостерігають інші — ті, у кого ми або просимо допомоги, або просимо позичити. Через це нам дуже важливо зберегти оці маркери та співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Вони поки що, наскільки мені відомо (я, до речі, не є учасником цих перемовин) не ставлять жорстких вимог, що стосується пенсійного забезпечення і соціальних виплат.

Вони кажуть, що Україні потрібна пенсійна реформа, але також підтримують ту тезу, що вона може відбутися тоді, коли буде зростання економіки, коли завершиться війна. Тобто, слава Богу, вже вони розуміють, що наступний етап був би неефективним, якби його проводити зараз, тому що немає як мінімум одного чинника — це фондового реального ринку для цієї реформи.

А все решта — немає жорстких заперечень, і це говорить про те, що соціальна політика, як друга складова після сектору оборони цього бюджету, буде все-таки фінансуватись. Лунають також застереження, що, наприклад, якщо наші міжнародні партнери не виконують свої обіцянки, як тоді бути?

Уряд має декілька таких факторів і вони можуть однозначно зменшувати або регулювати наші валютні запаси. Золото-валютні запаси в нас сьогодні, як ніколи, досягли максимуму за декілька років. Тобто, уряд може шляхом продажі валютних запасів, регулювати таким чином, щоб громадяни не відчули різкого стрибка інфляції. Але ще раз підкреслюю, дуже важливо, як урядовці та Нацбанк проведуть перемовини, бо цього року Україна також має свої зобов’язання щодо сплати відсотків по кредитах.

Можливо, вдасться провести перемовини щодо відтермінування, можливо, і списання боргів. До речі, практика є така і міжнародна, і в історії України вже таке відбувалося. Це форс-мажорні обставини. І дуже віримо, що наш уряд фахово проведе ці перемовини й соціальні виплати не тільки збережуться, а можна буде говорити про реальне підвищення пенсії наступного року.

Про індексацію військових пенсій

Михайло Цимбалюк: Так, це справді велика проблема, коли ми говоримо про військові пенсії та пенсії прирівняних до військових — це правоохоронці різних систем. Ті, які пішли на заслужений відпочинок до 2015 року. І вони мають нижчі виплати, ніж колеги, які пішли на пенсію після 2015 року з аналогічних посад, бо тоді було соціально несправедливо встановлено таку різницю.

До сьогодні справді вони судяться, суди неохоче, але ухвалюють рішення на їхню користь. Єдине, що ми маємо проблему заборгованості декілька мільярдів тим, які відсудили ці пенсії, а Пенсійний фонд України не може їм погасити заборгованість. Якщо судове рішення вступило в законну силу, їм пенсія перерахована, але заборгованість за минулі роки, звичайно, їм поки що ніхто не погашає, бо в бюджеті немає цих коштів.

Обговорення

Завантаження плагіну facebook...

ТОП

ФОТО

Відео

У Повітряних силах пояснили, чому "шахеди" долітають аж до Львова

Коментар

Блоги

Мирослав Дністрянський

СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ Й МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ Й СУПЕРЕЧНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ

Михайло Цимбалюк

Бюрократи, що прикриваються євроінтеграцією

Василь Чорний

Псевдосоціологія від проросійських ресурсів: розбір і спростування фейку

Підпишіться на WestNews.info у Facebook: